VIDEO: Ničenergijska stavba HouseZero kot učni primer

15. 12. 2018 | Besedilo: T. S. P.

ničenergijska stavba, HomeZero, Harvard, varčevanje

Strokovnjakom na Harvardu je uspelo pred vojno zgrajeno stavbo, v kateri deluje Harvardski center za zelene gradnje in mesta (oddelek harvardske šole za dizajn), prenoviti v ničenergijsko stavbo. Zunanjost stavbe ni bila bistveno spremenjena, dodani so ji bili fotovoltaični paneli na strehi, s katerimi bodo proizvedli več elektrike, kakor jo bodo porabili. Hlajenje in ogrevanje stavbe bo zahtevalo zelo malo elektrike, zaradi naravne svetlobe pa zaposleni čez dan ne bodo potrebovali dodatne osvetlitve.

Energijsko potratne stavbe v Združenih državah Amerike porabijo do 40 odstotkov električne energije. Lastniki nepremičnin so najmanj varčni pri ogrevanju in hlajenju.

Stavbo, ki je bila zgrajena pred drugo svetovno vojno, so na novo izolirali, njeno leseno ogrodje pa učvrstili z dodatnimi stebri. Vgradili so nova okna in strešna okna, ki so večja od prejšnjih. Namesto popolne zatesnitve se hiša prilagaja letnim časom. Posebni sistem odpiranja in zapiranja oken uravnava temperaturo v notranjosti. Ko so temperature ekstremno nizke ali visoke pa se prostori ogrevajo in ohlajajo s pomočjo geotermalne toplotne črpalke, ki toplo oziroma hladno vodo pošlje v sistem talnega ogrevanja.

Ničenergijsko hišo HouseZero so opremili s številnimi senzorji, s pomočjo katerih bodo spremljali, kako se določeni sistemi obnesejo in kaj je najboljša rešitev. Celoten objekt je zdaj kot nekakšen laboratorij, s katerim se bodo dokopali do rešitev, kako sanirati ali adaptirati energijsko potratne stavbe na cenovno najbolj ugoden način.


Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE