Trava, ki prav nič ne spominja na živahno zeleno preprogo, najbrž pogreša zalivanje, košnjo, gnojenje in obrezovanje, pravijo strokovnjaki. Da je čas za ukrepanje, vam sporočajo rjave ali rumene zaplate, kotički, kjer trava ne raste, ali plevel ter mah, ki preraščata tudi druge površine na vrtu.
K sreči lahko tudi zelenico, ki je neprijetna na pogled, z določenimi ukrepi spremenimo v prijetno zeleno preprogo. Kot prvo lahko preverimo, ali območja, kjer trava ne raste, obsije sonce. Če sončne žarke ustavlja drevo, ki ga imamo posajeno, lahko obrežemo veje tako, da jim omogočimo prosto pot.
Če travo redno zalivate, pa se vam vseeno zdi, da se na nekaterih kotičkih suši, naredite preizkus. Pred zalivanjem po zelenici razporedite plastične kozarce. Po zalivanju preverite, kakšna količina vode se je nabrala v kozarcih. Enako lahko naredite tudi, če pustite, da vam travo zaliva zgolj dež. Tako boste vedeli, kje morate travo bolj zalivati oziroma kje se ji boste morali bolj posvetiti, saj ji tudi dež ne zagotovi dovolj vlage.
Če opazite plevel, ga odstranite takoj. S tem boste preprečili, da bi se plevel širil po zelenici. Plevel odstranjujte mehansko in ne z raznimi kemičnimi zatiralci.
Ko boste odstranili plevel, območja, ki so zdaj gola, pognojite. Ker trava nima globokih korenin, lahko pognojite samo zgornji del prsti. To prej zrahljajte in posejte travo.
Za travo morate redno skrbeti. Poleg odstranjevanja plevela, jo morate tudi redno kositi. Že poznate vseh 5 napak, ki jih delate pri košnji?