V Osnovni šoli Stražišče Kranj so sistem za dezinfekcijo z ultravijolično svetlobo namestili v kuhinjo oziroma jedilnico, kjer se izmenja največ ljudi in ki je najbolj obremenjen prostor v šoli. V sodelovanju s kranjskim podjetjem Ax Systems Adria so v jedilnico poskusno namestili dva Aereks sterilizatorja zraka in površin.
Kot je pojasnil direktor podjetja Jure Kristan, sta napravi, ki za uporabnike nista moteči in škodljivi, nameščeni na stropu, v vsaki pa sta po dve UV žarnici. Zagotovljeno je prisiljeno kroženje zraka skozi zaprto komoro, kjer se zrak dezinficira. Ena od naprav ima tudi zunanjo UV žarnico, ki se prižge ponoči in sterilizira območje razdelilnega pulta.
PREBERITE ŠE: RAZLIKA MED ČIŠČENJEM IN RAZKUŽEVANJEM
Takšnega tehničnega ukrepa za preprečevanje širjenja različnih okužb slovenske izobraževalne ustanove doslej niso uporabljale, ga pa uporabljajo v ljubljanskem zdravstvenem domu, s sterilizatorji so opremili tudi vozila za prevoz s covidom-19 okuženih bolnikov na dializo. Podobne sisteme prav tako uporabljajo v kirurških sobah in kozmetičnih salonih, je navedel Kristan.
Ravnatelj Osnovne šole Stražišče Pavel Srečnik je poudaril, da je vse, kar pripomore k preprečevanju širjenja okužb z novim koronavirusom in drugimi virusi, dobrodošlo. Napravi uporabljajo že nekaj mesecev in niso opazili, da bi se novi koronavirus prenašal v šoli. "Nekateri oddelki so bili v karanteni, vendar kaže, da so bile okužbe prinesene od zunaj," je povedal.
Ključno se mu zdi, da se z uporabo takšnih sistemov v kombinaciji z drugimi ukrepi varnost vendarle bistveno poveča. "Končni cilj je, da otroci hodijo v šolo, saj delo na daljavo za osnovnošolsko populacijo ni primerno," je ocenil Srečnik.
Težava šol je, da nimajo finančnih sredstev za takšno opremo. Sterilizacijski sistem v Stražišču že nekaj mesecev preizkušajo brezplačno, da bi z njimi opremili vse prostore, v katerih se izmenja večje število oseb, pa bi vsako šolo stalo okoli 5000 evrov.
Sterilizacijski sistem bi vsako šolo stal okoli 5000 evrov.
Junija je podjetje Ax Systems Adria začelo z vseslovensko akcijo Zdrav zrak v naših šolah, ki bo trajala do konca leta 2021 in s katero želijo, da bi se jim pridružilo čim več osnovnih in srednjih šol ter vrtcev.
Kot je poudaril Kristan, gre pri izdelku, ki se izdeluje v Ukrajini, kranjsko podjetje pa sodeluje pri njegovem razvoju, za preverjen sistem, ki pa ga na inštitucijah, kot so šole, še niso uspeli opremiti z rezultati poglobljenih raziskav.
Različne sisteme za čiščenje zraka in površin, s katerimi bi se zmanjšala možnost prenosa okužb s covidom-19 in drugimi virusi, predstavljajo tudi druga podjetja. Podjetje Trend je tako denimo spomladi v škofjeloškem vrtcu in šoli predstavilo filtrski čistilec zraka AeraMax Professional ameriške družbe Fellowes.
Vodja Laboratorija za okoljske tehnologije v zgradbah na Fakulteti za strojništvo Univerze v Ljubljani Sašo Medved je pojasnil, da se naprave s filtri za čiščenje zraka in naprave z UV svetlobo že dlje časa uporabljajo v zdravstvu, kjer je potrebno sterilno čisto okolje, in tudi ponekod drugod. UV sterilizatorji se denimo uporabljajo tudi za dezinfekcijo mikrobiološko oporečnih vod.
Kot je poudaril, ni dvoma, da tovrstne naprave delujejo in uničujejo viruse ter bakterije, vendar pa je težko določiti v kolikšni meri in ali je investicija v takšno napravo ekonomsko upravičena. Na učinkovitost namreč vpliva vrsta dejavnikov, od oddaljenosti naprave do kroženja zraka.