Spoštovani,
vljudno prosim za nasvet.
Sosed je na kmetijskem zemljišču (svojem travniku) postavil žičnato ograjo (mrežo) na lesenih in delno betonskih stebrih višine približno 2 m. Torej, svoj travnik je ogradil s to ograjo, ki jo je postavil točno na mejo. Ker imamo mi zraven njivo in jo orjemo s traktorjem, seveda ne moremo zorati do meje in ostaja del njive neobdelan (trd kot beton). Po mojem mnenju bi bilo prav, da bi on in tudi mi, pustili nekaj mejnega pasu oz., da bi se on odmaknil vsaj 20 cm od meje. Kajti, če bi mi svojo njivo obdelovali (kopali) prav do meje, bi se njegovi stebri nagnili.
Pred postavljanjem ograje nas ni prosil za nobeno soglasje.
Prosim za nasvet.
Najlepša hvala in lep pozdrav.
Pozdravljeni,
najprej najlepša hvala za vaše vprašanje, na katerega bom poskušala odgovoriti na podlagi danih informacij, s katerimi razpolagam.
Kar se tiče postavitve ograj, so pravila določena v prostorskih občinskih aktih, kjer je treba preveriti, kakšne ograje so dopustne, kakšen mora biti odmik od sosednih parcel in podobno. Moramo tudi razlikovati med ograjami, za katere potrebujemo gradbeno dovoljenje, in med tistimi, za katere gradbenega dovoljenja ne potrebujemo in moramo pridobiti samo lokacijsko informacijo pri pristojnem občinskem organu, kjer nepremičnina leži. Glede na opis ograje lahko zaključim, da gre v primeru vašega soseda za ograjo, za katero gradbeno dovoljenje ni potrebno.
Vaše vprašanje se nanaša na kmetijsko zemljišče, ki je še posebej urejeno v Zakonu o kmetijskih zemljiščih in kasneje tudi v Zakonu o spremembah in dopolnitvah Zakona o kmetijskih zemljiščih, ki je bil sprejet leta 2022 in ki prinaša pomembno novost glede ograj tipa, kot ga navajate. Predmetni zakon namreč v svojem 3.b členu namreč določa, da je na območju kmetijskih zemljišč dopustno postaviti pomožno kmetijsko-gozdarsko opremo, kamor sodi tudi ograja za zaščito kmetijskih pridelkov, obroba, ograja za pašo živine ipd. Torej zakon predstavlja podlago, občine pa morajo v prostorskih aktih določiti pravila, ki jih morajo stranke upoštevati.
Iz vašega vprašanja ni jasno, ali je sosed postavil ograjo na mejo ali tik do meje. Če je sosed postavil ograjo na mejo, bi zagotovo potreboval vaše soglasje, saj je s tem posegel v vašo lastnino (del ograje je tudi na vaši nepremičnini) in je zato takšna postavitev možna le v dogovoru med sosedi. Če pa je ograjo postavil tik do meje, je treba preveriti, kaj določajo prostorski načrti. Če ni posebej določeno, se ograja lahko postavi tik do meje (brez posebnega odmika) in brez soglasja, vendar če se s tem ne posega v sosednje zemljišče. Glede na to, da navajate, da zaradi ograje ne morete obdelovati svojega zemljišča v celoti, bi rekla, da ograja omejuje izvrševanje vaše lastninske pravice, zato imate pravico, da soseda pozovete, da ograjo prestavi.
Torej predlagam, da najprej preverite občinske prostorske načrte in seveda mikrolokacijo ograje - kje točno stoji (na meji ali tik do meje).
VPRAŠAJTE STROKOVNJAKA
Imate vprašanje povezano z nakupom in prodajo nepremičnine, predkupno pravico, zemljiškoknjižnimi postopki, zaznambami v zemljiški knjigi, pravicami in obveznostmi, ki jih imate kot etažni lastnik v večstanovanjski stavbi, najemniškimi razmerji, služnostnimi pravicami na zemljišču, dedovanjem nepremičnin, urejanju odnosov med mejaši in podobnimi problemi?
Vprašanja za pravno svetovalnico nam lahko pošljete po elektronski pošti na naslov deloindom@delo.si, s pripisom Nepremičninska pravna svetovalnica.