5 pravil za jesensko nego trate

6. 9. 2020 | Besedilo: T. S. P.

košnja, gnojenje, prezračevanje, trava, trata, zelenica

Da boste prihodnjo sezono lahko uživali v lepi trati, morate več truda vanjo vložiti predvsem jeseni. Za dih jemajočo zelenico morate upoštevati samo pet pravil.

Počasi prihaja jesen, kar pomeni manj košnje in veliko več preživetega časa v notranjosti. A še preden odhitimo v zapeček, moramo okolico hiše pripraviti na hladnejše dneve. Vloženi trud v skrb za zelenico se bo obrestoval spomladi, ko boste lahko prvič bosi hodili po vrtu.

Grabite listje

Jesensko listje sicer predstavlja zabavo za otroke in hišne ljubljenčke, a travi ni ravno po godu. Listje namreč preprečuje prehod sončne svetlobe in zadržuje vlago. Odpadlo listje zato redno grabite in odstranjujte s svoje zelenice, da spomladi ne boste pod njim našli golih področij ali oslabljene trave.

Nadaljujte s košnjo

Kosilnice jeseni še ne pospravite. Čeprav boste morali kositi manj pogosto, ker krajši in hladnejši dnevi upočasnijo rast trave, s košnjo zaključite čim kasneje, a pred prvimi zmrzalmi. Trava čez zimo ne sme ostati previsoka, saj bi se lahko polegla ali gnila, nastala pa bi tudi polst. Višina trave naj bo okoli 5 centimetrov.

PREBERITE ŠE: 5 napak, ki jih delate med košnjo trave

Zračenje travne ruše

Trata, po kateri spomladi in poleti pogosto hodite, se zbije. Zbita tla preprečujejo zraku in vodi dostop do korenin. Trato zato močno pregrabite ali preluknjate (kot če bi po njej hodili s čevlji, ki bi na podplatih imeli žeblje) ali pa prebodete z vilami. Luknje morate narediti na vsake nekaj centimetrov, če ne zračenje ne bo učinkovito. To morate narediti pred gnojenjem.

Gnojenje

Trate jeseni (predvsem pred zimo) ne gnojimo z dušikovimi gnojili, saj bi pospešila rast, mlade in občutljive travne bilke pa bi nato poškodoval mraz. Uporabiti moramo gnojilo, ki ima višjo vsebnost fosforja in kalija za močnejše korenine. Kalij je pomemben tudi zato, ker travo zaščiti pred boleznimi, ji pomaga preživeti sušna in mrzla obdobja. Omenjena gnojila uporabljamo septembra in oktobra.


Dosejevanje praznih mest

Na območjih, kjer je trava propadla ali pa smo odstranili plevel in mah, moramo posejati novo travo. Gosta trata bo namreč manj dovzetna za plevel. Jesen je odličen čas za dosejevanje, saj so tla še topla, v zraku je veliko vlage, noči so hladne, sonce pa ni več tako močno.

Upoštevajte navodila

Za najboljši rezultat moramo upoštevati vse naštete korake, sicer bo naš trud zaman. Na primer, če boste travo dosejevali prepozno, semena ne bodo preživela; če boste trato pognojili prezgodaj in z napačnim gnojilom, bo nove travne bilke uničil mraz; če jo boste pognojili prepozno, pa hranljive snovi sploh ne bodo prišle do korenin. Dela nikar ne odlagajte na pomlad, saj bo takrat za marsikaj prepozno.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE