Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Obnova

Lesen pod

6. 12. 2019 | 11:39
15. 11. 2024 | 14:34
3:50
Preko spletne strani

Lp, prilagam sliko lesenega poda. V zgornjem sloju ni nujno, da bi bile deske položena povsem do roba podstrešja, če bi bilo tako boljše glede kroženja zraka in oddajanja vlage. Ali naj namestim v drugem sloju parno oviro ali kar paroprepustno folijo. Raje bi imel boljše odvajanje vlage, glede na to da je hiša stara in nima prezračevalnega sistema. Lahko folijo v drugem sloju položim tudi preko tramov. To bi bilo precej lažje, ker ne bi bilo potrebno rezati folije in jo posebej lepiti na vsak tram, verjetno bi bila tudi boljša zrakotesnost. Bi to lahko povzročalo rosenje na stiku folija zgornje deske? Kaj menite o načrtu številka 2. Kako je v tem primeru s polaganjem folije - parne ovire preko tramov? Kako priporočate, da se izvede izolacija ob robovih - na prehodih stropa na betonske stene podstrešja? Hvala za odg. Prosim, če lahko odg. pošljete tudi na mail naslov.


Franz

V povezavi z vašimi vprašanji glede izvedbe lesene konstrukcije, pri kateri je na spodnji strani ogrevan prostor, na zgornji pa neogrevano in prezračevano podstrešje, sem vam pripravil naslednje odgovore:


Na priloženi skici je, kot sestavni del konstrukcije lesenega stropa proti podstrešju, prikazana tudi prezračevalna plast »4«, kar se v takšni konstrukciji običajno ne izvaja. Nastane namreč težava, kako to plast križno prezračevati, zgubimo pa tudi kar nekaj višine za namestitev toplotne izolacije.


Primerni toplotni izolaciji za ta namen so mineralna steklena volna v rolah ali toplotna izolacija za vpihovanje (celulozna vlakna, lesena vlakna, steklena vlakna). Predlagam, da med tramove položite toplotno izolacijo v debelini vsaj 23 cm (λ = 0,032 Wm/K). Če višina tramov ni ustrezna, dodajte vsakemu tramu letev v manjkajoči višini. V sloju z označbo »2« je treba namestiti ustrezno zaporo oz. oviro proti prehajanju vlage iz ogrevanega prostora v toplotno izolacijo. Parna zapora povsem preprečuje prehod vodne pare v toplotno izolacijo. Praviloma se vgrajuje čim bliže topli strani konstrukcije – takoj nad lesen pod oz. oblogo. Parna ovira delno preprečuje prehod vodne pare. Prav tako se vgrajuje čim bliže topli strani. V nasprotju s parno zaporo še vedno omogoča »dihanje« lesene konstrukcije proti ogrevanemu prostoru.


Da bi odvajali vlago iz prostora preko stropne konstrukcije, enostavno ne gre. Najti bo potrebno drug način odvoda vlage.


Toplotno izolacijo ob robovih stropne konstrukcije položite do betonskih vertikalnih sten. Bolje pa je, da folijo ob prehodu iz horizontalne konstrukcije na betonsko steno polepite na masivno steno.


Vgradite lahko parno oviro s Sd > 2 m ali pa parno zaporo s Sd > 50 m. Poleg vrednosti Sd bodite pozorni tudi na mehansko odpornost folije, da ne boste imeli težav pri polaganju. Položite jo lahko okoli tramov, kot je prikazano na skici.



Odgovarja: Bojan Mrak, energetski svetovalec mreže Ensvet

Več o mreži ENSVET in finančnih spodbudah Eko sklada za okoljske naložbe na www.ekosklad.si.


jernej.rakar@gmx.com
041258987
VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine