»V slovenski Istri imamo odlične pogoje za pridelavo zelenjave in sadja skozi vse leto. S projektom informiranja in s promocijo lokalne pridelave višje kakovosti smo želeli potrošnikom približati zelenjavo in sadje s tega območja,« je ob zaključku projekta, ki je trajal od julija lani do septembra letos dejala vodja proizvodnje KZ Agraria in vodja projekta Patricija Pirnat.
Zadruga je v okviru projekta pod sloganom Najboljše iz Istre organizirala 15 dogodkov in izvedla 42 promocij na prodajnih mestih, sodelovala je še na 20 lokalnih in nacionalnih dogodkih. Raziskava je namreč pokazala, da potrošniki še vedno slabo poznajo oznako »integrirani« in shemo kakovosti, dobro pa poznajo zadrugo in njeno ponudbo. »Vsi naši pridelovalci imajo certifikat za integrirano pridelavo, kar pomeni, da so izpostavljeni strogemu nadzoru kakovosti s strani neodvisnih organizacij. Pridelava poteka na podlagi analize tal, pridelovalci prednostno uporabljajo organske pripravke,« je pojasnila Pirnatova in dodala, da je pridelek na hektar manjši, zato pridelovalci težko cenovno konkurirajo poceni zelenjavi iz uvoza. Je pa zato integrirano pridelana zelenjava nedvomno bolj sveža, bogatejša s hranilnimi snovmi in edinstvenega okusa, kar ji daje obilje sonca in rodovitna istrska zemlja.
Eden glavnih ciljev projekta je bil dvig letnih zmogljivosti za prodajo integrirano pridelanega sadja in zelenjave z 894 ton na 1029 ton. Po besedah direktorja zadruge Roberta Fakina so zastavljeni cilj presegli že lani: »Letos je pridelek manjši zaradi neugodnega vremena, a še vedno za slabih 15 odstotkov večji kot v istem obdobju leta 2012, in sicer 943 ton.« Žal bo jesenska pridelava zelenjave letos zaradi velikih količin dežja slaba, Fakin izgubo ocenjuje na približno 150 ton pridelane zelenjave in sadja ter 80-odstotni izpad pri pridelavi melon, lubenic in paradižnika.