Osrednji bivalni del novejših hiš je ponavadi povezan s teraso in vrtom. Tako se prepletajo materiali in slog pohištva v notranjosti in zunanjosti.
Terasa ob hiši
Ponavadi se terasa ob hiši ali stanovanju načrtuje skupaj z zasnovo interierja. Zato se lahko tlak iz notranjosti nadaljuje na teraso, temu sledi tudi slog pohištva v dnevni sobi, ki se prenese v sobo na prostem. Takšnim smernicam oblikovanja prostorov se podrejajo tudi proizvajalci in ponujajo veliko pohištva, ki je primerno za uporabo tako znotraj kot zunaj. Številna podjetja imajo v ponudbi manjše kose pohištva iz umetnih materialov, ki jih lahko postavimo tudi na teraso ali vrt.
Terasa ob hiši je običajno del vrta, zato jo načrtujemo skupaj z njim. Podobno kot pri ureditvi vrta upoštevamo značilnosti okolja, v katerem stoji hiša, na primer podnebje, značilnosti tal, okoliške krajine in podobno. Terasa je zunanji bivalni prostor, glede na različne potrebe se spreminja tudi njena funkcija in z njo uporabljeni materiali. Pri slednjih je možnosti veliko, najpogostejša izbira so tlakovci in les, pomembno pa je, da je terasa oblikovno usklajena s hišo in drugimi grajenimi elementi. Če gre za kmečko hišo, je tudi vrtno pohištvo lahko rustikalno in morda staro, podedovano od babice ali kupljeno na bolšjem trgu.
!!galerija!!
Mini balkon
Balkon je ponavadi podaljšek dnevnega bivalnega prostora, zato slog in opremo narekujeta slog notranje opreme in arhitektura stanovanjskega bloka. Tako skrbno kot za dnevni prostor izberemo tudi opremo za balkon. Če gre za moderno stanovanje, bo najbrž v podobnem slogu tudi zunanje pohištvo.
Ne glede na velikost balkona ali terase je treba poskrbeti za cvetje in zelenje, šele to bo vneslo nekaj narave v urbano okolje. Če je balkon res majhen, ni treba pretiravati s količino stvari, ki jih boste postavili nanj. Udoben počivalnik, odlagalna mizica in pisane barve so dovolj za sproščeno uživanje v toplih sončnih dneh.
PREBERITE ŠE: Pet idej za lepo urejen majhen balkon
Senčenje in osvetlitev
Ob načrtovanju terase ali balkona pa ne smemo pozabiti še na dve pomembni stvari, to sta senčenje in osvetlitev. Za prvo lahko poleg sence, ki nam jo dajejo drevesa, izberemo različne prosto stoječe senčnike, uredimo pergolo, obraslo z vzpenjavkami ali prekrito s platnom, lahko pa se odločimo za tendo.
Za osvetlitev najbolj preprosto poskrbimo s solarnimi lučkami, ki se čez dan polnijo, ponoči pa oddajajo nežno svetlobo. Na izbiro so tudi različni kubusi in okrasni lonci, ki imajo že vgrajeno luč. Na teraso lahko postavimo tudi običajno stoječo luč, ki jo sicer uporabljamo v dnevni sobi, le pospraviti jo bomo morali pred dežjem. Lahko si omislimo tudi lanterne, v katere postavimo svečo in z njeno svetlobo ustvarimo prijetno romantično vzdušje.
PREBERITE ŠE: Zaščita pred soncem in vročino