Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Vlaga in prezračevanje

Slab zrak v notranjih prostorih – kaj lahko storimo?

Marsikdo se sooča s slabo kakovostjo zraka v zaprtih prostorih, vendar se tega niti ne zaveda. Zrak v našem domu lahko vsebuje veliko onesnaževal, škodljivih plinov in strupenih kemikalij.
P. I.
18. 9. 2023 | 08:49
22. 10. 2024 | 20:14
7:31

Onesnaženost povzročajo tudi bakterije, cvetni prah in dodatna kurišča (kamini in peči na drva), s katerimi se ogrevamo v zimskem času. Velika težava je prav tako odvečna vlaga, zaradi katere nastane zdravju škodljiva plesen. Postavlja se vprašanje – kaj lahko storimo za kakovosten zrak v našem domu?

7 nasvetov za boljšo kakovost zraka

Kakovost zraka je ena ključnih lastnosti, ki jih mora imeti bivalni ali delovni prostor, da bi se v njem dobro počutili, dobro spali in se zmogli koncentrirati. Zato predstavljamo nekaj preprostih nasvetov, s katerimi lahko poskrbite za ugodno mikroklimo v notranjih prostorih.

#1 Redno čiščenje in uporaba naravnih čistil

Redno čiščenje je tako pomembno kot uporaba zdravju prijaznih čistil.
Foto:
Redno čiščenje je tako pomembno kot uporaba zdravju prijaznih čistil. Foto:

Skrb za čistost vašega doma je ključnega pomena. Redno čiščenje pomaga odpraviti pršice, prah in druge potencialno škodljive snovi. Pri tem je pomembno, da se izogibate kupljenim kemičnim čistilom, saj se lahko kemikalije dalj časa zadržujejo v zraku in tako negativno vplivajo na kakovost zraka.

Raje izberite naravno in zdravju prijazno alternativo – uporaba kisa in sode bikarbone je odličen način, da očistite svoj dom brez škodljivih kemikalij. Za sesanje uporabite sesalnik s kakovostnimi filtri, ki bodo ujeli tudi najmanjše delce. Nazadnje tla obrišite z mokro krpo, da odstranite še prašne delce, ki so morebiti ostali neopaženi med sesanjem.

#2 Pogosto pranje posteljnine

Morda vas bo presenetilo, da je posteljnino priporočljivo zamenjati vsak teden oziroma vsaj vsakih 14 dni.

#3 Rastline, ki čistijo zrak

Znano je, da rastline ugodno vplivajo na počutje v našem domu. Nekatere ne le da oživijo prostor, ampak tudi aktivno čistijo zrak okoli nas – absorbirajo kemikalije, ki jih oddajajo pohištvo, sintetični gradbeni materiali, preproge in razna čistilna sredstva.

S pravilno izbiro rastlin zatorej naredite veliko za izboljšanje mikroklime. Fikus, zelena praprot in taščin jezik so zgolj nekatere, ki veljajo za naravne čistilce zraka.

Fikus je koristen pomočnik v boju s strupi v zraku.
Foto:
Fikus je koristen pomočnik v boju s strupi v zraku. Foto:


#4 Uporaba predpražnika

Preprost, a zelo učinkovit način za zmanjšanje količine prahu in blatnih delcev v stanovanju je uporaba predpražnika. Čevlje očistimo na predpražniku pred vrati in jih vedno odložimo na istem mestu v hodniku.

#5 Vzdrževanje klimatske naprave

Če imate doma klimatsko napravo, ne zanemarite njenega vzdrževanja. Ob neprimerni skrbi se v napravi nabirajo prah, maščoba in plesen, ki se ob vklopu razpršijo po prostoru.

Vsa umazanija, ki se nabira v klimatski napravi, se ob vklopu razprši po prostoru.
Foto:
Vsa umazanija, ki se nabira v klimatski napravi, se ob vklopu razprši po prostoru. Foto:


#6 Uporaba razvlažilcev zraka

Z razvlažilci zraka uravnavate primerno stopnjo relativne vlažnosti v prostoru. Odvečna vlaga ustvarja idealne razmere za razvoj zdravju škodljive plesni, povečuje pa tudi stroške ogrevanja in hlajenja ter škoduje strukturi zgradbe.

#7 Redno prezračevanje

Redno (in pravilno) zračenje je osnova za vzdrževanje kakovostnega zraka v naših domovih. Z naravnim ali mehanskim prezračevanjem postan in izrabljen zrak zamenjamo s svežim ter preprečimo nabiranje odvečne vlage v prostoru.

Verjetno se sprašujete, kako pogosto je treba zračiti prostore za optimalno bivalno mikroklimo. Vsak aktiven stanovalec že s higienskega vidika potrebuje vsaj 30 m³ svežega zraka na uro. Prostore je zato priporočljivo zračiti večkrat na dan, tako da odpremo okna v celotni etaži za vsaj pet minut in ustvarimo prepih, da se zrak v celoti zamenja. S preprostim vlagomerom in termometrom pa spremljamo stanje v najpomembnejših prostorih (spalnice in otroške sobe) ter prezračevanje prilagodimo dejanskim potrebam.

Naravno zračenje je koristno, vendar velikokrat nepraktično – stroškovno in z vidika udobja. Si predstavljate nočno vstajanje zaradi zračenja in pogosto zračenje pozimi? Če vas ob tem kar zmrazi, niste edini. Obstaja boljši način, ki je stroškovno učinkovit, popolnoma udoben in še varčen.

Prezračevalni sistemi so najbolj udoben in učinkovit način za izmenjavo zraka

Brez prezračevalnega sistema se v stanovanju radi pojavijo nepridipravi, ki lahko negativno vplivajo na naše zdravje in dobro počutje. Medtem ko je naravno prezračevanje osnova, vam bo največjo korist prinesla vgradnja učinkovitega prezračevalnega sistema. Pri tem vam lahko pomaga podjetje Orca Energija. Njihovi prezračevalni sistemi ne le da zagotavljajo udobno bivalno okolje, ampak tudi omogočajo velik prihranek pri ogrevanju.


Prikaz prezračevanja z več enotami lokalnega prezračevalnega sistema Orca Pico 50+
Foto:
Prikaz prezračevanja z več enotami lokalnega prezračevalnega sistema Orca Pico 50+ Foto:

»Za prezračevanje celotne hiše oziroma stanovanja lahko poskrbimo s centralnim prezračevanjem ali s kombinacijo pravilno umeščenih več lokalnih prezračevalnih sistemov. V obeh primerih boste deležni kakovostnega zraka brez kakršnegakoli dela,« pravi direktorica podjetja Eva Kumrić.

Dodaja: »Naravno zračenje je koristno, vendar ni dovolj učinkovito. Pozimi pa je tudi energijsko potratno, saj ob zračenju izgubljamo toplotno energijo, ki jo plačujemo.« Z uporabo sistema rekuperacije se lahko znebite potrebe po stalnem odpiranju oken in ohranite do 98 odstotkov toplote v svojem domu.

Kako delujejo prezračevalni sistemi? Prezračevalni sistemi so naprave, ki skrbijo za nenehen dovod svežega zraka, čiščenje zraka in hkratno odvajanje postanega zraka iz prostorov. Rekuperator je toplotni izmenjevalnik, ki toploto izstopnega zraka prenese na vstopni zrak. Vgrajena filtra G4 in F7 omogočata eno najvišjih stopenj filtracije, ki vstopni in izstopni zrak temeljito očistita.

S prezračevalnimi sistemi lahko bistveno izboljšate svoje počutje, poskrbite za zdravje in zmanjšate stroške ogrevanja. Zveni popolnoma enostavno – in tudi je.

V podjetju Orca Energija razvijajo produkte z mislijo na uporabnika. Zato ponujajo visoko učinkovite izdelke, ki so popolnoma preprosti za upravljanje. To so prepoznali številni zadovoljni uporabniki po Sloveniji in širše po Evropi, med njimi tudi priljubljeni domači glasbenik Blaž Švab: »Orca mi ponuja točno to, kar potrebujem – nič dela in udobje na najvišji ravni.«

Blaž Švab stavi na strokovnost, izkušnje in izdelke slovenskega podjetja Orca.
Foto:
Blaž Švab stavi na strokovnost, izkušnje in izdelke slovenskega podjetja Orca. Foto:

Vsak vdih šteje. Če ste tudi vi prepoznali številne prednosti prezračevalnega sistema, se obrnite na Orcine strokovnjake za pomoč in svetovanje ter do 30. 11. 2023 izkoristite visoke prihranke v njihovi veliki jesenski akciji.


 Naročnik oglasne vsebine je Orca Energija



VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine