VIDEO: V boj proti invaziji komarjev z zatiranjem njihovih ličink

Letošnji invaziji komarjev so šle na roke mila zima, toplo vreme in obilno deževje v juniju.

So vas letos komarji že popikali? Imate občutek, da prihajajo kar v rojih? Dr. Katja Kalan z Univerze na Primorskem (UP Famnit), biologinja in preučevalka komarjev, ki kot strokovni vodja sodeluje pri projektu, v okviru katerega v obalnih občinah in v Novi Gorici zatirajo ličinke komarjev na način, ki ne obremenjuje okolja, pravi, da je deževje glavni pogoj za takšno število komarjev, s katerim se soočamo letos. »Deževje je pogoj, da se umetni in naravni zbiralniki napolnijo, saj komarji za razvoj potrebujejo vodo,« je pojasnila.


Komunalna podjetja na Obali bodo v cestne jaške za meteorno vodo, fontane, pokopališča in podobne površine z vodo na javnih krajih dodajale sredstvo Aquatain. Ker ne gre za biocid in razpade na naravne komponente, ni okolju škodljivo. Sredstvo na vodni površini ustvari mikrofilm, ki preprečuje dihaje in razvoj komarjev ličink, pa tudi odlaganje jajčec. Živim bitjem ni škodljivo, deluje pa mesec dni.

Tudi na vrtovih

Dovolj je že deciliter vode
Tigrasti komar se je po svetu razširil s transportom, pri razmnoževanju pa mu pomaga tudi milejše podnebje, ki je posledica podnebnih sprememb. Tigrasti komar, ki lahko prenaša različne tropske bolezni (rumena mrzlica, virus denga, zika in čikunguja), njegovi piki pa so srbeči in lahko povzročijo alergijsko reakcijo, je problem številnih slovenskih mest.

Za razliko od komarjev, s katerimi smo se srečevali do zdaj, tigrasti komarji pikajo le podnevi. Za razmnoževanje potrebujejo le majhne količine stoječe vode.

V okviru akcije Ustavimo razvoj tigrastih komarjev pozivajo občane Izole, Pirana, Ankarana in Kopra naj tudi na svojem vrtu uporabijo aquatain. »Sredstvo se nanaša na vodno gladino raznih posod/sodov/zbiralnikov za deževnico, kjer se razvijajo ličinke komarjev. Sredstvo je aktivno približno štiri tedne, po tem je treba aplikacijo ponoviti. Dovolj je zelo majhna količina sredstva aquatain,« je pojasnila Katja Kalan. Sredstvo bo moč kupiti ali naročiti v ZK Agraria Koper.

Odpravimo stoječo vodo

Še bolje je, da poskrbimo, da v okolici hiše nimamo stoječe vode. »V raznih posodah, vazah, podstavkih za lonce rož, neočiščenih žlebovih in podobno. Vso stoječo vodo, ki je ne potrebujemo, je treba odstraniti, saj se lahko v nasprotnem primeru komarji razvijejo v enem dnevu. Če vodo potrebujemo za zalivanje, potem je posode treba pokrivati,« je dodala Katja Kalan.


PREBERITE ŠE: Z naravo proti komarjem

Aplikacija Mosquito Alert

V štirih primorskih občinah so prebivalcem ponudili še možno uporabe aplikacije Mosquito Alert, ki zbira podatke o pojavljanju tigrastih komarjev, ki pa jih vnašajo občasni sami. »Aplikacija deluje popolnoma anonimno, tako da ne zbira osebnih podatkov,« je dodala. Slovenske verzije še ni, a je že prevedena in bo v kratkem na voljo tudi za Slovence.

PREBERITE ŠE: Za komarnike ni nikoli prepozno

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE