Pozdravljeni. Živimo v več kot 400 let stari hiši, v kateri so lesene plošče. Zanima me, kako bi potekala menjava plošč za betonske (1. nadstropje in podstrešje) ter kakšna je cena za kvadratni meter. Hvala in lep pozdrav.
Zamenjava lahke lesene medetažne konstrukcije z betonsko ploščo ni tako preprosta stvar, kot se morda zdi na prvi pogled. Vprašanje je, ali je stavba v obstoječem stanju sploh primerna za takšen poseg.
Poglejmo najprej, kaj pravi zakonodaja. Gradbeni zakon je glede takšnih posegov jasen. Ker gre za velik poseg v konstrukcijske elemente stavbe, je za to brez dvoma potrebno gradbeno dovoljenje za rekonstrukcijo. Za pridobitev tega je treba izdelati ustrezno projektno dokumentacijo. Glavno vlogo v tem primeru bo odigral statik. Ta mora preveriti, ali je objekt sposoben nositi dodatno težo betonskih plošč. Preveriti je treba stanje in nosilnost temeljev in nosilnih sten. Če temelji ali nosilne stene nimajo zadostne nosilnosti, jih bo treba ustrezno sanirati. Pomemben podatek pri določanju statike stavbe, je v kateri potresni coni stoji. Sedanji leseni strop se od betonske plošče razlikuje v dveh bistvenih parametrih. Prvi že omenjeni je razlika v teži. Obstoječi strop tehta nekaj sto kg, nova betonska plošča pa bo lahko tehtala tudi nekaj deset ton. Druga pomembna razlika je togost. Obstoječa lesena konstrukcija je razmeroma elastična medtem, ko je betonska plošča zelo toga.
Posledice neupoštevanja navedenega so lahko zelo različne. Od tega, da se z nekaj sreče ne bo nič zgodilo, do razpokanih sten in posedanja temeljev. Najhujše posledice pa se pokažejo v primeru potresa, kar lahko vidimo praktično v primeru skoraj vseh potresov, tudi pri nas.
Ker pomeni zamenjava lesene plšče z betonsko tudi vsaj delno odstranitev predelnih sten, je smiselno razmišljati tudi o razporedu prostorov v stavbi in morebitni novi ureditvi.
Priporočam vam, da najprej piščete primerno projektantsko hišo, ki vam bo izdelala vso ustrezno dokumentacijo. Tako za pridobitev gradbenega dovoljenja kot tudi za izvedbo samo. Projektant bo izdelal tudi projektantsko oceno stroškov glede na obseg posega. Pri izvajanju takšnega posega pa ne smemo pozabiti tudi na ustrezen strokovni nadzor.
In za zaključek: najcenejše odpravljanje napak je, ko so te še na papirju.
Odgovarja: Ljubo Jug, energetski svetovalec mreže Ensvet
Več o mreži ENSVET in finančnih spodbudah Eko sklada za okoljske naložbe na www.ekosklad.si.