Strokovnjaki Gradbenega inštituta ZRMK in energetski svetovalci iz pisarn Ensvet na naši spletni strani svetujejo tudi glede različnih gradbenih ali sanacijskih ukrepov, o odpravljanju težav zaradi vlage in podobno. Če ste se znašli v zadregi in ne veste, kako bi se lotili reševanja problema, lahko svoja vprašanja pošljete po elektronski pošti na deloindom@delo.si, po klasični pošti na naslov Deloindom, Dunajska 5, 1509 Ljubljana, s pripisom Gradbena svetovalnica, lahko pa vprašanje postavite neposredno na naši spletni strani v zavihku Svetujemo. Težave opišite čim bolj natančno, priložite fotografije in pripišite kontaktne podatke.
Strokovnjaki in svetovalci so z nasveti pomagali že marsikateremu našemu bralcu, nazad nje Branku, ki ga je zanimalo, kako najbolj varno in gospodarno ogrevati stanovanje, ki ga uporablja le ob koncih tedna, da mu ne bi bilo treba vsakokrat prazniti sistema vodovodne napeljave. Po mnenju Mihe Praznika, strokovnjaka za področje energetskega svetovanja pri prenovi in zasnovah novih stanovanjskih in drugih stavb na Gradbenem inštitutu ZRMK, je lokalno ogrevanje edina ustrezna rešitev. Glede na bralčev opis težav bi prišlo v poštev električno lokalno ogrevanje, pri čemer je z vidika varnosti priporočljivo izbrati električno ogrevalno napravo, ki nima mehanskih vrtečih se delov (ventilator pri kaloriferju). Praznik bralcu predlaga elek trični radiator s termostatom, ki omogoča poljubno nastavljanje temperature ogrevanja. Za neprekinjeno temperiranje približno deset kvadratnih metrov velikega prostora bo verjetno več kot zadostna moč 1000 W. Glede na način vodenja vodnih napeljav, še zlasti v hladnejših zunanjih stenah in v tleh, pa je priporočljivo, pravi Praznik, v prostoru vzdrževati temperaturo zraka, ki naj bo višja od pet stopinj Celzija.
Bralcu Bojanu, ki razmišlja o zamenjavi ogrevalnega sistema v hiši, pa med drugim pred laga, da razmisli o višji naložbi v obnovo kotlovnice, saj bo letni strošek za ogrevanje tako občutno manjši. S sodobnim kotlom na olje bo namreč bralec pridobival toploto s ceno med 100 in 115 evri na MWh, s kotlom na pelete pa bo cena toplote za polovico nižja, med 50 in 55 evrov na MWh. Povedano drugače: če bi bralec s celovito prenovo kot lovnice in še s kakšnim ukrepom na ovoju stavbe zmanjšal porabo kurilnega olja s 1500 na 1000 litrov, bi bil letni strošek ogrevanja z oljno napravo približno 1000 evrov, s kotlom na pelete pa za polovico manjši, 500 evrov na leto.