Kakšno hišo si želiva, kakšno potrebujeva
Osredotočila sva se na notranjo razporeditev. Pomembni želji sta bili garderoba, saj je bilo dovolj vsakoletne selitve oblačil in shranjevanje pod postelje, na podstrešja in v pretesne omare, in osrednji bivalni prostor, v katerem so v eno združene kuhinja, jedilnica in velika dnevna soba. S tem se je seznam želja v glavnem končal in lahko sva se posvetila pogojem, ki jih mora hiša izpolnjevati.
Prvo pravilo je, da si postaviš tako veliko hišo, kot jo res potrebuješ.
Večja ko je hiša, večji bodo stroški gradnje, stroški ogrevanja in drugega vzdrževanja. Kako velika mora biti, je odvisno od tega, koliko ljudi bo v njej živelo. Midva upava, da bo v njej več kot en otrok, zato potrebujemo več kot eno sobo za naraščaj. Hišo zidava za naju in za potrebe, ki jih z gotovostjo lahko predvidiva že zdaj, zato bo enostanovanjska. Bivalni prostori spodaj, spalni zgoraj. Razmišljati je treba tudi, da jo bo morda čez mnogo let treba prodati. Že zdaj vidimo, kakšne neugodne cene dosegajo predimenzionirane hiše, ki jih je povozil čas.
Tipski načrt je mogoče spreminjati
Hiša ne bo imela balkonov! Odločitev posameznika, ampak ne razumem večnadstropnih novogradenj na podeželju, kjer balkoni iz vseh smeri objemajo objekt. Kje je njihova uporabna vrednost? Vidim samo dve: tekmovanje za najlepši cvetlični balkon v vasi in obešanje perila. Gradnja takšnih priveskov stane veliko, poleg tega vplivajo na energijsko potratnost objekta. Odločila sva se tudi, da hiša ne bo podkletena. Tolikšnega prostora pod bivalnimi prostori ne potrebujeva. Pogojev za pravo klet s podkletitvijo ni mogoče ustvariti, prostorov za celo etažo pod hišo pa tudi ne potrebujeva.
Začelo se je iskanje načrta s primernim tlorisom. Na spletu ima že skoraj vsak arhitekturni biro prikaz hiš s tlorisi in fasadami. Prvi arhitekt, ki sva ga obiskala, nama je pokazal primere tipskih hiš, ki jih je že zrisal, spet pri drugem podjetju sva dobila katalog hiš s slikami in tlorisi. Izbira je velika, a v vsakem načrtu sva našla »napako«, zaradi katere hiša za naju ni bila primerna. Razmišljala sva tudi o izrisu načrta čisto pa najinih željah, kar pa je dražje, vendar ni bil potreben. Našla sva primeren tipski načrt.
Izbrala sva ga, ker nama je popolnoma ustrezal, poleg tega sva z njim prihranila čas. Večina nasprotnikov tipskih načrtov navaja, da se hiša gradi samo enkrat in da za nekaj tisoč evrov prihranka ne smemo žrtvovati hiše svojih sanj, toda pri tipskih je mogoče izvedeti, kdo takšno že ima, si jo iti ogledat in celo povprašati stanovalce, kaj bi spremenili, ali so v načrtu kakšne slabosti. Tega pri individualnih načrtih ne moremo.
Vendar je tudi tipski projekt mogoče spreminjati. Pri izbranem so na najino željo odstranili balkone, izbočeno jedilnico in dodali frčado. Spremembe so vidne na fasadi. Prva večja sprememba je zamenjava klasične frčade s frčado z ravno streho. Balkone so nadomestili t. i. francoski balkoni, s čimer so ostale velike steklene površine, ki bodo osvetljevale prostore.
Kaj sva iskala in kaj sva s tem načrtom dobila
Gre za enonadstropno hišo z mansardo. Stala bo na vrhu hriba v smeri slemena vzhod–zahod. Predvidene so bile dve možnosti postavitve bivalnih delov (kuhinje, jedilnice in dnevne sobe). Prva možnost je bila zaporedna postavitev od vzhoda proti zahodu: kuhinja – jedilnica–dnevna soba. Druga možnost je bila postavitev v obliki črke L, ki je razvidna v izbranem načrtu.
Spodaj so še kurilnica, kopalnica z WC-jem in dodatna soba, ki jo bomo uporabljali kot računalniško sobo in morda kasneje kot spalnico za naju, če bodo stopnice postale zahtevne.
Spalni prostori so na vrhu. Zgornjo dnevno sobo bova pozidala in jo spremenila v glavno spalnico z velikim francoskim balkonom, skozi katerega naju bo zbujalo jutranje sonce (kadar bodo otroci na počitnicah). Očitno čisto brez sprememb notranjosti le ne bo šlo. Za to spremembo sva se odločila, ker sva mnenja, da odprti prostori ali dodatne dnevne sobe nikoli ne koristijo svojemu namenu, saj ima vsak otrok svojo sobo, ki jo uporablja.
Ostanejo še tri sobe za otroke (s tem nič ne prejudicirava), kopalnica in garderoba.
Hiša zajema 178 m2 tlorisne površine, kar po najinih standardih zadošča za udobno bivanje štiri- ali pet članske družine in hkrati izpolnjuje tudi vse najine želje. Cena PGD načrta s popustom in z DDV je 1.700 evrov + 1.000 evrov za projekt za izvedbo (PZI). Cena zajema tudi operativno pomoč pri pridobitvi gradbenega dovoljenja.
Načrt je izbran, želje in spremembe so bile dogovorjene pri projektni agenciji, ki nama bo tudi urejala dokumentacijo za pridobitev gradbenega dovoljenja. Denarnico in živce na okope!