Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Eko kotiček

Knjiga Miše Pušenjak o naravnem varstvu vrtnin

Poletje z obilo vode in vremenskih skrajnosti je lahko učna ura spoznavanja rastlinskih bolezni. V vlažnem okolju se njihovi povzročitelji še hitreje širijo, od vremenskega stresa izčrpane vrtnine pa so še bolj dovzetne zanje. In seveda zanimivejši plen za škodljivce. Nova knjiga Miše Pušenjak, ki je izšla pri založbi Kmečki glas, je nadvse dragocena za vse, ki bi vrtnine na domačih vrtovih radi zavarovali z naravnimi ukrepi.
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
9. 8. 2018 | 14:27
22. 10. 2024 | 03:49
4:48

Resda je pol letošnje vrtnarske sezone že za nami, toda naravno varstvo vrtnin ne pomeni le zalivanja in škropljenja z naravnimi pripravki, k njihovemu zdravju morda še bolj pripomorejo ukrepi, ki so del običajne oskrbe rastlin: celoletna skrb za zdravo in rodovitno prst, upoštevanje kolobarja in umestitev vrta. Specialistka za zelenjadarstvo na Kmetijsko gozdarskem-zavodu Maribor Miša Pušenjak, ki so ji zelo pripravljeni prisluhniti tudi vrtičkarji, prepogosto zaverovani sami vase, namreč ni napisala instantnega priročnika, ki bi obljubljal, da je vse težave na vrtu mogoče rešiti.

Avtorica knjige je, ko je treba, kritična tudi do naravnih pripravkov. »Obstaja namreč velika bojazen, da bodo do narave prijazni pripravki samo zamenjali kemične. Naj se vam to ne zgodi,« opozarja. Če pri uporabi ne ravnamo pravilno, lahko tudi iz rastlin pripravljeno škropivo rastlino poškoduje ali pa ne uniči le škodljivih organizmov, temveč tudi dobre, tiste, ki z vzdrževanjem ravnovesja v vrtu vrtnine ščitijo. Samo za primer: uporaba žajbljevega čaja, ki je močan antibiotik (deluje tudi na bakterije), lahko povzroči propad številnih koristnih mikroorganizmov, celo v zemlji. Čisto drugače delujeta čaj in pripravek iz cvetov ognjiča ali regrata. Lahko tudi celita rane, ki jih rastlinam povzročijo vreme ali škodljivci. Med pripravki za krepitev rastlin Miša Pušenjak posebno pozornost nameni tudi izvlečkom iz morskih alg, sredstvom z aminokislinami in pripravkom iz rastlin, ki delujejo kot biostimulatorji. Zelo dobrodošlo, kajti skoraj nepregledne ponudbe tovrstnih izdelkov v trgovinah ne dohaja izobraževanje o mehanizmih njihovega delovanja. Marsikateri vrtičkar preskuša vsevprek, zato tudi ne more spremljati, kaj je na njegovih rastlinah res delovalo.

Knjiga je zelo pregledno in uravnoteženo razdeljena na štiri dele, četudi se po obsegu razlikujejo. V skladu z načelom bolje preprečevati kot škropiti je prva četrtina posvečena osnovni preventivi za zdravje rastlin, kakor so skrb za zdravo prst, gnojenje in dodajanje mikrohranil, vpliv kislosti tal na prehranjenost vrtnin, obvladovanje plevelov in vloga zastiranja tal. Pomemben del tega poglavja je tudi tisto, na kar v tej zvezi redkeje pomislimo – pravilna izbira sort, semen in sadik. Ste denimo vedeli, da se hibridne sorte vrtnih izredno težko prilagajajo hitrim vremenskim spremembam? Veliko bolj zahtevne so in moramo jim omogočiti ustrezne razmere. Običajno so tudi zahtevnejše pri hranilih in imajo večje potrebe po vodi.

V drugi četrtini, Varstvu rastlin, si razčistimo pojme o lastnostih in mehanizmu delovanja kemičnih sredstev za varstvo rastlin, o ekoloških pripravkih, že omenjenih pripravkih za krepitev rastlin, o tem, kaj je biotično varstvo pa kako izdelamo domače pripravke, ki ne vključujejo le rastlinskih izvlečkov. Sem spada tudi eden najzanimivejših delov, o mešanih posevkih. Dobri sosedski odnosi med rastlinami namreč pogosto preprečijo številne težave na vrtu!

Kaj vse ogroža naše rastline je naslov tretjega dela: ta se posveča vremenskim delavnikom, živalskim škodljivcem in povzročiteljem rastlinskih bolezni. Skoraj polovica knjige pa se z opisi in fotografijami posveča konkretnim tegobam na posameznih vrstah in skupinah vrtnin. Pri tem avtorica zelo realno ovrednoti, v kolikšni meri učinkujejo posamezni ukrepi. In še namig založbi, ki je izdala vse najpomembnejše knjige Miše Pušenjak: k dragocenosti tako izčrpnega priročnika bi še bolj pripomogle večje fotografije – predvsem tiste, ki kažejo znake tegob.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine