Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Ureditev okolice

Zakaj na parceli ne smemo postaviti ute in kako visoka je lahko medsosedska ograja

Na nas sta se obrnili dve bralki - ena bi želela na gradbeni parceli postaviti uto za šport, drugo zanima, kako visoka je lahko ograja na vasi. Zanima ju, kakšna so določila in katere akte morata upoštevati.
Foto: Peter Vanco/Shutterstock
Foto: Peter Vanco/Shutterstock
29. 9. 2021 | 11:43
22. 10. 2024 | 15:20
8:01

Pozdrav,

z možem sva kupila dve gradbeni parceli. Na eni imava hišo, na drugi pa bi rada postavila uto oziroma sobo za šport. Gospa na občini trdi, da na prazni parceli ne moreva postaviti nezahtevnega objekta, medtem ko na upravni enoti to dovolijo.

Prosim za vaš odgovor.

Hvala.  Lep pozdrav.

Lucija

---

Pozdravljeni,

zanima me, do katere višine se lahko postavi ograja med sosedom in do katere višine pri krajevni/ulični cesti? Živimo na vasi. Ali je to določeno glede na občino ali je določeno vsesplošno?

 Hvala.   

bralka


bralka in Lucija
Kaj je na določeno parcelo dovoljeno umestiti, določa Občinski prostorski načrt

Spoštovana Lucija, spoštovana bralka,

obe imata podobno vprašanje, vezano na umestitev bolj preprostih objektov. Lucija bi rada postavila uto na lastni parceli. Ta je sosednja od parcele, na kateri imata s soprogom stanovanjsko hišo. Dotična parcela je sicer namenjena gradnji, ta trenutek je še prazna. Stavba ali uta, ki bi jo rada Lucija postavila, bi bila namenjena za šport.

Bralka, ki živi na vasi, ima preprosto vprašanje, do katere višine se lahko postavi ograja na posestni meji z drugim sosedom in kako je s tem ob ulični cesti ob meji z javno površino. Bralko zanima, ali je ta višina določena glede na posamezno občino ali pa je določeno vsesplošno za celo državo?

Vprašanji sta zelo dobrodošli, saj je odgovor nanju zanimiv za marsikaterega državljana ali državljanko. V  naši državi imamo sprejet gradbeni zakon, ki določa splošna pravila, ki se jih moramo držati pri gradnji. Gradbeni zakon tudi določa, za kakšen poseg potrebujemo določena dovoljenja, kaj moramo pred samo gradnjo prijaviti, kdo vse so udeleženi pri graditvi. Vsaka občina posebej pa skladno z državnimi pravili sprejme svoj občinski prostorski plan, v katerem določa podrobnejše pogoje. Pri določitvi teh pogojev se občine načeloma zgledujejo po priporočilih države. Občine pa se lahko določijo tudi strožje pogoje. Državna Uredba o razvrščanju objektov razporedi objekte glede na zahtevnost na štiri vrste od najbolj enostavnih do zahtevnih. To so enostavni, nezahtevni, manj zahtevni in zahtevni objekti. Pogoje, kam bomo uvrstili katerega od objektov, določa uredba v splošnem delu. Ista uredba povzema tudi Tehnično smernico o razvrščanju objektov. V tem predpisu so razvrščeni objekti glede na namembnost. Občinski prostorski plan pa glede na namensko rabo točno določa, katere objekte je dovoljeno postaviti in še ostale pogoje, ki jih je tudi treba upoštevati. 


Tako Lucija kot bralka bosta v Občinskem prostorskem načrtu našli opredelitve, kaj je na določeno parcelo dovoljeno umestiti. Nato pa bosta križali ta podatek s podatki iz državne Uredbe. Naj povzamemo primer: Lucija želi postaviti na gradbeni parceli uto za šport. Poiskati mora podrobno namensko rabo te zemljiške parcele, kar bo za to zemljiško parcelo našla v grafičnem delu občinskega prostorskega plana.  Če se ne bo znašla, lahko na občini naroči tudi lokacijsko informacijo za to parcelo. Ker Lucija navaja, da ima na sosednji parceli stanovanjsko hišo, predvidevamo, da je podrobnejša namenska raba za sedaj prazno gradbeno parcelo stanovanjska namembnost za eno do dvostanovanjske hiše. V istem prostorskem načrtu bo torej poiskala pod označbo podrobne namenske rabe podatek, katere objekte je dovoljeno graditi kot enostavne, kar denimo predstavlja uta, če jo Lucija želi postaviti brez gradbenega dovoljenja. Pri uti bo potrebno biti pozoren tudi na namembnost take ute. Morda ute tam ni dovoljeno postaviti, morda pa je. Vsekakor je treba križati podatke med Uredbo, smernico ter občinskim prostorskim planom. Za enostavni objekt ne bo potrebno pridobiti gradbenega dovoljenja, če pa leži parcela v varovalnem pasu občine, elektrovoda, vodovoda ali podobno, bo treba vseeno pridobiti pozitivno mnenje od mnenjedajalca. V predlogu novele gradbenega zakona GZ-1, ki je sedaj v obravnavi v državnem zboru, je predlog, da bo tudi za  postavitev enostavnih objektov potrebno oddati prijavo začetka gradnje na pristojni občini. Lucija izpostavi vprašanje, da se na UE strinjajo s postavitvijo te ute, na občini pa ne. To morda pomeni, da za tak objekt vseeno potrebujete gradbeno dovoljenje. Zlasti, če gre za  različna tolmačenja, se velja obrniti na strokovno osebo, morda pooblaščenega projektanta, ki bo neodvisno pomagal pri izpeljavi te ideje. Morda bo pravočasno opozoril, da dejansko na dotični gradbeni parceli postavitev želenega objekta ni mogoča.

Bralka ima podobno vprašanje. Kdo določi višino ograje na meji med sosedoma in kdo na meji z uličnim javnim prostorom. Enako kot prejšnji odgovor gospe Luciji, podatek o dovoljeni višini ograje boste našli v določilih občinskega prostorskega načrta. Tudi ograja je lahko enostavni, nezahtevni ali celo manj zahtevni objekt. Za nezahtevnega ali manj zahtevnega potrebujete gradbeno dovoljenje. Za enostavnega pa ne, vendarle bo treba na posestni meji poskrbeti za strinjanje soseda, o čemer smo v preteklih svetovalnicah že pisali. Za postavitev višine ograje ob uličnem prostoru posegamo v varovalni pas ceste (ulice), zato bomo potrebovali pozitivno mnenje h gradnji občine. Čisto mogoče se lahko zgodil, da bodo na občini zahtevali ustrezen odmik ograje od meje z ulico, saj večinoma prostorski načrti opredelijo potreben odmik od ceste. Pri višini ograje ob cesti ali ulici je potrebno biti pozoren tudi na ustrezno preglednost, zlasti, če je na taisto cesto izveden cestni priključek. Ta mora biti kljub postavitvi ograje  izveden tako, da ne bo ogrožena varnost nobenega od udeležencev v prometu, tako pešcev, kolesarjev kot voznikov motornih vozil.

Verjamem, da je v sedanjih časih marsikateri predpis zlasti iz področja graditve in umeščanja v prostor zahtevnejši. Velja pa se izobraziti v smislu, kako umeščati v prostor na način, da kasneje ne bomo imeli težav.

 Vaju obe lepo pozdravljam.

VPRAŠAJTE STROKOVNJAKA

Imate vprašanje povezano z upravnimi postopki, pridobivanjem lokacijske informacije, projektnih in drugih pogojev, gradbenega dovoljenja, o izdelavi projektne dokumentacije pa tudi o možnostih legalizacije nelegalno in neskladno zgrajenih objektov ter o pridobivanju uporabnega dovoljenja ali drugih podobnih problemih s področja gradbeno-prostorske zakonodaje?

Vprašanja za svetovalnico nam lahko pošljete po elektronski pošti na naslov deloindom@delo.si, s pripisom Gradbena zakonodaja.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine