Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Obnova

Pleskanje: Barve narekuje prostor

Pomlad velja za čas rasti, obnove in novega življenja, zato je to prava priložnost za barvno popestritev ali osvežitev doma. O smernicah na področju barv za dom smo se pogovarjali s priznano arhitektko, proizvajalci in prodajalci zidnih barv pa so nam zaupali, kako drzni smo Slovenci pri izbiri odtenkov in kako pogosto se odločamo za barvno prevetritev doma.
Foto: Leon Vidic/dokumentacija Dela in arhiv podjetij
Foto: Leon Vidic/dokumentacija Dela in arhiv podjetij
18. 9. 2017 | 13:14
21. 10. 2024 | 17:52
6:49

Smernice, ki smo si jih ogledali na pravkar končanem tednu oblikovanja v Milanu, letos narekujejo predvsem obilico pastelnih tonov v kombinaciji z nevtralnimi odtenki, denimo antracitno sivo. Med najbolj priljubljenimi so bile nežna umazano rožnata barva, pastelna mentolova in različni naravni odtenki. A kot poudarja arhitektka Špela Modic iz arhitekturnega biroja Prostorama, so trendi na velikih razstavnih prostorih eno, doma pa je zgodba čisto drugačna, saj barve narekuje prostor.

Za primer vzemimo grafitno sivo, ki smo jo na razstavnih prostorih zasledili zelo pogosto. Po besedah Modičeve sicer velja za izredno hvaležen in brezčasen odtenek, vendar svetuje, da jo na stenah, če res ne živimo na zelo razkošni kvadraturi, raje uporabimo v manjšem obsegu. Lepo se poda k manjšim kosom, denimo kuhinjskim stolom in nizkim omaricam v kuhinji, ne pa tudi visokim, če je prostor majhen, še svetuje in dodaja: »Pri pastelnih tonih je izredno pomembna premišljena izbira pravih odtenkov in prava mera, saj lahko iz brezčasne elegance zabrisanih tonov hitro zaidemo v 'pocukrane' vode.« Modni so predvsem zabrisani modri, modrozeleni, rožnati in sivi odtenki, kombinirani z naravnimi zemeljskimi barvami, za popestritev pa so nadvse priljubljene lesene stenske dekoracije v obliki panelov, veliko je tudi oblog iz narezanih debel, pojasnjuje arhitektka, ki se je pravkar vrnila z milanskega pohištvenega sejma.

Barvna osvežitev na tri do pet let

Letošnje smernice se sicer nakazujejo že nekaj let, pojasnjuje Modičeva, saj se moda pri interierju ne spreminja tako hitro kot pri oblačilih. Po njenih izkušnjah so menjave trendov opazne na približno pet let, kar pa je tudi obdobje, ko je bivalne prostore treba osvežiti oziroma prepleskati. Da Slovenci radi sledimo trendom, potrjujejo tudi tržne raziskave podjetja Jub, ki kažejo, da notranje zidne površine pleskamo na približno tri do štiri leta.

Intenzivnejši in manj pogosti odtenki

Ponudba notranjih zidnih barv je zadnja leta zares pestra – nekateri proizvajalci imajo na voljo tudi več kot 10.000 barvnih odtenkov, vendar to ni nujno prednost, saj nas prevelika izbira hitro zmede in prestraši. Pri odločanju je treba slediti svojemu notranjemu občutku in se ne ozirati le na modne zapovedi, svetuje arhitektka, saj je najpomembnejše, da se doma počutimo prijetno. Barve je treba izbrati tako, da se ujemajo z načinom življenja stanovalcev in njihovimi značaji, hkrati pa so v sozvočju s prostorom. »Naše zlato pravilo je, da so barvni poudarki na elementih, ki jih zlahka zamenljamo (stene, prevleke na zofi, dodatki), osnovni elementi pa ostajajo nevtralni. Tako barvno podobo, ki se je naveličamo ali pa se preprosto ne poda več v trenut­no življenjsko obdobje, zlahka zamenjamo z ustreznejšo,« pojasnjuje Špela Modic.

Po izkušnjah proizvajalcev in prodajalcev notranjih zidnih barv kupci še vedno najpogosteje izberejo svetle in naravne tone. Med najbolj prodajanimi že pripravljenimi barvami so nežni breskovi odtenki, različni odtenki olivne in limonine ter barve kapučina, pojasnjujejo v Merkurju. Med Jubovimi barvami je že tretje leto zapored prva izbira potrošnikov rjava v kombinaciji z naravnimi toni – priljubljena je denimo čokoladno rjava, kombinirana z barvo peska, smetane, vanilje ali karamele. Kot pojasnjuje Anže Voje iz Merkurja, zadnje čase opažajo tudi povsem novo usmeritev, in sicer se kupci vedno pogosteje odločajo za intenzivnejše in manj pogoste odtenke. Po izkušnjah Jubovih strokovnjakov tisti najbolj drzni posegajo po različnih kombinacijah komplementarnih barv – modrikasto zeleno kombinirajo z barvo limone, dodajo nekaj detajlov v odtenkih rdečih makovih cvetov in vse skupaj povežejo z nežnimi toni belega peska. Na to opozarja tudi arhitektka, ki pravi, da je žive, nasičene barve treba uravnovesiti s pravo mero beline, in doda, da smo »Slovenci glede barv v in na svojih domovih včasih še preveč drzni in bi bilo bolje, da bi se vsaj pri 'fasadnem izražanju' malo umirili.«

Večina se pleskanja loti sama

Smernice po drugi strani dopuščajo vse več prostora za lastno ustvarjalnost, saj sta prav individualnost in neponovljivost sami po sebi največji trend, pojasnjuje Nevenka Kobal iz Juba. Ravno zato se velika večina pleskanja raje loti sama, slikopleskarjem pa delo prepustijo le izjemoma, če gre za zahtevnejšo obdelavo ali prenovo. Po izkušnjah prodajalcev se večina domačih mojstrov odloči za vnaprej pripravljene barve oziroma jim te na podlagi barvne karte v nekaj minutah pripravijo v mešalnici, ki jo imajo v vseh večjih trgovskih centrih z gradbenim materialom in barvami. Prednost takšnega niansiranja je 100-odstotna ponovljivost barvnega odtenka, ne glede na to, v kateri mešalnici barv in kdo vam ga bo pripravil. V Merkurju zato svojim strankam svetujejo, naj skrbno shranijo listek z oznako odtenka, ki je na embalaži barve, če bi želeli nanos ponoviti kdaj pozneje ali v katerem drugem prostoru. Niansiranja pa se lahko domači mojstri lotijo tudi sami, in sicer z vmešavanjem enega ali več različnih barvnih pigmentov v belo osnovo. Takšna domača priprava barv je primerna za bolj umirjene, pastelne tone in srednje intenzivni barvni spekter, pojasnjujejo Jubovi strokovnjaki. Kupcem hkrati svetujejo, da si skrbno zapišejo svoj »recept« za barvni odtenek, če eno vedro barve ne bi zadostovalo za celotno pleskanje ali če bi želeli nanos čez čas ponoviti.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine