Namen tend ali markiz, jader in pergol je enak: zagotoviti senco v bližini hiše, ob hiši, na terasi ali balkonu. Preživljanje časa v njihovi senci bo prijetno, če jih bomo pravilno namestili, za katero od rešitev se bomo odločili, pa je odvisno od videza objekta, možnosti postavitve in prostora.
Tende in pergole za senco na terasi in vrtu
Razlika med tendami in pergolami je v velikosti in postavitvi. Tende so običajno manjše, narejene so iz okvirja, na katerem je razpeto platno, podpira pa jih roka s kolenom, ki pomaga senčilo razpeti in zložiti. Tenda je z nosilci vpeta na fasado. Pergole so običajno večje, z eno stranjo vpete na fasado ali prostostoječe konstrukcije. Lahko so kovinske ali lesene. Medtem ko se tende popolnoma zložijo, konstrukcije pergole pred zimo ne moremo odstraniti.
Pri odločanju med tendo in pergolo običajno pretehtajo cena, udobje in videz. »Pri hiši z ravno streho bi tenda ali pergola z naklonom lahko delovali nenavadno. Pergolo kot prostostoječo konstrukcijo lahko prilagodimo videzu hiše,« je dodal Marko Langus. Pri tendah pa ima uporabnik na izbiro pestro barvno lestvico platen, njihovo odpiranje in zapiranje je lahko ročno ali elektronsko. »Pri elektronskem pomiku vsako tendo opremimo še z vetrnim senzorjem (vetrnico), ki jo v hujšem vetru zapre,« je pojasnil Janez Kosec ml. iz podjetja Roltek na Dobu. Dodani so lahko tudi drugi senzorji, ki senčilo odprejo, ko zunanja temperatura zraste (s tem poskrbijo tudi za senčenje dela objekta, na katerega je vpeta tenda).
»Trendi na področju tend so LED-lučke in grelniki, ki jih vgradimo na spodnjo stran ali nosilec. Z lučkami poskrbimo za razsvetljavo po sončnem zahodu, z grelniki pa uporabo tudi, ko se večeri ohladijo,« je še dodal Kosec.
Večje od tende in drugače vpeto je jadro. »Z njim lahko pred soncem zaščitimo večjo površino in počutje pod njim je po mnenju uporabnikov drugačno. Jadra se namreč napnejo v loku, kar daje občutek, da so postavljena višje kot tende,« je pojasnil Kosec. Jadro je lahko, tako kot tenda, na eni strani vpeto na fasado, na drugi pa na enega ali dva stebra – ali pa je vpeto samo na stebre. Zaradi velike površine, ki jo osenči jadro, in manjše konstrukcije kot pri pergolah imamo na dvorišču, vrtu ali terasi več prostora.
Tkanina jader je močna (odporna proti trganju), prožna, zračna in vodoodporna. Na izbiro je več barv, blago pa zagotavlja tudi zaščito pred bleščanjem in UV-žarki. Zaradi ukrivljene oblike (loka) na površini platna med padavinami ne nastajajo vodni žepki. Za lažje upravljanje je tudi jadro lahko opremljeno z električnim motorjem in senzorji, ki ga v močnem soncu odprejo, v vetru pa zaprejo.
Žaluzije in brisoleji za hladnejše bivalne prostore
Tende, pergole in jadra omogočajo senčenje površin zunaj objekta, medtem ko pregrevanje bivalnih prostorov preprečujemo z zunanjimi žaluzijami in brisoleji (če gre za dimenzijsko večja zunanja senčila). »Zunanje žaluzije so senčilo, ki učinkovito preprečuje pregrevanje prostorov in zmanjša prehod toplote skozi okno za 70 do 80 odstotkov. Hkrati delujejo kot optična prepreka in zaščita pred sončnimi žarki, z njimi tudi uravnavamo svetlobo v prostoru,« so pojasnili v Roletarstvu Medle v Novem mestu.
!!galerija!!
Vgradnjo zunanjih žaluzij je treba načrtovati že v fazi projekta za gradnjo ali adaptacijo hiše, da se pripravijo ustrezne odprtine, zamiki preklad zaradi izolacije, priprava za morebitno upravljanje na elektriko in podobno. Zunanje žaluzije se sicer lahko vgradijo tudi naknadno, vendar se lahko zgodi, da potem ni mogoča optimalna montaža (torej skrite omarice in vodila, brez zastiranja stekla in podobno), so pojasnili pri Roletarstvu Medle.
Na izbiro so aluminijaste žaluzije in lesene, vendar so slednje bolj namenjene za notranjo dekorativo in delujejo kot optična prepreka med zunanjostjo in notranjostjo. »Ker so nameščene na notranji strani, zagotavljajo zgolj osnovno zaščito pred neposredno svetlobo,« so dodali pri Roletarstvu Medle.
Brisoleji so bolj kompaktni, odpornejši in večji od žaluzij. V kombinaciji s fasado pripomorejo tudi k lepšemu zunanjemu videzu, senčijo in izboljšajo toplotno izolacijo objekta. Lahko jih uporabljamo tudi za zaščito ali kot ograjo za različne tipe teras. Poznamo fiksne in gibljive brisoleje, pri čemer je konstrukcija obojih fiksna, gibljive so samo lamele. Te lahko poljubno nastavljamo na električni pogon.
Polkna na oknih imajo estetsko in funkcionalno vlogo, uporabna pa so v vseh letnih časih. Omogočajo senčenje, zaščito pred vlomi in vremenskimi nevšečnostmi ter dodatno izolacijo. Z estetskega vidika pa dopolnjujejo fasado in sam zunanji videz objekta.
Polkna so lesena, plastična ali aluminijasta. Imajo lamele, ki so lahko fiksne ali gibljive, ali pa so polna (mogoče so tudi kombinacije vseh treh naštetih izvedb). Polkna z lamelami omogočajo kroženja zraka in prepuščanje svetlobe po lastni izbiri. Lesena potrebujejo več vzdrževanja kot aluminijasta in plastična, se v vročini manj segrevajo in tudi pozimi delujejo kot dober izolator. Aluminijasta in plastična potrebujejo manj vzdrževanja, za boljšo zvočno in toplotno izolacijo pa jim proizvajalci dodajajo izolacijsko polnilo.
Polkna bodo okna ščitila tudi ob toči in hujših neurjih. Deloma so zaščita pred točo tudi zunanje žaluzije, vendar jih bodo ledena zrnca poškodovala in bo menjava lamel finančni zalogaj.