Ravno sem sedla v atrij s skodelico odlične turške kave, ko je zazvonil telefon. Vrtec?! Kri v žilah mi je zaledenela. Kaj se dogaja? Klicala je hčerkina vzgojiteljica in prijazno, a z zadržkom povedala, da so na Larini glavi našli nekaj uši.
Kot mama menim, da otrok nima kaj delati v vrtcu ali šoli takoj naslednji dan po tistem, ko so se na njegovi glavi pojavile uši! A praksa je žal popolnoma drugačna.
Panika. Uši! Vem, kaj je to, mislim, ne vem, ker tega še nismo imeli, sem pa poslušala od drugih mamic, da je grozno. Skodelica kave je ostala tam, na mizi. Odpravila sem se po hčerko. Ko sva prišli domov, sem jo posadila na stol v atriju. V stanovanje je nisem spustila. Sedla sem nasproti nje in sestavili sva načrt. Lekarna, šampon ter nadaljnje čiščenje stanovanja, le da pospešeno. Hčerka je seveda ostala z mano, doma. Pa je šel dopust.
Psičko Bibo sem imela šestnajst let in mislim, da sem jo le nekajkrat zaščitila z ampulami proti bolham. Bolh v urbanih naseljih nismo poznali. Ker je bila bolj psička samotarka in se ni družila z drugimi psi, je bila možnost za prenos skoraj nična. Tudi Bena smo zaščitili le nekajkrat. Z ampulami, ki smo jih kupili v pasji trgovini. Redno sta prejemala tabletke za notranje zajedavce in po morju tabletko proti srčnim glistam.
Pred tremi leti pa smo zadnje dva dni dopusta porabili za čiščenje stanovanja, a tokrat zaradi bolh, ki so se namnožile v desetih dneh naše odsotnosti. Katastrofa. Delo je bilo enako kot pri čiščenju uši.
Kolega je sedel z nami v atriju, ko je kar na lepem rekel: »Benu pa nekaj skače okrog repa. Ah, glej jo, no, bolha je.«
Hvala bogu za atrij in za sončno vreme. Preprogi iz hčerkine in dnevne sobe smo polili s kisom, mož ju je zavil v folijo, kolega je pomagal.
Teden dni smo se mučili, škropili, brisali, prali … Takega psihičnega in fizičnega napora z vsem čiščenjem ne pomnim. Da o časovnem vložku sploh ne govorim.
Potem pa – kaj kupiti, kako in kje škropiti? Kakšne so za psa nevarnosti ob uporabi sredstev proti zajedavcem?
Ker ni bilo druge možnosti, je mož tekel po univerzalni insekticid iz špecerije, naprodaj brez omejitev, ki je nestrupen za ljudi in domače živali, in začel škropiti sobo za sobo. Teden dni smo se mučili, škropili, brisali, prali … Takega psihičnega in fizičnega napora z vsem čiščenjem ne pomnim. Da o časovnem vložku sploh ne govorim. Je pa res, da smo zelo natančna družina in še posebno pri takih zadevah nismo malomarni. Moje stališče do tega vprašanja je podobno kot pri ušeh. Kot mama namreč menim, da otrok nima kaj delati v vrtcu ali šoli takoj naslednji dan po tistem, ko so se na njegovi glavi pojavile uši! A praksa je žal popolnoma drugačna.
Prišli smo do ugotovitve, da je Beni prinesel bolhe v stanovanje, tik preden smo šli na morje. Na morju nam ni z ničimer kazal, da bi jih imel. Doma pa so se razmnožile. Ko smo se vrnili, so skočile na gostitelja in nadaljevale svoje poslanstvo.
Od takrat naprej so bolhe za nas strah in trepet. Aji smo prvo leto pri veterinarju takoj kupili zaščitno ovratnico. Mož se s tem sicer ni strinjal, saj se je še spomnil tistih res starih ovratnic, ki so neznansko smrdele. Prvo leto smo imeli z bolhami in klopi mir.
Drugo leto sem »ubogala« moža in Ajo zaščitila le z ampulami. Dobila je klopa, in ko smo jo peljali praznit vrečke ob zadnjiku, je veterinarka vprašala: »Je Aja zaščitena proti bolham, ker vidim eno?« Panika! Pod prho in kopanje s šamponom. Takoj sem šla kupit ovratnico. Letos jo imamo ponovno.
Ker vodoodporna ovratnica stane 44 evrov, to, razdeljeno na 8 mesecev, pomeni mesečni strošek 5,5 evra. Ampule stanejo od 7 do 25 evrov, delujejo pa tri tedne. V pakiranju so navadno tri. Aja potrebuje na svojo težo skoraj dve ampuli. Če se gremo v teh treh tednih nekam kopat, se pes zmoči in zaščite ni več. Poleg tega določene ampule, ki so naravne, smrdijo nekaj ur, druge pa so tako polne kemije, da psa 12 ur ali več na mestu nanosa ne smeš božati.
O pasjih tabletkah, ki tudi obstajajo in ki delujejo takrat, ko bolha ali klop ugrizneta psa, pa sem slišala same negativne stvari. Tukaj mi že zdrava pamet pravi, da gre za strup, ki ga pes zaužije kot priboljšek.
Nikoli več ne bomo sami čistili stanovanja v primeru, da se bodo vanj naselile podnajemnice bolhe.
Seveda tudi ovratnica ni nedolžna in lahko nekaterim psom povzroči alergijsko reakcijo, največkrat v obliki izpadanja dlake na vratu. Naši psički Aji sicer ovratnica najbolj ustreza, poleg nje pa ima še elektronski odganjalnik bolh in klopov v obliki obeska, ki deluje na podlagi ultrazvočnih impulzov.
In za konec. Nikoli več ne bomo sami čistili stanovanja v primeru, da se bodo vanj naselile podnajemnice bolhe. Po ceni izpred štirih let bi nas prihod mojstrov stal »celih« 50 evrov. Kljub vsemu bomo najprej poskrbeli za odlično preventivo.
Srečno.
Anja Germšek je lastnica psa od svojega 19. leta. S svojo znamko PasjiLajf želi širši javnosti pokazati, kakšno je življenje s psom. "V Sloveniji imamo goro pasjih strani, forumov, ki obravnavajo vse možne situacije, nikjer pa še nisem zasledila osebne izpovedi, podobne moji. Zato bom tu enkrat mesečno razmišljala o temah, ki zaposlujejo vse lastnike psov, o strahovih, ki se porajajo pri ljudeh glede oskrbe psa, bolezni, šolanja in vsega, kar s seboj prinese pravo pasje življenje."