Zakaj sem napisala vas? Ker se sama glavnemu dopustu letos odpovedujem. Doma bom s psičko Ajo, mož in hčerka pa bosta uživala ves teden v enem izmed slovenskih hotelov na obali. Moža sem sicer morala malo »preparirati« in mu pokazati, da se je slovenska obala nadgradila in da mora zavoljo otroka kdaj svoje želje dati na drugi tir in zadovoljiti otrokove potrebe. Saj veste, klasična družinska scena.
In spet smo pri potrebah, željah in tem, kako ustreči potrebam vseh članov družine. Sem seveda spadajo tudi naši kosmatinci.
Že veste kam z njimi? Jih boste vzeli s seboj na dopust ali že iščete preverjene hotele, kjer bodo bivali v času vaše odsotnosti?
PREBERITE ŠE: Pes na dopustu zahteva veliko priprav in previdnosti
Žal statistika zavrženih in zapuščenih živali čez poletne mesece skokovito naraste. Še danes trdim, da sem ravno zaradi neodgovornih ljudi dobila svojo prvo psičko Bibo. Velika večina psov (ali mačk) pa žal nima te sreče. Dokler sta bili moja mama in moževa sestra še na lastnih dveh nogah (sedaj imata vsaka še po en par bergel), sta nama štirikrat priskočili na pomoč in pazili na psa Bibo in Bena. Ko se je zdravstvena slika začela slabšati (Bibe takrat že ni bilo več), smo iskali možnost, da je bilo morje primerno za Bena. Se pravi lokacija relativno blizu (Istra) in dovolj sence. Hvaležna sem svoji bivši sodelavki do neba in nazaj, da nam je štiri, če ne celo pet let oddajala svojo prikolico v Maredi. Prikolica je bila v senci, do plaže nismo imeli daleč.
Žal statistika zavrženih in zapuščenih živali čez poletne mesece skokovito naraste.
Ko smo bili tam zadnjikrat, smo imeli s seboj oba, Bena in Ajo. Precej pester dopust je bil. Ben ni mogel več nikamor, jaz pa sem se zbujala ob šestih zjutraj, da sva še pred vročino šli z Ajo v tamkajšnji pasji park, da sem jo, energijsko bombo, vsaj za nekaj ur utrudila. Potem ko smo se konec lanskega januarja poslovili od Bena, smo se odločili, da se na dopust odpravimo dlje. Aja je namreč kar vzdržljiv pes. Šli smo na Pag.
Preko Facebooka sem našla fantastično hišo z velikim ograjenim vrtom. Aja – žoga – tek. Top!
Februarja smo rezervirali in čakali dan odhoda. Pot je bila mirna, ker sem psički dala tabletko proti potovalni slabosti in je vso pot prespala. Še dobro, kajti drugače cvili in joče, v štirih do petih urah vožnje pa se nam bi najbrž vsem zmešalo. Zakaj joče in cvili? Iz navdušenja, bi rekla. Seveda je tableto dobila, tudi ko smo se vračali iz domov. To vam res priporočam, bodite pozorni le na količino tablete glede na kilograme vašega psa. Jaz bi vprašala veterinarja.
Veliko sem brskala po spletu, na katero plažo se Pagu lahko gre s psom. Na mnoge plaže (imen ne vem), ker je na otoku nešteto divjih primernih divjih kotičkov. Samo najti jih je treba, mogoče je dostop bolj zahteven, imaš pa ljubi mir.
PREBERITE ŠE: Lokal za pse na hrvaški obali
Naša plaža je bila v Vodicah, dva kilometra in pol oddaljena od mesta Pag. Ravno prav za večerni sprehod in sladoled. Na plaži ni bilo znaka, da je za pse prepovedana, vendar smo jo iz vljudnosti preskočili, ker je bilo na njej kar precej ljudi, še posebno po 15. juliju. Sicer je bil malo naprej še en zaliv, vendar je bil dostopen samo zjutraj, popoldne je bila tam plima. Tam smo bili štirikrat po dve uri, zjutraj.
Na plaži Čista, ki je posebna zaradi bistre vode in mivke v morju, so na najlepšem delu psi prepovedani. Lahko se parkira nekaj parkirišč višje (20 kun za ves dan), kjer je plaža tudi za kosmatince, lahko rečem, da je že divja. Se moraš pa za kosilo, kavo ali sladoled, sprehoditi več sto metrov po vročem soncu.
Na to plažo sta šla mož in hčerka dvakrat sama za kakšnih šest ur. Enkrat smo šli skupaj, da, tudi Aja je šla, vendar se zame ni dobro končalo, ker kljub senčniku zelo slabo prenašam vročino. Tako smo se morali po še ne treh urah odpraviti nazaj domov.
Plaža Šimuni je na koncu kampa oz. do nje najlažje prideš tako, da ne greš skozi kamp, ampak od kampa kakih 50 metrov naprej zaviješ s ceste v naselje. Slabih 400 metrov v naselje in že si tam. Avto parkiraš med grmovje in upaš, da bo v senci. Na to plažo se splača priti zgodaj zjutraj, nekje ob pol desetih, da res dobiš dobro, naravno senco! Tukaj smo bili največkrat. Je naravna senca in tukaj zdržim tudi jaz.
Seveda bi si tudi jaz kdaj želela odklop v hotelu za teden, morda tudi dva, da bi mi nekdo kuhal, postiljal, jaz pa bi se zleknila na ležalnik ob bazenu, brala knjigo za knjigo in se prepustila slastnemu koktajlu. Prepričana, da tako dela na tisoče ljudi. Psa dajo v varstvo, sedejo na letalo ali vžgejo avto in se odpeljejo.
To, da psa ne zaupam tujim rokam, je moj predsodek, saj so mi že izgubili žival, ko sem imela 15 let.
Sama po 23 letih življenja s psi še nisem prišla do te stopnje, da bi to lahko naredila.
Sem se pa lani preko Instagrama pobližje spoznala z nekaterimi pasjimi varuškami in sem svoje zadržke začela nekoliko rahljati. To, da psa ne zaupam tujim rokam, je moj predsodek, saj so mi že izgubili žival, ko sem imela 15 let. Ko smo šli za teden dni v Čateške toplice, sem ljubljeno muco Kalo dala v varstvo. Iz varstva pa je žal nisem več dobila – naj bi jim ušla?
Grozen čas. Ravno sem končala osnovno šolo, skrbelo me je, kako bo na srednji šoli, povrh vsega pa sem izgubila svojo muco. Takrat so se pasji in mačji hoteli šele začeli pojavljati in po tej izkušnji svojega psa nisem zaupala nikomur, le lastni mami in kasneje svakinji.
PREBERITE ŠE: Kam z ljubljenčki v času dopusta
Cene se sicer razlikujejo, a velikih odklonov ni. Če psa pustite v varstvu čez dan osem ur, to stane od 15 do 20 evrov, če v varstvu tudi prespi, to pomeni od 15 do 30 evrov na dan. Če se torej odpravljate za 14 dni na dopust in vaša prijateljica ali sosed psa ne moreta čuvati za simbolično ceno, potem si poleg proračuna za dopust pripravite še povprečno 280 evrov za pasje varstvo. Moje osebno mnenje je, da je bolje nameniti nekaj evrov več za varstvo, v katerem je vaš pes skupaj z največ petimi psi, kot pa da za 10 evrov na dan psa postavite v dobesedno pasji vrtec, v katerem jih je za ograjo 15 ali več in kjer se z njimi nihče ne ukvarja.
Če se odpravljate za 14 dni na dopust in vaša prijateljica ali sosed psa ne moreta čuvati za simbolično ceno, potem si poleg proračuna za dopust pripravite še povprečno 280 evrov za pasje varstvo.
To je strošek, na katerega je treba računati pred nakupom ali posvojitvijo psa. In ravno zaradi tega je mamica lahko ob eno torbico in salonarje, očka ob super nove superege in otrok ... ti pa imajo tako ali tako sto in eno željo.
Na spletni strani je kup pasjih hotelov, jaz vam jih bom naštela le nekaj. Spremljam jih na Instagramu in na Facebooku, gledam njihove zgodbe in vidim, da vedo, kaj delajo. Vsi imajo opravljene tečaje in potrdila, da lahko skrbijo za živali.