Zato je pomembno, da se z roko ne dotikamo jajčne vsebine

Pravilno shranjeno jajce ima navadno neoporečno vsebino, vendar moramo biti pozorni, da ta ne pride v stik s površino lupine.

Ker pride jajce iz kokoši, so na njegovi površini mikroorganizmi, ki jim dostop v notranjost preprečuje nevidna beljakovinska prevleka na lupini. Po strokovnih priporočilih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je za ohranjanje neoporečnosti tega živila pomembno, kako jih shranjujemo, kako ravnamo z njimi med pripravo jedi in v kakšni obliki jih uživamo. 

Higiena pri kuhi

  • Premislimo: Izogibamo se odlaganju jajc in embalaže na čiste delovne površine; po stiku z njimi si temeljito umijmo roke in površine očistimo.
  • Razbijanje surovih jajc: Pri razbijanju jajc pazimo, da se s prsti ne dotikamo notranjosti lupine jajca oziroma jajčne vsebine.
  • Sem beljak, tja rumenjak: Pri ločevanju rumenjaka od beljaka (tudi s kuhinjskim pripomočkom) pazimo, da vsebine jajca ne onesnažimo z zunanjo površino lupine.
  • Odstranjevanje jajčne lupinice: Če v strta jajca oziroma jajčno mešanico pade košček lupine, ga odstranimo s čistim priborom, nikakor ga ne jemljemo iz nje z jajčno polovico ali z roko!
  • V smeti: Jajčno lupino takoj odvržemo v koš za organske odpadke. Tudi prazno embalažo zavržemo in je ne uporabljamo ponovno.

Če se vam v kuhinji zgodita takšna nerodnost, vsebine jajca, ki je bila v stiku z zunanjo stranjo lupine, nikar ne uporabite za jelo, posebej če ne bo zelo močno toplotno obdelana. Foto: Jam Dastin/Shutterstock

Varnost jajčnih jedi

V prispevku o higienskem ravnanju z jajci na spletni strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) nas med drugim opozarjajo na potencialno oporečne jedi iz jajc zaradi prešibke toplotne obdelave. To so surova jajca in vsa živila, ki jih vsebujejo (doma pripravljena majoneza, sladoled, kreme), mehko kuhana jajca, jajca na oko in druge jedi iz delno zakrknjenih jajc. Zanesljivo varna so namreč le jajca, pri katerih je temperatura pri pripravi presegla 70 °C.


Že pripravljene jedi iz jajc porabimo čim prej, tople jedi iz njih shranjujemo pri temperaturi nad 63°C, hladne jedi pa pod 4°C.

Zanimivosti: Je jajce sveže ali staro?

Znano dejstvo je, da so sveža jajca kakovostnejša, laže se stepajo ipd. Zato je dobro pred odločitvijo, za kakšno jed jih bomo uporabili,  preveriti njihovo svežost, Obstaja več načinov preverjanja starosti jajc. Tisto, ki pravi, da sveže jajce v kozarcu potone, staro pa plava, drži, a ga zaradi stika z vodo raje ne bomo uporabljali. Lahko pa jajce podržimo pred virom svetlobe (žarnico), pri čemer se nam bo zaradi prosojnosti izrisala velikost zračnega mehurčka na topem koncu. Mehurček namreč nastane, ko se toplo jajce, potem ko ga je kura znesla, ohlaja. Večji je prazen prostor, starejše je jajce, če je visok od 3 do 4 mm, je jajce še precej sveže.

Potem ko jajce že razbijemo, o svežini pričata konsistenca beljaka in rumenjaka. Čim bolj se razlijeta, tem bolj je jajce staro. 

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE