Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Ureditev okolice

Svetovalnica: Soseda nelegalno posega v atrij stanovanja - kako ukrepati

Arhitektka odgovarja na vprašanje bralke, kako naj ukrepa zaradi nezakonitih posegov, ki jih je soseda izvedla v svojem atriju.
Foto: Ralf Geithe/Shutterstock
Foto: Ralf Geithe/Shutterstock
31. 7. 2024 | 08:34
22. 10. 2024 | 22:09
5:54

Spoštovani,

stanujem v atrijskem stanovanju na Fužinah.

Soseda je ograjo s svoje strani dodatno popolnoma zaprla z dodatnimi deskami in tako onemogočila zračenje med vmesnimi deli ograje, kot je v prvotni izvedbi.

Postavila je tudi nadstrešek, in to brez vprašanja sosedov.

Kako lahko ukrepamo?

Iskrena hvala.


bralka

Lepo pozdravljeni.  

Stanujete v pritličnem stanovanju z atrijem na Fužinah, naselju, ki je bilo kot eno zadnjih družbeno načrtovanih prostorskih ureditev zgrajeno na vzhodnem delu Ljubljane. Ta, zagotovo največja soseska z več kot štiri tisoč stanovanji, je bila zgrajena v letih 1982 do 1988, torej pred skoraj štirimi desetletji. V tako dolgem obdobju seveda pride do lastniških in drugih  sprememb. Tako so se tekom let že zgodile mnoge preobrazbe, najbrž tudi pri nadstrešnicah in balkonskih ograjah. Vprašanje je torej, ali so vse  preobrazbe in posegi zakonito izvedeni.  

PREBERITE ŠE: SVETOVALNICA: ALI ZA POSTAVITEV NADSTREŠKA V ATRIJU POTREBUJEM SOGLASJE SOSEDOV

Etažni lastniki vaše  večstanovanjske stavbe imate skoraj zagotovo sklenjen akt o upravljanju etažne lastnine. V tem dokumentu so opredeljene vse pravice in dolžnosti etažnih lastnikov večstanovanjske stavbe. Skladno z določili stanovanjskega zakona je podrobneje določeno, kakšni so dovoljeni posegi in pod katerimi pogoji je sploh dovoljeno posegati v stavbo, ki je v lasti več etažnih lastnikov. Etažni lastnik ne more samovoljno posegati v skupne dele stavbe, zlasti pa ne spreminjati njene zunanjosti. Ob tem pa je potrebno nove posege na stavbi in zunanji ureditvi izvajati skladno z določili veljavnega občinskega prostorskega izvedbenega akta. Pod skupno solastnino namreč poleg gradbenih elementov, temeljev in nosilnih zidov, stropov, strehe, dimnikov, inštalacij, dvigal sodi tudi fasada.

Medsosedska ograja je sestavni del obeh etažnih lastnin stanovanj, meji pa najbrž tudi na javno površino. Če je sosed na svoji strani zaprl ograjo na način, da ograja ni več transparentna, pri čemer pa generalno ni spreminjal osnovnega videza ograje, boste zelo težko dosegli, da bi vzpostavil prejšnje stanje. Zračenje ograje namreč ni neka bistvena zahteva, ki bi jo oba atrija potrebovala. Nekateri etažni lastniki ravno zahtevajo, da se prepreči širjenje njim neprijetnih vonjav, zaradi npr. peke na žaru v njihov atrij. Menim, da čisto vsega ne morejo urejati predpisi in da je treba dobre medsosedske odnose graditi in ohranjati in k temu prav gotovo prispevajo večstranski korektni dogovori, kako urejati razmerja na meji med dvema atrijema. 

Druga zadeva pa je postavitev nadstreška, ki pa lahko bistveno vpliva na sam zunanji izgled stavbe. Običajno je v že prej omenjenem aktu o urejanju etažne lastnine navedeno, kaj je dovoljeno in kaj ne. Pa tudi stanovanjski zakon pove, da posegi v skupne dele predstavljajo posege izven rednega upravljanja, kar pomeni, da je potrebno za poseg v skupne dele, kamor sodi tudi fasada, pridobiti soglasje vsaj treh četrtin etažnih lastnikov. Ob tem je treba upoštevati tudi določila o umestitvah in oblikovanju nadstrešnic, kot to določa veljavni prostorsko izvedbeni akt občine, pa tudi gradbena zakonodaja, ki pove, kdaj je potrebno pridobiti gradbeno dovoljenje in kdaj ne. Tudi nadstrešnica lahko nad določeno kvadraturo in višino sodi pod nezahtevni objekt, za katerega je gradbeno dovoljenje potrebno.

Kako lahko ukrepate? Najbrž se lahko z vprašanji obrnete na pristojno službo urbanizma vaše občine ali pa na strokovnjaka, ki pozna pravila urejanja prostora in gradbene zakonodaje in ki vam lahko izdela strokovno mnenje. V primeru, da gre za nedovoljene posege, jih lahko predstavite na zboru etažnih lastnikov, kjer lahko etažni lastniki sprejmete sklep, s katerim upravnik seznani etažnega lastnika, ki je tak poseg izvedel. Lahko sami, ali pa vaš upravnik na podlagi prej omenjenega sklepa nedovoljene posege prijavite na Inšpektorat MU MOL, Proletarska 1, 1000 Ljubljana, ki v okviru izvajanja nalog inšpekcijskega nadzora opravlja inšpekcijski nadzor nad izvajanjem oziroma spoštovanjem zakonov, drugih predpisov na podlagi zakonov in predpisov MOL tudi s področij gradbenih in negradbenih posegov v prostor. 

Vas lepo pozdravljam.

VPRAŠAJTE STROKOVNJAKA

Imate vprašanje povezano z upravnimi postopki, pridobivanjem lokacijske informacije, projektnih in drugih pogojev, gradbenega dovoljenja, o izdelavi projektne dokumentacije pa tudi o možnostih legalizacije nelegalno in neskladno zgrajenih objektov ter o pridobivanju uporabnega dovoljenja ali drugih podobnih problemih s področja gradbeno-prostorske zakonodaje?

Vprašanja za svetovalnico nam lahko pošljete po elektronski pošti na naslov deloindom@delo.si, s pripisom Gradbena zakonodaja.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine