Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Eko kotiček

Kako preprečimo nenadno smrt sadik

Veliko vrtičkarjev v tem času vzgaja sadike vrtnin in cvetic. Včasih se zgodi, da male rastlinice v dnevu ali dveh propadejo – najprej se poležejo, kot bi jih poparili, in zgnijejo. Napade jih glivična bolezen padavica sadik. Ko se to začne dogajati, ni več pomoči, lahko pa pojav preprečimo s pravilnim ravnanjem.
Foto: AmBNPHOTO/Shutterstock
Foto: AmBNPHOTO/Shutterstock
1. 4. 2022 | 16:15
22. 10. 2024 | 16:40
3:03

Priporočila za preventivo smo poiskali v knjigi Z Jernejo do zdravega vrta, ki jo je napisala agronomka in specialistka za ekološko vrtnarjenje Jerneja Jošar.

Kaj je padavica sadik

Spomladi gojimo sadike bodisi na okenskih policah bivalnih prostorov, v svetlih neogrevanih delih hiše ali rastlinjakih. Do nenadnega propada, kot smo ga opisali v uvodu, rado pride pri večjem številu sadik, ki so na videz lepo napredovale, hkrati. Bolezen pa lahko poškoduje že kaleče seme, tako da rastlinica sploh ne pokuka iz zemlje.

Pri sadikah, ki že imajo nekaj lističev, pojav prepoznamo po tem, da se stebelca stanjšajo, postanejo nekako prozorna, lahko tudi porjavijo, rastlinice pa poležejo, saj nimajo opore. Niso videti posušene, prej vlažne, čez nekaj časa se lahko tik nad zemljo pojavi plesniva prevleka.

Bolezen povzročajo glive, ki so v naravi splošno razširjene, živijo v tleh in se ohranjajo tudi v rastlinskih ostankih, posodi itd., zato je pri vzgoji sadik tako pomembna preventiva. Bolezen najpogosteje povzročita prevelika zračna vlažnost ali preobilno zalivanje.

Za padavico sadik je najpogosteje kriva velika vlažnost. Foto: AmBNPHOTO/Shutterstock
Foto:
Za padavico sadik je najpogosteje kriva velika vlažnost. Foto: AmBNPHOTO/Shutterstock Foto:

Preventivni ukrepi

  • Za setev in vzgojo sadik kupimo namenski substrat, ki je aseptičen, dovolj rahel in dobro ohranja vlago, vendar voda v njem ne zastaja. Zbita zemlja ni primerna.
  • Če uporabljamo stare posodice in setvene platoje, jih dobro operemo, očistimo jih z mešanico vode, kisa in sode bikarbone.
  • Sejančke pravočasno prepikiramo (presadimo) v večje, samostojne lončke ali odprtine v platoju za sadike, da se ne bodo tiščali.
  • Sadike morajo biti na svetlem, zaščitimo jih pred neposrednim soncem.
  • Prostor za gojenje sadik redno zračimo, temperatura naj bo čim bliže priporočeni za določeno vrsto rastlin.
  • Zalivanje naj bo enakomerno, najbolje je zalivati s pršilko, tako pogosto, da je površina substrata rahlo vlažna.
  • Seme damo pred setvijo v žajbljev ali kamilični čaj, z žajbljevim čajem zalijemo tudi substrat po setvi ali sadike.
  •  Če propade ena rastlina, jo takoj odstranimo, odstranimo tudi okoliške, ki že kažejo začetne znake bolezni.
    S pravočasnim pikiranjem sadik bo manj možnosti za bolezni, saj se rastlinice ne bodo tiščale. Foto: Viktor Sergeevich/Shutterstock
Foto:
    S pravočasnim pikiranjem sadik bo manj možnosti za bolezni, saj se rastlinice ne bodo tiščale. Foto: Viktor Sergeevich/Shutterstock Foto:
VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine