Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Ureditev okolice

Svetovalnica: Kako lahko dosežem ukinitev neupravičene služnosti

Pravnica odgovarja na vprašanje bralca o ukinitvi obstoječe služnosti sosedom - zanima ga, ali ima pravico do izbrisa teh služnosti, ki so vpisane na zemljišču, na katerem fizično ni ceste do njihovih parcel.
Foto: romakoma/Shutterstock
Foto: romakoma/Shutterstock
Urša Zupan
20. 3. 2023 | 10:51
22. 10. 2024 | 19:08
4:59

Pozdravljeni,

na zemljišču, ki smo ga kupili pred petimi leti, imajo določeni sosedje vpisano služnost v smislu hoje in vožnje z vsemi prevoznimi sredstvi.

Nastanek in vpis služnosti izvira iz leta 1982/83, ko so ti omenjeni sosedje kupovali zemljišče in so istočasno od prvotnega lastnika pridobili služnost dostopa do svojih parcel po obstoječi cesti, ki takrat ni bila odmerjena. Ta obstoječa cesta se je odmerila komaj leta 2006 in je seveda dobila drugo parcelno številko. Služnosti so ostale na prvotni številki parcele, kjer ceste sploh ni.

Nekaterim sosedom se je pri vpisu te obstoječe ceste avtomatsko dodelila služnost na tej novi parcelni številki ceste, enim pa ne. Z nekaterimi sosedi sem uspel sporazumno, s pogodbo pri notarju, urediti izbris. So pa določeni, ki se z izbrisom niso strinjali.

Zanima me, ali imam s pravnega vidika jaz kot lastnik zemljišča, pravico do izbrisa teh služnosti, ki so vpisane na zemljišču, na katerem fizično ni ceste do njihovih parcel. Služnosti ni mogoče koristiti, saj je ostala na parcelni številki, ki sedaj več ne zajema obstoječe ceste.

Kako naprej, izkoristil sem možnost dogovora. Ostane mi samo še pravni spor, ki se ga ne bi rad posluževal. Sosedom bi še enkrat poskusil razložiti, da v primeru pravdanja stroški bremenijo izgubljeno stran in naj se pozanimajo pri kakem odvetniku, da ne poslabšujemo medsebojnih odnosov.

Skratka, zanima me, ali imam s pravnega vidika prav in kako naprej.

Hvala in lep pozdrav.


Robi

Pozdravljeni,

o samih služnostih sem že kar velikokrat pisala, vendar so se vprašanja večinoma nanašala na ustanovitev služnosti, tako da me veseli, da se bomo tokrat dotaknili njene ukinitve.

Stvarnopravni zakonik določa tako ustanovitev kot tudi ukinitev oziroma prenehanje stvarnih služnosti, kamor sodi tudi služnost poti. Stvarna služnost preneha na podlagi pravnega posla, na podlagi odločbe ali na podlagi zakona.

Če se lastnik gospodujoče in lastnik služeče nepremičnine dogovorita o prenehanju oziroma ukinitvi stvarne služnosti s pogodbo in nato tudi izvedeta vpis v zemljiško knjigo (izbris stvarne služnosti), govorimo o prenehanju stvarne služnosti na podlagi pravnega posla.


Drugi način prenehanja stvarne služnosti je prenehanje na podlagi samega zakona. Po zakonu stvarna služnost preneha, če se lastnik služeče stvari upre njenemu izvrševanju, lastnik gospodujoče stvari pa svoje pravice tri leta zapored ne izvršuje, če je katero od vpletenih zemljišč uničeno ali če postane lastnik obeh nepremičnin ista oseba in zahteva izbris iz zemljiške knjige.

Obstaja pa še tretji način prenehanja stvarne služnosti, in sicer lastnik služeče stvari lahko zahteva prenehanje, če služnost postane nekoristna za uporabo gospodujočega zemljišča ali če se bistveno spremenijo okoliščine, v katerih je bila služnost ustanovljena. O tem odloči upravni organ (služnost preneha z dnem dokončne upravne odločbe) ali sodišče (služnost preneha z dnem pravnomočne sodne odločbe).

V vašem primeru je evidentno, da so se okoliščine bistveno spremenile in da služnost ne služi svojemu namenu. Če služnosti ni možno koristiti oziroma če služnost po nepotrebnem obremenjuje služeče zemljišče, brez koristi na gospodujoče zemljišče, potem je služnost zagotovo smiselno ukiniti. Glede na to, da navajate, da ste izkoristili vse možnosti dogovora z lastniki (nekaterimi) gospodujočih zemljišč in sklenitev pravnega posla, na podlagi katerega se vloži predlog za izbris v zemljiško knjigo, ni možen, potem vam preostane le tretja opcija, pri kateri boste prenehanje služnosti dosegli v sodnem postopku.

PREBERITE ŠE: SVETOVALNICA: MI SOSED LAHKO PREPOVE DOSTOP DO MOJE PARCELE

Upam, da se vam vseeno uspe dogovoriti, kajti navsezadnje bi se morali vsi vpleteni zavedati, da služnost omejuje lastninsko pravico in jo je treba izvrševati tako, da kar najmanj obremenjuje služeče zemljišče. Če potreba po služnosti ne obstaja več, jo je treba skladno z načelom vestnosti in poštenja ukiniti.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine