O menjavi stavbnega pohištva razmislimo predvsem takrat, ko ne opravlja več svoje osnovne funkcije, torej ko njegova zvočna in toplotna izolativnost ni več ustrezna – ko ne tesni, nam skozenj pronica hladen zrak, prepušča hrup iz okolice … Okna zamenjamo tudi v primeru, ko so okvirji dotrajani, poškodovani, les je lahko preperel. »Če govorimo o starih PVC-oknih, so primeri poškodb relativno redki. Največkrat se zgodi kakšen lom stekla, ki pa ne zahteva zamenjave celotnega okna. PVC-okna največkrat povozi zob časa, ne toliko po funkcionalnosti kot po tehnoloških lastnostih. Današnja imajo na primer bistveno boljše toplotnoizolativne lastnosti, okvirji so ožji, lažji, a hkrati stabilnejši, nosijo lahko večje steklene površine, saj je steklo zlepljeno v okvir okna in podobno,« pojasnjujejo pri podjetju AJM okna-vrata-senčila.
Za največje energetske prihranke pri AJM svetujejo celovito energetsko sanacijo objekta. Največ bomo prihranili, če bomo sanirali okna, balkonska in vhodna vrata, streho in ovoj stavbe. Vse pa je odvisno od proračuna in naših ciljev. Če nam proračun ne dovoljuje hkratne ali zaporedne sanacije vseh šibkih točk objekta, bomo zagotovo veliko dosegli že, če bomo zamenjali okna – v celoti ali postopoma. Pomembno je le, da se odločimo za izdelek, ki je kakovosten in za katerim stoji preverjen proizvajalec, ki zagotavlja strokovno montažo, servis in vzdrževanje, poudarjajo sogovorniki.
Pogosto slišimo, da je še tako vrhunsko okno kakovostno le toliko, kolikor je dobro vgrajeno. Pri izbiri monterja je priporočljivo, da poiščemo takšnega z referencami, po možnosti iz podjetja, pri katerem smo kupili okna. To prinaša več prednosti. »Proizvajalec ima monterje, za katere lahko zagotavlja, da so strokovno izobraženi, da okno zmontirajo v skladu s smernicami, ki jih zahteva podjetje, in načinom, za katerega se odloči naročnik. Standardi na področju stavbnega pohištva se nenehno izboljšujejo, veliko je sprememb in pomembno je, da so monterji z njimi seznanjeni,« poudarjajo pri AJM.
Izbiramo lahko med klasično montažo in montažo po smernicah RAL. Pri klasični se okna namestijo v pripravljene odprtine v zidu, in sicer z montažnimi spoji, ki so nato zatesnjeni z gradbenimi materiali, kot je poliuretanska pena. Ta metoda je običajno cenejša in hitrejša. RAL-montaža predstavlja strožji standard montaže oken, ki ga določa nemški inštitut za kakovost RAL. Metoda vključuje dodatno uporabo visokokakovostnih tesnil in pravilno izvedbo detajlov. Običajno je dražja in zahtevnejša za izvedbo, vendar zagotavlja boljšo izolacijo, zmanjšuje toplotne izgube in povečuje energetsko učinkovitost stavbe. Ne glede na vrsto montaže pa je smiselno, da hkrati ob menjavi vgradimo tudi dodatke, kot so notranje in zunanje police, zunanja senčila in komarniki, saj bo to cenovno za nas ugodneje.
PREBERITE ŠE: PREPROST TRIK, KAKO ENOSTAVNO PREVERITE, ALI VAŠA OKNA DOBRO TESNIJO
Pred zamenjavo stavbnega pohištva je prav tako treba razmisliti, kakšne so naše želje in možnosti glede vzdrževanja. Najmanj vzdrževanja potrebujejo PVC-okna, saj jih je preprosto čistiti in so odporna proti vremenskim vplivom, razloži Damjan Mak iz podjetja MIK Celje. Edino vzdrževanje, ki ga potrebujejo, je skrb za okovje. To je treba občasno pogledati, podmazati, in če morda odkrijemo poškodbo, poklicati servis. Podobno je z aluminijastimi okni. V primerjavi s prvimi in drugimi zahtevajo lesena okna več pozornosti, dodaja. Treba jih je namreč večkrat zaščititi in premazati, vendar ne več na tri leta, kakor je veljalo nekoč. Danes namreč za lesena okna uporabljajo debeloslojne lazure, ki počasneje izgubljajo debelino, premazi so okolju prijazni, hkrati pa dovolj učinkoviti, da lahko zdržijo več desetletij. Poleg tega so sodobna lesena okna veliko bolj energetsko učinkovita, kot so bila včasih.
Pri lesenih oknih je pomembno, koliko so konstrukcijsko zaščitena: so morda vgrajena na osončeni južni strani stavbe brez napušča ali na severni strani hiše, ki ima napušč; so blizu morske vode, v vlažnem okolju itd. Tudi izpostavljenost vremenskim dejavnikom namreč vpliva na pogostost vzdrževanja. »Najboljša rešitev pri lesu pa je, če je na zunanji strani okna ALU-obloga, ki ga ščiti pred vremenskimi vplivi,« zagotovi sogovornik.
Tudi pri AJM priporočajo izbiro zunanje prekrivne maske iz aluminija, ki leseno okno zaščiti pred intenzivnim dogajanjem v okolju in s tem podaljša njegovo življenjsko dobo. »Hkrati jo lahko popolnoma prilagodimo videzu stavbe, na izbiro je kar nekaj sodobnih oblikovnih možnosti, ki dodajo piko na i,« pojasnijo.
Eno izmed vprašanj pred zamenjavo stavbnega pohištva je, koliko smo pripravljeni vložiti vanj ter kako se višina naložbe ujema z našimi željami in potrebami. Za primerjavo vzemimo lesena in ALU-okna. V povprečju so lesena nekoliko dražja od aluminijastih, toda če se odločimo za takšna aluminijasta, pri katerih se profili ne vidijo, bomo zanje plačali več kot za lesena. Najcenejša izbira so PVC-okna. »Kljub cenovnim razlikam pa je okna med sabo težko primerjati, saj je pomembnejše, kaj njihova vgradnja pomeni za dom, torej, koliko energije bomo prihranili, ali zmanjšajo hrup, koliko pripomorejo k varnosti hiše in kakšno kakovost bivanja nam zagotavljajo. A če bi že morali izbrati, bi lahko rekli, da so zlata sredina PVC-okna, ki jih izbere večina ljudi, saj ponujajo dobro razmerje med ceno, energetsko učinkovitostjo in vzdrževanjem,« meni Damjan Mak. Dandanes se stranke večinoma odločajo za trislojno zasteklitev oken, povedo pri AJM.
Zanimalo nas je tudi, kdaj moramo za zamenjavo oken pridobiti posebna dovoljenja. Mak pojasni, da so potrebna v samo nekaterih primerih, na primer v zgodovinskih predelih ali pri hkratnih spremembah strukture stavbe. Po njegovih besedah pa je vedno priporočljivo preveriti lokalne gradbene predpise, saj se lahko zahteve glede izolacije, varnosti in videza razlikujejo glede na kraj oz. lego. To je še zlasti pomembno pri večjih prenovah ali če stavbno pohištvo močno vpliva na zunanji videz zgradbe.