Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Razno

Kolumna Jerneje Jošar: April in samopreskrba

Avtorica več priročnikov o vrtnarjenju, ki v tedenski kolumni z vami deli svoj osebni odnos do vrtnarjenja in rastlin, kot jih doživlja na svojem ekovrtičku, pa tudi na tradiciji in stroki utemeljena spoznanja.
Jerneja Jošar
7. 4. 2020 | 14:20
22. 10. 2024 | 10:44
7:19

Se bo sedaj, oziroma ko se razmere z virusom normalizirajo, kaj spremenilo? Bo država naredila kaj s svojo kmetijsko politiko?

Precej na novo zgrajenih modernih hiš ima dovolj prostora tudi za nekaj kvadratov zelenjavnega vrta, pa ga pri mnogih ni moč videti. Izgovor: s tem je veliko dela, ne izplača se in nimam časa. Ne bi izgubljala časa z razlago, da je ravno zelenica, ki si jo mnogi omislijo prav z namenom, da bi »z njo imeli najmanj dela«, najbolj zahtevna za vzdrževanje. In da, če se stvari lotimo pravilno, za zelenjavni vrt ne potrebujemo veliko časa in hudih fizičnih naporov. Nasprotno, vrtiček lahko postane prijeten prostor za sprostitev.

Bomo kaj naredili? Seveda bomo. Trgovine z vrtičkarskimi pripomočki so odprte, časa je dovolj, strokovnjaki smo tudi tukaj za vas, da vam pomagamo prebiti led. Zavihajte rokave in se lotite svoje prve gredice ali pač samo nekaj lončkov zelišč. Vseeno je. Samo, da začnete.

Da vam bo laže, je tu nekaj pomembnih napotkov.

Presajanje na prosto

Ne bi izgubljala časa z razlago, da je ravno zelenica, ki si jo mnogi omislijo prav z namenom, da bi »z njo imeli najmanj dela«, najbolj zahtevna za vzdrževanje. 

Opazila sem, da nekateri vrtni centri oziroma tudi trgovine s hrano, ki zadnja leta prodajajo vedno več vrtnarskega materiala, ponujajo v tem času sadike vrtnin, ki niti pod razno ne smejo še na prosto. Pa poglejmo, kaj sadimo aprila na vrtove. To so vrtnine, ki so zrele za bero, preden nastopi vroče, sušno poletje, saj takšnih razmer ne marajo. Hkrati so jim ljubši kratki dnevi in hladnejše noči.

Solata, krhkolistna, mehkolistna, rozetasta, za obtrgovanje ... Sort je ogromno, kombinirajte jih in vrt bo lepši, pa tudi skleda solate bo za oko zanimivejša. V tem času na grede presajamo sadike in sejemo seme, izberemo dan za list. Pridelek iz sadik bomo pobirali že čez šest tednov. Sejte manjše količine naenkrat in vsakih deset ali štirinajst dni setev ponovite. Tako se vam ne bo zgodilo, da bi imeli naenkrat veliko solate, zrele za bero, ki je ne bi mogli pojesti, v naslednjem trenutku pa bi bili povsem brez nje.

Kapusnice, zelje, glavnati ohrovt, cvetača, brokoli, nadzemna kolerabica, potrebujejo dobro pognojena tla, zato pred sajenjem dodajte v jamico tri pesti komposta. Presajamo jih v začetku aprila, na dan za list, v tem letu je to 12. april. Izjema je brokoli, ki ga presajamo na dan za cvet, 9. aprila. Pridelek bomo pobirali junija. Hkrati pa že sejemo pozne sorte kapusnic, ki jih bomo pobirali jeseni in čez zimo.


Blitva je odlična za majhne vrtove in balkone. Sama ponavadi posejem po tri ali štiri semena v en lonček in potem presadim na prosto celo skupino. Iz nje se razvije čudovit grm. Zunanje liste obrezujemo, iz srčike pa vedno znova odganjajo novi. Tako vse do zime, ki jo rastlina brez težav preživi. Tiste, ko so prezimile, ravno v tem času že odganjajo mlade lističe. Maja bo lanskoletna blitva odgnala v cvet in nato odmrla. Ampak nič hudega, takrat bo za rezanje na voljo že letošnja. Sejemo in sadimo jo na dan za list, letos torej 12. aprila.

Por prav tako presajamo na prosto na dan za list. Sedaj presajamo sadike poletnih in jesenskih sort in sejemo seme prezimnih sort pora. Tudi por dobro pognojimo, kasneje pa ga prigrinjamo z zemljo.

Zelena, gomoljna in stebelna, obe enkratnega okusa. Gomoljno presajamo na prosto na dan za korenino, letos bo to že ta teden 8. in 9. aprila. Ne zamudimo tega datuma, saj je zadnji v mesecu, ugoden za presajanje. Stebelno zeleno presajamo na dan za list, torej letos 12. aprila ali potem šele 30. aprila. Stebelna zelena je odlična za majhne vrtove in balkone. Režemo zunanje liste, iz sredine pa poganjajo vedno znova novi. In tako vse do prve zmrzali. Gomoljna zelena raste zelo dolgo in jemlje na majhnem vrtu dragocen prostor.

Krompir posadimo čim prej. Zgodnje sorte bomo pobirali junija. Izberite dan za korenino. Tla dobro pognojite s kompostom. Na majhnih vrtovih in balkonih poskusite s sajenjem krompirja v velike lonce ali namenske vreče.

Čebula naj gre na gredice čim prej. Še ta teden, ko bo čas za korenino, 8. in 9. aprila, čebulček posadite na gredice, ki jih niste preveč pognojili. Sama zraven posejem korenček in posadim solato.

Zavihajte rokave in se lotite svoje prve gredice ali pač samo nekaj lončkov zelišč. Vseeno je. Samo, da začnete.

Kaj še sejemo aprila

Neposredno na gredice posejte redkvico. Ne odlašajte preveč, saj če bo pomlad vroča, rastline ne bodo oblikovale gomoljčkov ali pa bodo ti puhli in pekoči. Redkvica velikokrat tudi odbrzi v cvet.

Korenček potrebuje za vznik kar nekaj časa. Da bo vse šlo kot po maslu, tla dobro zrahljajte, naredite plitke kanalčke, jih dobro zalijte, da bo seme padlo na mokro posteljico. Sejte previdno, kar se da na redko, pokrijte s tanko plastjo prsti in ponovno dobro zalijte. Nato redno skrbite za vlago, saj seme ne bo vzklilo, če bodo tla suha.

Špinačo sejemo na dan za list, čim prej v aprilu, saj težko prenaša visoke temperature. Če imate majhen vrt, namesto nje raje posejte njeno sorodnico blitvo.

Nizek fižol sejemo na prosto konec aprila na dan za plod. Seme čez noč namočite v kamilični čaj. Sejte na grede, ki niso bile preveč pognojene, saj fižolu dušik za rast priskrbijo bakterije, ki živijo na njegovih koreninah.

Bučke in kumare sejemo konec meseca lahko na prosto ali v lončke. Jaz jih raje posejem v lončke, ki jih imam sicer na prostem v zavetju, kasneje pa presadim na grede. Sejemo in presajamo na dan za plod. Ta mesec jih bom sejala 24. aprila.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine