Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Obnova

Prenova stanovanja: Brez dobre komunikacije ne gre

Pravijo, da je prenova doma ena bolj stresnih življenjskih izkušenj. Tisti, ki so se z njo že soočili, bodo najbrž pritrdili. Veliko lažje je, če nas na tej poti vodi izkušen strokovnjak, arhitekt. Arhitektka Mojca Berhtold nam je pojasnila, kako poteka prenova doma s strokovno pomočjo.
Foto: Naphat_Jorjee/Shutterstock
Foto: Naphat_Jorjee/Shutterstock
21. 3. 2022 | 11:24
22. 10. 2024 | 16:37
4:25

Za prenovo stanovanja si je zlasti treba vzeti dovolj časa. To ne pomeni le časa zaradi dobavnih rokov in časa, ko so mojstri na voljo, ampak tudi dovolj časa za izdelavo dobrega načrta. Z njim se boste izognili marsikateremu zapletu pri izvedbenih delih, zlasti pa boste lahko natančno predvideli stroške prenove. Najprej pa si je dobro odgovoriti na vprašanje, zakaj sploh želimo prenoviti svoj dom in kaj bi radi dosegli s prenovo.

Pet faz prenove

Arhitektka Mojca Berhtold pravi, da kadar gre za prenovo celotnega doma (stanovanja ali hiše), stremi k ustaljenim fazam. Začne se s spoznavanjem naročnika, sledita idejna zasnova projekta in faza prostorskih izrisov oziroma preverjanje idej, zatem priprava projekta za izvedbo in šele nato izvedba.

»Projekt se vedno začne s spoznavanjem arhitekta in naročnika. Za dober rezultat je nujno, da čim več izvemo o željah, navadah in razpoložljivih sredstvih naročnika,« pojasnjuje sogovornica.

V pogovoru z naročnikom arhitekt spoznava njegove zahteve, želje in pričakovanja. Tako razume, kaj mu je všeč in na kakšen način živi, uporablja prostor, česa mu primanjkuje ali kaj ga moti v trenutnem stanju stanovanja. Cilj je zasnovati kar najboljšo funkcionalno in hkrati estetsko dovršeno rešitev, ki je prilagojena stanovalcem. Dobro je, da je naročnik odprt, da je pripravljen poslušati in da zaupa arhitektu. Pri prenovi je vedno treba sklepati kompromise. Izhodišče je boljša funkcio­nalnost, saj je to večinoma tisto, zaradi česar se ljudje odločijo za prenovo.

Finančni načrt

Med pomembnimi vprašanji so tudi finance: kakšni bodo predvideni stroški prenove in kakšen je pravzaprav razpoložljiv finančni okvir. »Finančni načrt na začetku opredelimo le okvirno, skozi proces projektiranja pa ga prilagajamo željam, potrebam in zmožnostim. Pri tem nimam težav, saj menim, da je vsak projekt namenjen naročnikom, in želim, da je proces načrtovanja čudovita in ne stresna izkušnja,« pravi Berhtoldova. Zelo pomembno je zaupanje med arhitektom in naročnikom. Dejstvo je, da nam arhitekt lahko prihrani veliko stroškov, ko nam med preveliko izbiro materialov pomaga najti tiste, ki so za nas stroškovno sprejemljivi, a še vedno kakovostni in lepi. Lahko nam pred­laga drugačne, a boljše rešitve in maksimalno izkoristi prostor. Namesto nas usklajuje izvajalce in nadzoruje dela, pozabiti pa ne smemo niti na garancijo, ki zagotavlja, da bo, če se bodo pokazale težave, izvajalec napako odpravil, kar je pri individualnih mojstrih pogosto težko doseči.

FOTO: Hanohiki/shutterstock Shutterstock
Foto:
FOTO: Hanohiki/shutterstock Shutterstock Foto:

Najpomembnejša je komunikacija

Največ pozornosti pri prenovi, pravi sogovornica, nameni tlorisu oziroma idejni zasnovi, saj meni, da je temelj za dober projekt. In kje se po njenih izkušnjah najpogosteje zalomi? »Zalomi se lahko marsi­kje, kar se je v letih mojega ustvarjanja tudi pokazalo. Vedno pa je bil razlog v pomanjkanju komunikacije med mano in naročniki, še najpogosteje med nami in izvajalci,« odgovarja arhitektka in ponazori z zapletom, ki se je zgodil pri enem od nedavnih projektov. Polagalec keramičnih ploščic je te položil s pravo stranjo navzdol, ker se mu je zdel hrbtni del lepši od čelnega. Seveda je šlo za keramične ploščice višjega cenovnega razreda, ki so bile lepe in dodelane na obeh straneh.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine