Setveni koledar

Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Stavbno pohištvo

Komarniki: Preprostejša vgradnja skupaj s stavbnim pohištvom

V mnogih slovenskih mestih, tudi v prestolnici, letos poročajo o »invaziji komarjev«, predvsem tigrastih, ki pikajo podnevi, vendar po razlagah strokovnjakov razmere niso nič posebne, le pomladansko vreme z veliko padavinami je poskrbelo, da so se zgodaj namnožili. Da se območje širitve te tujerodne vrste komarja in drugih insektov, ki so lahko nadležni tudi v bivalnih prostorih, širi, gre pripisati postopnemu spreminjanju podnebja in globalnemu transportu blaga. Prav zato je smiselno ob vgradnji novega ali menjavi starega stavbnega pohištva načrtovati zaščito pred mrčesom, komarnike.
Foto: Olga_Ionina/Shutterstock
Foto: Olga_Ionina/Shutterstock
28. 6. 2021 | 07:46
22. 10. 2024 | 14:38
6:43

Da se je za okensko zaščito pred insekti uvel­javilo prav ime komarniki, ni presenetljivo, saj so v poletnem času za človeka najbolj nadležne žuželke, ki povzročajo boleče pike in srbečico, pri občutljivih posameznikih pa tudi alergijsko reakcijo.

V Sloveniji majhna možnost okužbe zaradi komarjevega pika

Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) komarji pri nas za zdaj ne pomenijo tveganja za prenos nevarnih bolezni. Domači navadni komarji lahko prenašajo virus Zahodnega Nila, od leta 2013 so v Sloveniji potrdili pet primerov, medtem ko lahko tujerodni tigrasti komar, ki se je na zahodu naše države prvič pojavil leta 2002 in se od tam širi proti v vzhodu, prenaša nekatere druge tropske bolezni (rumeno mrzlico, virus denga, zika in čikungunja). Prenosa teh bolezni v Sloveniji za zdaj niso zaznali, obstaja pa možnost prenosa teh okužb na tigraste komarje s pot­nikov, ki se vrnejo iz držav, kjer se te bolezni pojavljajo, pravijo pri NIJZ.

PREBERITE ŠE: NA POMOČ: LJUBLJANO SO ZAVZELI TIGRASTI KOMARJI

Kako visoko živijo komarji

Čeprav se življenjski krog oziroma možnost razmnoževanja zaradi količin vode, potrebne za odlaganje jajčec, pri domačem in tigrastem komarju razlikuje, se obe vrsti zadržujeta bolj pri tleh, kjer so razmere ugod­nejše, in sta tam za ljudi nadležnejši. Kljub temu so v svetu različne vrste komarjev našli tudi v zelo visokih nadstropjih stolp­nic, bodisi zaradi razmnoževanja v mokrih kotanjah visokih dreves, zračnih jaškov ali zračnih tokov, ki jih lahko odnesejo više. Tako komarje kot druge žuželke lahko v višja nadstropja prenesemo tudi z rastlinami na balkonih in podobno … Med manj pogostimi habitati tigrastega komarja so denimo še žlebovi in podstavki za rože.

PREBERITE ŠE: VIDEO: V BOJ PROTI INVAZIJI KOMARJEV Z ZATIRANJEM NJIHOVIH LIČINK

Odstranimo lužice

Veliko lahko za zmanjšanje populacije komarjev v bližini bivališč naredimo sami: na prostem ne puščamo nepokritih zalivalk za rože, veder, odprtih plastenk, avtomobilskih gum in drugih majhnih posod, ne pustimo, da se voda nabira na ponjavah in drugih platnih, ki se uporabljajo za prekrivanje, več kot nekaj dni zunaj ne puščamo nepokritih napihljivih bazenov in drugih vodnih igrač, redno čistimo žlebove, sode in rezervoarje ter skrbimo za vodnjake in ribnike.

Plisirani komarniki se odpirajo vstran, primerni so tudi za okna z zunanjimi senčili. FOTO: Lek in a BIG WORLD/Shutterstock
Foto:
Plisirani komarniki se odpirajo vstran, primerni so tudi za okna z zunanjimi senčili. FOTO: Lek in a BIG WORLD/Shutterstock Foto:

Namestitev komarnikov z novimi okni ali pozneje

Za notranje prostore pa so najboljša zaščita komarniki, ki jih namestimo na okna. Njihova uporaba je priporočljiva predvsem v prostorih, ki jih pogosteje zračimo oziroma puščamo odprte.

Najbolj smotrno jih je namestiti ob vgradnji ali menjavi stavbnega pohištva, saj je to lažje izvedljivo in cenejše kot poznejša vgradnja. Obstaja več vrst protiinsektne zaščite za okna, za katero ob vgradnji novega stavbnega pohištva poskrbijo njegovi ponudniki v sodelovanju s podjetji, ki izdelujejo okenska senčila in komarnike. Na slednje se je najbolje obrniti tudi za izdelavo komarnikov za že vgrajena okna in balkonska vrata, saj bodo predlagali najprimernejšo izvedbo.

Gostoto mreže na komarnikih, ki so večinoma iz plastificiranih steklenih vlaken, lahko prilagodijo okolju in žuželkam. Standardna gostota je 1,41 x 1,58 mm. Gostejše (širina tkanja 1,27 x 0,56 mm) delno zmanjšajo tudi prehod cvetnega prahu, manj goste (širina tkanja 1,49 x 2,54 mm) pa so priporočljive pri prehodih za mačke in pse, vgrajenih v komarnike. Okvirji in vodila so najpogosteje aluminijasti.


Tipi komarnikov

  • Najpreprostejša izvedba so fiksni komarniki, ki imajo različne načine pritrjevanja na okenski okvir. Ti niso namenjeni dnevnemu nameščanju in pospravljanju, ampak jih namestimo na začetku sezone mrčesa, konec jeseni pa odstranimo in pospravimo v klet ali preprosto pustimo na oknu. Strokovnjaki odsvetujejo nakup takšnih, pri katerih je potrebno lepljenje pritrdilnih elementov na okenski okvir. Nekatere izvedbe so primerne tudi za okna, ki so opremljena z roletami in drugimi senčili z vodili, plosko pritrjenimi na okvir okna. Okvir fiksnih komarnikov lahko oblikujejo tudi za okna nepravilnih oblik.
  • Krilni komarniki so namenjeni predvsem za balkonska vrata, skozi katera pogosto prehajamo. Profili so narejeni tako, da za vgradnjo potrebujejo malo globine, zato je mogoča tudi vgradnja v kombinaciji z roleto ali zunanjo žaluzijo. V večini primerov se odpirajo navzven, kjer ne gre drugače, pa je mogoče tudi odpiranje navznoter. Posebna izvedba krilnih nihalnih komarnikov omogoča odpiranje v obe smeri. Obstajajo tudi samozapiralni krilni komarniki.
  • Rolo komarniki so primerni za klasična okna, pa tudi balkonska vrata. Mrežica je vpeta v stranski vodili na okenskem okvirju s protivetrnimi ščetkami, ki zagotavljajo tesnjenje. Primerni so za pogosto odpiranje, to storimo z enakomernim pritiskom na zaključno letev ali motornim pogonom, komarnik pa se navije v omarico, ki je pogosto integrirana v roletno omarico.
  • Plise komarniki se najpogosteje uporabljajo pri večjih odprtinah, kot so drsna okna in vrata. Sestavljeni so iz prašno barvanih aluminijastih profilov, vzdržljivega mehanizma in plisirane mreže, ki se, ko komarnik odpremo, zloži ob strani okna. Primerni so tudi za vgradnjo pod zunanja senčila.
VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine