Kot otrok sem opazovala mamo, kako je vsako pomlad hodila z zvezkom in svinčnikom po vrtu, gubala čelo, pregledovala gredice in si zapisovala. Na moje vprašanje, kaj riše, mi je odgovorila: »Kam bom kaj posejala, da bo dobro raslo.« V roki je nosila majhno knjižico z vijoličasto rdečimi platnicami, v katero je od časa do časa pokukala. Pozneje, ko sem se tudi poklicno pričela ukvarjati z ekološkim vrtnarjenjem, sem izvedela, kakšno bogastvo je nosila ta že pred desetletji spisana knjižica. S kombinacijami rastlin, podatki o gnojenju, dobrih in slabih sosedih je uporabna še dandanes.
Prvi korak do bujnega zelenjavnega vrta je na papirju.
Kot priseljenka iz Prekmurja sem dolga leta živela v Ljubljani brez lastnega vrta. Murska Sobota je bila predaleč, da bi lahko pogosteje uživala v vrtnarjenju. Ko sem končno dobila delček svoje zelene zaplate tudi v Ljubljani, je bila prva naloga izris kombinacij setev in sajenj preko celega leta. Moje prvo načrtovanje je bilo hkrati učenje. Ni šlo tako zlahka, kot sem si predstavljala. Tukaj je bila množica podatkov, ki jih je bilo treba upoštevati. Ko sem načrt prenesla v realnost, pa so se vsak trenutek kazale prednosti načrtovanja. Ker je bil moj prvi vrt v skupnosti vrtičkarjev, sem lahko čez vse leto delala primerjave, kašno je stanje na mojih gredah, kako je pri drugih vrtičkarjih.
Najpomembnejše
Kako začnemo
Dobro je, da med rastno sezono nobenega prostora ne pustimo praznega, zato prej razmislimo, kaj bomo kam posejali.
Najprej premerite svoj zelenjavni vrt in narišite njegovo skico. Če vaš vrt še vedno nima izoblikovanih stalnih gredic, je zdaj čas, da najprej uredite tudi to. Tudi, če obstoječe grede niso pravih dimenzij, da morda ponekod ne sežete do srede grede in morate zato stopati nanjo, to popravite. Zdaj na papirju, spomladi pa na vrtu. Dobro je, če so grede približno enako velike. Če je katera prevelika, jo razdelite s potko na dve ali tri. Število gredic naj bo zaradi lažjega kolobarjenja deljivo s štiri, ne pozabite pa še na kakšno dodatno gredo, kjer bodo rasle trajne zelenjadnice, kot so denimo šparglji, topinambur, artičoke. Teh ne vključujemo v kolobarjenje.
Naredite seznam vseh vrtnin, ki jih želite gojiti. Zraven k vsaki pripišite koliko približno je želite imeti na svojem vrtu, kar je seveda povezano s tem, kako radi jih jeste. Oznake malo, srednje, veliko, bodo čisto zadosti, za usmeritev pri načrtovanju.
Kaj upoštevamo pri načrtovanju
Načrt setev in sajenj je kompleksna stvar, zato za dobro izdelavo potrebujemo nekaj nujnih podatkov, oziroma znanja o vrtninah.
O vsem tem naslednji teden v novi kolumni. Do takrat pa premerite svoj vrt, narišite tloris in naredite seznam vrtnin, ki jih radi uživate!