Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Strokovnjak svetuje

Izolacija stanovanja z notranje strani

Tomaž Škerlep
18. 9. 2017 | 13:19
15. 11. 2024 | 14:29
4:20
preko spletne strani

Pozdravljeni,

živim v stanovanju v zgornjem nadstropju bloka, zgrajenega leta 2006. Nad stanovanjem je betonska plošča, na katero je položena izolacija - steklena volna ali nekaj podobnega. Stanovanje je edino v nadstropju, zato ima tri zunanje stene, najdaljša je dolga 17 m, krajša pa 10 m.

Zdaj pa k problemu: stroški za ogrevanje so astronomski, zato razmišljam, kako bi lahko toplotno izoliral stanovanje. Nekdo mi je omenil, da lahko položim stirodur (in ne stiropor) na zunanje stene stanovanja in na strop. Ali je to pametno?

V sobi, ki je na zunanjem vogalu objekta, kjer zelo piha, zato je soba posledično tudi precej hladna, se v spodnjem kotu pojavlja plesen. Kako bi dodatna toplotna izolacija vplivala na razvoj plesni oziroma na nastanek toplotnih mostov? Predvidevam sicer, da je na tem mestu že toplotni most. Kako lahko to preverim?

Ali obstaja nevarnost, da bi se plesen pojavila tudi na notranjem delu med zidom in stirodurjem, če bi z njim izoliral stene?

Težava je verjetno tudi ta, da ima stanovanje zelo veliko oken in vrat, ki vodijo na tri terase ob daljši steni stanovanja (17 m), ena stran pa je razdeljena na dve manjši terasi, ker je vmes stopnišče.

Prosim za nasvet, kako naj se lotim problema.

Najlepša hvala za odgovor,
Sašo


Sašo

Veliko bolj natančno bi moral poznati stanje, da bi vam lahko napisal konkreten odgovor. Glede na to, da je bil blok zgrajen leta 2006, bi moral biti praviloma ves obod že ustrezno toplotno izoliran. Zakaj oziroma kje prihaja do tako velikih toplotnih izgub, bi lahko ugotovil samo na podlagi pregleda projekta in dejanskega stanja na licu mesta. Priporočljivo bi bilo narediti tudi izračun in opraviti meritev površinskih temperatur, in sicer z brezkontaktnim elektronskim termometrom ali še bolje z infrardečo termo kamero. Takšne meritve bo mogoče narediti šele takrat, ko bodo temperature spet padle pod 0 ºC. Šele na podlagi natančnega poznavanja obstoječega stanja bi se lahko odločili za ustrezne sanacijske ukrepe.

Načeloma velja, da je bolje vgraditi toplotno izolacijo na zunanji strani stropa in sten. Na notranji strani se toplotna izolacija vgrajuje samo izjemoma, ko je ni mogoče vgraditi na zunanji strani ali pri občasno ogrevanih objektih, pri katerih želimo, da se prostor pozimi, potem ko zakurimo, čim hitreje ogreje. Običajno je toplotna izolacija na notranji strani tudi tanjša in je kot taka namenjena bolj za preprečitev kondenzacije kot varčevanju z energijo.

Izolacija na notranji strani bi morala biti iz takšnega materiala (npr. iz ekstrudiranega polistirena), da ne bi prihajalo do kondenzacije v konstrukciji, kar pa bi v vsakem primeru morali preveriti s pomočjo toplotno-difuzijskega izračuna. Namesto s ploščami iz ekstrudiranega polistirena ali drugega podobnega materiala se lahko toplotna izolacija vgradi tudi pod oblogo iz mavčno-kartonskih plošč, pri čemer je treba med oblogo in toplotno izolacijo (npr. iz mineralne volne) obvezno vgraditi parno zaporo. Ta mora biti zrakotesna  - vsi stiki, preklopi in preboji morajo biti zalepljeni oziroma na drug način zatesnjeni.

Preveriti je treba tudi, kakšna je zrakotesnost obodnih konstrukcij, predvsem oken in vrat. Če velik delež toplotnih izgub odpade na okna in balkonska vrata, bi morda kazalo zamenjati npr. obstoječa (dvoslojna?) stekla z novi troslojnimi izolacijskimi stekli ali pa izvesti kak drug ukrep. Za morebitne dodatne informacije se lahko obrnete na Gradbeno svetovalno pisarno v Gradbenem centru Slovenije. Kot že rečeno, pa brez predhodnega podrobnejšega pregleda na licu mesta verjetno ne bo mogoče najti ustrezne rešitve.



VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine