Ureditev vrta z bazenom: S pogledom na zeleno dolino

10. 10. 2023 | Besedilo: Aleksandra Zorko | Fotografije: Mate Mioč

bazen, vrt z bazenom, letna kuhinja, nadstrešek, okolica hiše, Detajl in celota

Lep razgled, prijetni kotički, letna kuhinja, bazen in zasaditev, ki ne potrebuje veliko vzdrževanja, so glavni poudarki vrta, ki ga tokrat predstavljamo. Za njegovo celostno podobo sta poskrbeli arhitektki za notranjo opremo in krajinsko arhitekturo Marjetka Lužovec Hrvatin in Mateja Lužovec iz biroja Detajl in celota.

Urejen in dobro načrtovan vrt ob hiši pomembno vpliva na vsakodnevno kakovost bivanja. Zato je toliko bolj pomembno, da je načrtovanje celostno in enako skrbno kot pri notranjih prostorih. Primer takšnega premišljeno zasnovanega vrta, ki se povezuje tako z arhitekturo kot interierjem hiše, predstavljamo v nadaljevanju.

»Osnovna izhodišča pri zasnovi vrta so bila premostitev višinskih razlik, organiziranje različnih dejavnosti ter izbor materialov in rastlin, ki ne bodo potrebovali veliko vzdrževanja. Prav tako je bilo pomembno, da se notranjost hiše poveže z zunanjostjo, ki s tem postane zunanji bivalni prostor oz. podaljšek interierja,« pojasnjujeta arhitektki za notranjo opremo in krajinsko arhitekturo Marjetka Lužovec Hrvatin in Mateja Lužovec iz biroja Detajl in celota, kako sta zastavili izhodišča projekta.

PREBERITE ŠE: TAKŠNO JE STANOVANJE PO PRENOVI: SVETLO, LAHKOTNO IN IGRIVO

Vrt je razdeljen na več različnih enot: predel pred vhodom, stransko pot ob hiši z betonskim koritom z zelišči, zunanji bivalni prostor z jedilnico in letno kuhinjo, ki sta umeščeni pod streho oz. nadstrešek, ter predel z bazenom, ležalniki, zunanjo prho in zunanjim zaprtim prostorom s savnami oz. domačim velnesom. Vmes je trata, da vrt zadiha in se odpre pogled na čudovito dolino.

Glavni poudarek je po besedah sogovornic na predelu pred vhodom, kjer sta oblikovali unikatne stopnice iz teraca. Te delujejo, kot bi lebdele med rastlinjem. »Z njimi sva premostili višinsko razliko terena med cesto in vhodom. Ob stopnicah sva si zamislili visoke trave, ki zmehčajo ravne linije stopnic in se zlijejo z okolico. Na terasi pred vhodom v hišo sva kot osrednji element postavili veliko betonsko korito z manjšim drevesom in nižjimi pokrivnimi rastlinami, kar popestri vhod in ga naredi veličastnejšega,« pojas­njujeta sogovornici.

Letna kuhinja pod nadstreškom

V poletnih mesecih je nadvse uporabna let­na kuhinja. Kaj vse bo obsegala, je odvisno od želja in navad naročnika. »Letna kuhinja je umeščena ob hišo kot podaljšek jedilniškega dela. Nad njo je nadstrešek, da se lahko uporablja skoraj vse leto,« pravita sogovornici in dodajata, da je pri letni kuhinji pomembno, da se izbere vodoodporen in vzdržljiv material. V tem primeru so se odločili za material kompakt. V delovni pult so vgradili tako korito kot žar, spodaj pa so omarice za dodatni shranjevalni prostor.

!!galerija!!


Materiali in rastline za malo vzdrževanja

Naročnik je želel vrt, ki ne bo potreboval veliko vzdrževanja. Zato so po besedah sogovornic izbrali materiale, ki so trpežni in se njihov videz na dolgi rok ne spreminja, za ozelenitev pa večinoma zimzelene rastline, iglavce in trajnice, le nekaj je listopadnih, da popestrijo videz vrta in barvno paleto zasaditve.

»Pri stopnicah sva predvideli trave, ki zmehčajo videz ravnih linij stopnic in pomirjujoče plapolajo v vetru. Okrog sva razporedili nizke iglavce, nekaj več barv pa vnesli z nizkimi okrasnimi listavci. Proti cesti je zasaditev višja, iz zimzelenih grmovnic, da zastre pogled, proti lepemu razgledu v dolino pa se vrt odpira in tako je tam samo trata. Ob stranski poti ob hiši so v betonskem koritu dišavnice in zelišča, ki pridejo prav tudi v domači kuhinji. Ob bazenu smo umestili nizke borovce in drevesa z jesensko obarvanim listjem,« opišeta zasaditev.

Vrtnarji so poskrbeli za sajenje in tudi izbor posameznih sort rastlin, prav tako so pod gredami, prodom in lubjem položili proti­plevelno vlaknino. Vgradili so tudi namakalni sistem, za košnjo trave pa pripravili vse potrebno za uporabo robotske kosilnice.

PREBERITE ŠE: ZDAJ JE ČAS ZA JESENSKO OSKRBO IN SAJENJE TRAJNIC

Teraco in les

Za grajene elemente so uporabili beton – teraco, ki je po njunih besedah trpežen in nedrseč material, nima nobenih fug, zato na dolgi rok ni težav z rastjo plevela v fugah. Ker je svetle barve, deluje sveže, sodobno in skladno z lesenim podom. Poleg tlakov iz teraca so namreč uporabili tudi les, kar ustvarja večjo dinamiko zunanjega prostora. »V tem primeru smo se odločili za lesni kompozit, ker naročnik ni želel imeti preveč dela s terasami. Prednost takega materiala je, da na dolgi rok ne spreminja barve in svojih lastnosti, je trpežen in lahek za vzdrževanje. Poleg tega je prijeten na otip, kar je v okolici bazena pomembno, ker se veliko hodi z bosimi nogami,« sta še povedali sogovornici. Za ograjo so na najbolj izpostavljenih mestih izbrali steklo, ki ne zastira pogleda na prelepo pokrajino v dolini. Na nekaterih delih pa so namesto nje postavili betonsko korito z dišavnicami in zelišči ali prostor zamejili z gostim rastlinjem.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE