Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Stavbno pohištvo

Ali za zamenjavo poda in spremembo stavbnega pohištva potrebujem gradbeno dovoljenje

Arhitektka odgovarja na vprašanji bralcev v zvezi s prenovo stavb - bralca zanima, ali za spremembo in povečanje stavbnega pohištva potrebuje gradbeno dovoljenje, bralko pa, kako je z zamenjavo poda v starejši hiši.
Foto: Ingo Bartussek/Shutterstock
Foto: Ingo Bartussek/Shutterstock
8. 12. 2021 | 17:54
22. 10. 2024 | 15:53
6:25

Pozdravljeni!


V kratkem imam namen prenoviti hišo, ki je stara cca 15 let, vendar ni bila nikoli v uporabi. Zanima me, kako je s spremembo stavbnega pohištva, saj imam dvoja balkonska vrata, ki so združena z oknom na L.

Rad bi odstranil spodnji del stene pod oknom, da bi lahko namestil drsna vrata.
V priponki je slika, z rdečo je označeno, kje bi se zid odstranil, z rumeno pa je označeno, kje bi bilo potem steklo.

Zanima me, ali za ta poseg potrebujem kakšno dovoljenje, glede na to, da širine vrat ne bom spreminjal, preklada ostane enaka, in širina, tako da ne bom posegal v konstrukcijo.

Eno okno velikosti 100x120 cm bi rad zazidal.

Na mestu, kjer so glavna vhodna vrata, pa bi dal steklena vrata (kot okno), ki bi služilo kot pomožni vhod. Na mestu, kjer je pomožni vhod, pa bi imel glavni vhod - tudi tukaj dimenzije odprtine ne bi spreminjal, odprtine ostanejo enake brez poseganja v konstrukcijo.

Ali za te posege potrebujem kakšna dovoljenja?

Hvala za vaš odgovor.

Sebastian

---

Pozdravljeni!

Imam vprašanje, in sicer se nanaša na obnovo lesenega objekta (pod). Sedaj je spodnji del zidan iz kamna, dve strani sta v zemlji, zgornji del pa je v celoti iz lesa, pokrit pa z opeko, ki pa je tudi že dotrajana. Zanima me - glede na to, da je zraven cerkev - ali je potrebno za obnovo, ki bo ravno tako iz lesa, le plošča bi bila sedaj betonska, pridobiti kake papirje ali kaj podobnega.?

Lp.

bralka


Bralka in Sebastian
Gradbeno dovoljenje ni potrebno, če ne boste posegali v nosilno konstrukcijo

Spoštovana bralka in spoštovani Sebastian,

Obe današnji vprašanji se nanašata na tematiko prenove oz. obnove. Bralka želi obnoviti pod v starem lesenem objektu, če prav razumem, bo zamenjan z betonsko ploščo. Najbrž bodo zamenjani tudi določeni leseni deli in pa opečnata streha. Ker je zraven tega objekta cerkev, jo zanima, ali je zaradi tega treba pridobiti kakšna posebna soglasja.

Sebastian pa zelo natančno popiše, kaj vse in na kakšen način bi rad obnovil 15 let staro hišo, ki še ni bila v uporabi.

Najprej odgovorim vam, spoštovana bralka. Dejstvo, da vaša lesena stavba, ki je locirana poleg cerkve, zgolj zaradi tega ne predstavlja obveznosti po pridobivanju soglasja ali dovoljenj. Ali boste potrebovali soglasje od lastnika sosednjega zemljišča, lahko je to tudi cerkveno, je odvisno ali bo vaš poseg imel vpliv na sosednje zemljišče. Če boste obnovili svojo stavbo v dosedanjih gabaritih, potem najbrž takšnega vpliva na sosednje zemljišče ne bo. Pri tej obnovi seveda ne smete posegati v nosilno konstrukcijo stavbe, saj bi za tak korak potrebovali gradbeno dovoljenje. In v takem primeru bi morda upravni organ seznanil s postopkom tudi sosednje lastnike zemljišč, zlasti, če so njihova zemljišča dokaj blizu. Prav tako morate pridobiti ustrezno soglasje ali kulturnovarstveno mnenje, če je stavba, ki jo želite obnoviti, spomeniško zaščitena. Še poprej boste v tem primeru pridobili kulturnovarstvene pogoje. Tudi če boste pri obnovi posegali v varstvene pasove, npr. elektrovoda, vodovoda ali podobno, boste v takem primeru potrebovali predhodno pozitivno mnenje.

Enako velja pri bralcu Sebastianu. Iz njegovega opisa obnove sicer sledi, da pri obnovi ne načrtuje posegov v nosilno konstrukcijo.

Sebastian bo zamenjal stavbno pohištvo in ga delno tudi spremenil. Dvoja balkonska vrata, združena z oknom na L, bodo postala večja balkonska drsna stena. Ne gre za poseg v nosilno konstrukcijo, Sebastian bo samo odstranil parapet, zgornja preklada ostane enaka, gradbeno dovoljenje torej ni potrebno. Sebastian bo prav tako sedanja vhodna vrata nadomestil z novimi, in ta vhod bo poslej stranski pomožni vhod. Na mestu sedaj pomožnega vhoda pa bo uredil glavni vhod. Kot že rečeno, gradbeno dovoljenje ni potrebno, saj poseganj v nosilno konstrukcijo ne bo.

Naj pripomnim, da naj Sebastian pri umestitvi novih odprtin vseeno še posebej skrbno pazi, da bodo nove oblike oken in nova funkcija vhodov skladni z ostalo fasado in ostalimi okenskimi odprtinami. Okna nikoli ne morejo in ne smejo biti prosto nastreljana po fasadnem ovoju. Sebastian potrebuje gradbeno dovoljenje v primeru, da bi pri obnovi posegal v nosilno konstrukcijo.

Prenov bo v prihodnosti vedno več. Mnoge do sedaj dokončane prenove so vzorne, celo tako uspešne, da po zaključku skoraj ne moreš pomisliti, da pravzaprav ne gre za novo stavbo.

Tudi vama, spoštovana bralka in Sebastian, želim uspešno prenovo in čimprejšnjo ponovno uporabo vajinih stavb!

VPRAŠAJTE STROKOVNJAKA

Imate vprašanje povezano z upravnimi postopki, pridobivanjem lokacijske informacije, projektnih in drugih pogojev, gradbenega dovoljenja, o izdelavi projektne dokumentacije pa tudi o možnostih legalizacije nelegalno in neskladno zgrajenih objektov ter o pridobivanju uporabnega dovoljenja ali drugih podobnih problemih s področja gradbeno-prostorske zakonodaje?

Vprašanja za svetovalnico nam lahko pošljete po elektronski pošti na naslov deloindom@delo.si, s pripisom Gradbena zakonodaja.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine