Ljudje veliko razmišljajo o tem, kako zmanjšati stroške za ogrevanje, priskrbijo si cel kup informacij, a jih ne znajo povezati v logično celoto, ki bi jih vodila do pravilne odločitve. Bralko Danico, na primer, ki načrtuje energijsko prenovo leta 1972 zgrajene hiše, zanima, kako izboljšati toplotno zaščito hiše, s kakšnim ogrevalnim sistemom naj zamenja obstoječega in kako naj prenovi streho, da bo hiša energijsko bolj učinkovita, prav tako potrebuje nasvet glede priprave tople sanitarne vode.
Miha Praznik, strokovnjak za energijsko prenovo stanovanjskih in drugih stavb, je bralki najprej svetoval vrstni red prenove: na prvem mestu so ukrepi, ki bodo izboljšali toplotno zaščito ovoja hiše, šele nato pride na vrsto kotlovnica oziroma posodobitev napeljav ogrevanja in prezračevanja, hkrati z izolacijo fasade pa je smiselno zamenjati stavbno pohištvo.
Po njegovih besedah je treba fasado in cokel sanirati z najmanj 16 centimetri izolacije (s kameno volno ali polistirenom, na primer), teraso pa s približno 20 centimetri, če so pod njo ogrevani prostori. Praznik poudari, da bo izolacija najbolj učinkovita z zgornje, torej hladne strani, ukrep pa je treba uskladiti tudi z zamenjavo balkonskih vrat, s čimer zagotovimo ustrezen prehod na teraso.
Glede toplotne izolacije mansarde bralki svetuje dve možnosti. Če je streha dobro ohranjena ali prenovljena, se dodatna toplotna zaščita poševne strehe položi s spodnje strani. Ob gradbenofizikalni ustreznosti obstoječega sklopa se lahko namreč obstoječa toplotna izolacija dopolni s spodnje strani (do skupne debeline izolacije 30 do 40 cm), obstoječa parna zapora (če je vgrajena na spodnji strani) se odstrani, namesto nje se izdela nova (popolnoma tesna) parna ovira/zapora, izdelajo se tudi nove stropne obloge. Druga možnost je sanacija z zgornje strani (takrat se prenovi tudi streha), pri čemer pa je treba preveriti in po potrebi sanirati tudi parno oviro/zaporo na spodnji, topli strani sklopa.
Če se želi bralka v prihodnje ogrevati s cenejšim energentom, ji Miha Praznik svetuje uporabo sodobne kurilne naprave na lesno biomaso, bodisi na drva bodisi pelete. Če hiša stoji v okolju, kjer je mogoča uporaba zemeljskega plina, se lahko odloči za sodobno kondenzacijsko plinsko napravo. Energent je sicer nekoliko dražji kot lesna biomasa, vendar je investicijski strošek manjši, prav tako bodo potrebovali manjši prostor.
Če strnemo njegov nasvet: bralka naj izbere eno tehnologijo za novo sanirano kotlovnico, ki naj bo hkrati čim bolj sodobna in učinkovita, saj jo bo verjetno uporabljala prihodnjih 20 let. Za pripravo tople sanitarne vode priporoča kombiniranje uporabe toplote iz kotla z ustrezno dimenzioniranim termičnim solarnim sistemom ali bojlersko toplotno črpalko.
Celoten odgovor lahko preberete v gradbeni svetovalnici.
Imate vprašanje za naše strokovnjake?
Vprašanja za spletno gradbeno svetovalnico lahko pošljete na e-naslov uredništva, deloindom@delo.si, lahko se odločite za klasično pošto, ki jo pošljete na naslov Deloindom, Dunajska 5, 1509 Ljubljana, s pripisom Gradbena svetovalnica, lahko pa svetovalnico poiščete na naši spletni strani www.deloindom.si v zavihku Svetujemo in vprašanje postavite neposredno tam. Opis vaših težav naj bo čim bolj natančen, priložite lahko tudi fotografije.