Za pospravljanje prazničnih dekoracij si vedno vzamem čas. Najraje sem takrat sama doma, da se v miru posvetim tej svoji mali meditaciji. Najprej se lotim novoletnega drevesca. Letos je bilo plastično, za nakup tistega pravega v loncu, nama je zmanjkalo časa. A ta je že od nekdaj pri hiši, podedovan od tašče, ki ga je želela vreči v smeti, zato ga nimam slabe vesti okrasiti. Prijeten vonj po smoli, ki tako zelo manjka in ki me spominja na praznične dni v otroštvu, nadomestim z naravnim eteričnim oljem bora, ki ga vsakih nekaj dni obilno nakapljam po drevescu. Okraskov pa nadenem toliko, da sploh ni videti, da se pod njimi skrivajo plastične iglice.
PREBERITE ŠE: SETVENI KOLEDAR – JANUAR 2022
Previdno poberem krhke okraske in jih zložim v škatlo, kjer bodo počakali na naslednje leto. Tudi veliko vazo na mizi z vejico tise, zlato rjave praproti in vejo na kateri so obešeni leseni okraski, pospravim. Tukaj je še nekaj malenkosti, od sveč do doma narejenih velikih snežink iz papirja, ki visijo s stropa. Med pospravljanjem mi švigajo misli po dogodkih, po vseh velikih nalogah, ki sem jih opravila, premišljujem pa hkrati že o tem, kaj vse bom letos postorila.
Škatla z napisom novoletni okraski je polna in pospravljena. Hiter pregled starega leta pa tudi. Veliko lepega se je zgodilo, ne glede na čudne čase. In moja oba vrtova sta doživela velike spremembe.
Po tem "obredu" so misli čistejše in sedem za mizo in napišem v zvezek vse ideje in želje za naprej, ki so mi med pospravljanjem šinile na misel.
Ohranite božično zvezdo
Le božična zvezda in venček na vrtni hiški bosta še ostala. Prijateljica Polona, ki je venček naredila posebej zame, ve, da stvari ne zavržem z lahkoto in je zato spletla enostavnega, brez okraskov. Božična zvezda pa vam bo, če ji namenite nekaj pozornosti, krasila tudi naslednji Božič, zato je ne zavrzite kar tako.
Prestavite jo v hladnejši prostor, tam okoli 20 °C ji najbolj godi. Redno jo zalivajte, med zalivanji naj se prst osuši. Ker potrebuje veliko vlage, naši prostori pa so dokaj suhi, jo postavite na velik podstavek s peskom, ki naj bo vedno moker. Listi bodo do pomladi vseeno odpadli, kar je znak, da je prišel čas za počitek. Takrat jo porežite na višino 10 cm in postavite ven, v senco, prst naj bo vedno skoraj suha. Junija jo presadite in postavite lonček na svetlo mesto. Redno zalivajte in vsakih 14 dni dodajte hranila. Septembra jo prenesite v notranji prostor. Košata rastlina vas bo razveselila z obarvanimi ovršnimi listi še pred prazniki le, če ji boste pomagali. V oktobru in novembru zato poskrbite, da bo lončnica vsak dan 14 ur v popolni temi. Proti večeru jo pokrijte s črno plastično vrečko, ki jo naslednje jutro odstranite. To počnite 8 tednov.
Oba vrtova, na vrtnariji in doma sta letos doživela spremembo. Na vrtnariji sem zelenjavne gredice meni tako ljubih organskih oblik spremenila v pravilne oblike. Po letih poskušanja priljubiti strankam organsko obliko vrta, sem obupala. Ravne linije dajejo človeku očitno občutek, da ima vrt bolj pod nadzorom. A nič zato. Moj izziv je tokrat prepričati, pokazati, dokazati, da so na teh gredah pravilnih oblik posevki čim bolj mešani, da raste skupaj več vrst zelenjave, med njimi dišavnice in cvetje.
Zelenjavni vrt ob hiši, na katerega sem še posebej ponosna, saj sem obrobe gredic naredila iz zavrženih opečnih zidakov, zaseda prostor za hišo, ki je ozek in dolg, zame premajhen. A letos sem ga povečala! Izkoristila sem prostor pod napuščem. Kar 60 cm širok pas ob hiši je idealen za velika korita, ki sem jih oblekla v les. Letos sem postavila štiri korita in kar nekaj ogromnih loncev. V njih so odlično uspevale mini paprike in paradižniki, korenje je bilo neverjetno debelo, jagode so obilno obrodile. Še je prostora za tri korita. In letos zagotovo poskrbim za to.
Zelenico pred hišo sem spremenila v še eno okrasno cvetlično gredo, kjer bodo glavno vlogo igrale vrtnice in potonike, prostor med njimi pa bodo zapolnile še ostale trajnice. Seveda sem tudi to gredo napolnila do zadnjega prostega kotička s čebulicami tulipanov in narcis. Letos bom posadila še nekaj vrtnic vzpenjavk, da poživijo ograjo, zasadila pergolo, ob zelenjavnem vrtu postavila leseno ograjo. Komaj čakam pomlad!
Pregled vrta pozimi, ko narava še spi, je še toliko lažji, saj tudi za ta letni čas najdemo pomanjkljivosti na vrtu. Na zelenjavnem vrtu se pokaže napačno načrtovanje setev in sajenj prav v tem času. Če nimate na vrtu ohrovtov – glavnatega, listnatega in brstičnega, radiča, motovilca, blitve, ste nekaj naredili narobe. Sama z vrta pobiram pozimi tudi korenovke in gomoljnice, ki jih zaščitim s slamo in pobiram sproti po potrebi. Sedaj imate še ogromno časa, da naredite dober načrt setev in sajenj ali pa ga naročite pri strokovnjaku.
Tudi okolico hiše preglejte. Je še kje kakšen del vrta, ki potrebuje kaj novega, drugačnega? Dodate kakšno veliko korito, posadite k ograji vzpenjavko, spremenite vsaj delček neuporabne trate v okrasne grede, kot sem to storila sama ... Zelenica je najbolj zahtevna kultura – če želite, da je lepa, potrebuje ogromno nege, vode, gnojil in vašega časa. Če nimate majhnih otrok, ki bi zelenico potrebovali za igro, jo spremenite v nezahtevne grede s trajnicami. Napišite si seznam opravil, ki jih želite narediti. Če imate znanje, skicirajte načrt sajenj, sicer pa poiščite pomoč. Ta se vedno obrestuje. In pozimi je dovolj časa, da si ustvarite načrt za popoln čarobni vrt.
Jerneja Jošar je izkušena strokovnjakinja in avtorica priročnikov za vrt. Zrasla je v Prekmurju in tam je lahko v kotičkih svojega otroštva po cele ure preležala na trati in navzgor opazovala cvetlice in mali živi svet, ki mrgoli okrog nas. Tudi kot diplomirana inženirka agronomije, ki ureja in načrtuje vrtove po načelih ekološkega trajnostnega gojenja rastlin, za katero se je treba tudi učiti, je odličen zgled za to, kako lahko vrt predstavlja užitek, sprostitev ali meditacijo.