V skladu z ekološkimi načeli se hrana prideluje brez kemično-sintetičnih sredstev, lahko topnih mineralnih gnojil, gensko spremenjenih organizmov (GSO) in hormonov. Pri reji živali pa je pomembno, da jih je na ekološki kmetiji samo toliko, kolikor jih ta lahko sama prehrani, in da so te večinoma na prostem.
Kot ekološki pridelek se na trgu lahko prodaja le živilo, ki je bilo kontrolirano in je označeno s certifikatom pooblaščene nadzorne organizacije. Za takšna živila velja, vsebujejo najmanj 95 % ekoloških sestavin kmetijskega izvora, največ 5% pa je neekoloških, vendar dovoljenih. Imenu ekološkega živila je treba dodati eno od enakovrednih oznak »ekološko«, »biološko, »eko ali »bio«. Če je sestavljeno zgolj iz ene sestavine ali so vse sestavine ekološke, je primeren način označevanja tudi »iz ekološke pridelave«.
Od julija 2010 mora biti deklaracija opremljena z evropskim znakom za ekološko kmetijstvo z dvanajstimi zvezdicami v obliki lista na zeleni podlagi, uporaba slovenskega zaščitnega znaka ekološkega izdelka je poljubna, nuna pa je šifre kontrolne organizacije (npr. SI - EKO - 002, končna številka se lahko razlikuje glede na to, katera kontrolna organizacija je certifikat izdala.)