Mnogi si pred obnovo doma o njegovem novem videzu ustvarijo idealno sliko. Le natančen in realističen načrt pa nam bo pomagal, da nas ta predstava ne bo zavedla in ne bomo trpeli posledic ključnih začetniških napak. Katere so to?
1. Lotiti se želimo vsega naenkrat.
Preden začnemo postopek prenove, se moramo pogovoriti s samim seboj in prepoznati razliko med našimi željami in potrebami. Šele ko si postavimo prioritete, lahko sprejemamo dobre odločitve.
2. Da bi prihranili denar, delamo na lastno pest.
Za pomoč pri optimalni, strukturirani realizaciji prenove se obrnimo na strokovnjake, kot so arhitekti, finančni svetovalci … Čeprav je to dodaten strošek, je naložba, ki se nam bo še kako poplačala. Na koncu prihranili tako čas kot denar.
3. Napačno ocenimo stroške prenove.
Vedeti moramo, kakšne so naše finančne omejitve in tudi, koliko denarja smo pripravljeni dati za prenovo. Pri tem ne smemo pozabiti na morebitne zaplete in dodatne stroške. Če imamo na voljo manjši proračun, se lotimo postopnih, kozmetičnih sprememb, kot so npr. pleskanje sten, nakup posamičnih novih kosov pohištva. Pri finančnem načrtu vam bodo z veseljem pomagali izkušeni finančni svetovalci. Finančno breme si lahko olajšate z najemom kredita. Pri Addiko bank je za prenovo doma na voljo HIP kredit, ki ga lahko sklenete do 7000 evrov in ga odplačujete do 60 mesecev, že od 20 evrov na mesec. Zanj vam ni treba biti njihova stranka. Za obstoječe in nove komitente Addiko bank pa je na voljo tudi Express kredit v višini do 35.000 evrov. Zahtevek lahko izpolnite kar v domačem naslanjaču. Potrebujete le osebni dokument in povezavo na internet. Vse, kar morate nato storiti, je, da na spletnem kalkulatorju izberete višino kredita ter višino zneska, ki ste ga zmožni odplačevati na mesec. Obe ponudbi veljata tudi za zaposlene za določen čas. S sodelovanjem v nagradni igri pa lahko za prenovo doma že takoj osvojite 1000 evrov!
4. Ponudnike storitev izbiramo glede na ceno.
Preden se odločimo za storitve strokovnjakov in izvajalce del, preverimo njihove reference in cenovno dostopnost glede na naše zmožnosti ter se dogovorimo za sestanek. Pogosto se zgodi, da brez premisleka najamemo ljudi, ki so nam jih priporočili družina, prijatelji in znanci, a okusi so različni in pomembno je, da sledimo predvsem sebi.
5. Pri prenovi za prodajo pretiravamo.
Če prenavljamo zase, poskrbimo, da bodo spremembe v skladu z našim življenjskim slogom; če za prodajo, pa, da naša izbira ne bo preveč specifična ali individualna. Ne pretiravajmo z dodatki ali luksuzom, saj se lahko zgodi, da se prepričanje, da bo to stanovanju dvignilo vrednost in ga boste prodali hitreje ter za višjo ceno, izkaže za napačno in boste težje pritegnili potencialne kupce.