Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Ureditev okolice

Svetovalnica: Katera dovoljenja potrebujem za postavitev letne kuhinje z nadstreškom

Arhitektka odgovarja na vprašanje bralke o potrebnih dovoljenjih za postavitev letne kuhinje z nadstreškom.
Foto: Dameni/Shutterstock
Foto: Dameni/Shutterstock
11. 10. 2023 | 10:14
22. 10. 2024 | 20:26
6:12

Lepo pozdravljeni,

na terasi bi postavili samostoječo letno kuhinjo z nadstreškom, v velikost 7 x 6 m.

Izvajalec, ki bo to naredil, me je opozoril, da moram prijaviti nezahteven objekt in pridobiti mnenje.

Prosim vas, če mi lahko pomagate, kaj vse moram narediti in ali potrebujem gradbeno dovoljenje?

 Hvala.


Tina

Spoštovani,

postavili ste vprašanje glede postavitve nadstrešnice na terasi nad letno kuhinjo velikosti 7 m x 6 m. Izvajalec vas je pravilno opozoril, da predstavlja tak objekt nezahteven objekt in da je zanj treba pridobiti gradbeno dovoljenje. Zanima vas torej, kakšni so pogoji za postavitev take nadstrešnice, koliko sten lahko ima, iz kakšnih materialov je lahko zgrajena. Ali potrebujemo za postavitev nadstrešnice morda soglasje sosedov?

Za začetek poglejmo, kaj je nadstrešek in kaj nadstrešnica? Pravilno poimenovanje je namreč zelo pomembno. Uredba o razvrščanju objektov se uporablja od 1. 6. 2022 in v 3. členu obravnava terminologijo. Tu sta tudi natančno opredeljena pojma »nadstrešek« in »nadstrešnica«. Nadstrešek je konstrukcijsko povezan z osnovno stavbo, torej je njen del. Nadstrešnica pa predstavlja pomožno stavbo kot funkcionalno dopolnitev osnovni stavbi, ki nima nobene obodne stene. Konstrukcijsko je nadstrešnica samostojna, lahko se dotika glavnega objekta, na primer hiše, ne glede na njeno morebitno fizično povezanost. Nadstrešnica se osnovne stavbe ne sme dotikati s treh ali več strani. Če se nadstrešnica vpne v objekt, postane nadstrešek in je del objekta. Če je nadstrešnica velika do 50 m2 bruto površine, potem je to nezahteven objekt, če je večja, pa predstavlja manj zahtevni objekt. V vašem primeru torej opisano predstavlja nadstrešnico nad letno kuhinjo, veliko 42 m2, kar pomeni v takem primeru tlorisno projekcijo strehe. Če bi šlo za enostavni objekt, pridobitev gradbenega dovoljenja ne bi bila potrebna. V tem primeru bi bila taka stavba lahko velika do 20 m2 bruto površine.


Postopek izdaje gradbenega dovoljenja za nezahtevni objekt je pravzaprav enak postopku pridobivanja gradbenega dovoljenja za manj zahtevni ali zahtevni objekt. Zahtevku za izdajo gradbenega dovoljenja za nezahtevni objekt je treba priložiti dokumentacijo za nezahtevni objekt (DNZO). Vsebina dokumentacije je predpisana v Pravilniku o projektni in drugi dokumentaciji ter obrazcih pri graditvi objektov (Uradni list RS, št. 30/23). Tam so tudi predpisani obrazci, s katerimi bo mogoče oddati zahtevo za izdajo gradbenega dovoljenja. V praksi to pomeni, da lahko tovrstno dokumentacijo izdela vsak investitor, ki meni, da to zmore in zna narediti. Vseeno predstavlja izdelava take dokumentacije pogosto kar precejšen zalogaj, saj upravni organ med postopkom izdaje gradbenega dovoljenja preverja prav vse podrobnosti in pogosto zahteva številne dopolnitve.

Pomembno je tudi upoštevati zadosten odmik enostavnega ali nezahtevnega objekta od sosednje parcele. Običajno določajo prostorsko izvedbeni akti odmik za nezahtevne objekte najmanj 150 cm od medsosedske meje. Ta odmik je običajno lahko tudi manjši, če tako dopušča prostorski akt in če sosed mejaš poda soglasje. Če bo odmik najbolj izpostavljenega dela nezahtevnega objekta enak ali večji od odmika, določenega v občinskem prostorskem načrtu, pa soglasje soseda ni obvezno. V samem postopku pridobivanja gradbenega dovoljenja pa upravni organ praviloma v postopek povabi stranske udeležence, ki so običajno sosedje mejaši.

Pomembno je tudi, iz kakšnih materialov je lahko izvedena nadstrešnica kot enostavni ali nezahtevni objekt? Sama oblika in videz nadstrešnice ter material izgradnje morajo biti skladni z občinskim prostorsko izvedbenim aktom, ki velja na območju postavitve. Zelo pomembno pa je, da za nezahtevni objekt upoštevamo konstrukcijsko samostojnost take stavbe, največjo dovoljeno velikost, ki je 50 m2 ter največjo dovoljeno višino, ki je 6 m od najnižje točke.

Ob izdaji gradbenega dovoljenja boste najbrž morali plačati pristojni občini tudi komunalni prispevek. V zadnjem času vse več občin na podlagi Uredbe o spremembah Uredbe o programu opremljanja stavbnih zemljišč in odloku o podlagah za odmero komunalnega prispevka za obstoječo komunalno opremo ter o izračunu in odmeri komunalnega prispevka (Uradni list RS, št. 34/19) sprejema svoje odloke, ki predpisujejo, da se komunalni prispevek plačuje tudi za nezahtevne objekte.

VPRAŠAJTE STROKOVNJAKA

Imate vprašanje povezano z upravnimi postopki, pridobivanjem lokacijske informacije, projektnih in drugih pogojev, gradbenega dovoljenja, o izdelavi projektne dokumentacije pa tudi o možnostih legalizacije nelegalno in neskladno zgrajenih objektov ter o pridobivanju uporabnega dovoljenja ali drugih podobnih problemih s področja gradbeno-prostorske zakonodaje?

Vprašanja za svetovalnico nam lahko pošljete po elektronski pošti na naslov deloindom@delo.si, s pripisom Gradbena zakonodaja.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine