Mnogi so zelo alergični na cvetni prah leske.
24. 1. 2018 | Besedilo: Katra Jezeršek | Fotografije: Shutterstock
Alergiki, leska že cveti
24. 1. 2018 | Besedilo: Katra Jezeršek | Fotografije: Shutterstock
Pomlad še zdaleč ni tukaj, kar pa ne pomeni, da smo lahko mirni glede alergij, povezanih s cvetnim prahom. Cvetenje leske se je zaradi ugodnih razmer že začelo. Strokovnjaki iz ARSO v prihodnjih dneh napovedujejo povišanje vrednosti s cvetnim prahom povezanih alergenov v zraku, kar bo vplivalo na preobčutljivost posameznikov.
Bolj kot sam grm, imenovan leska (Corylus avellana), večina verjetno pozna njene plodove, lešnike, ki nas razveselijo v zgodnji jeseni. Tudi za mačice, moške cvetove leske, ste najverjetneje že slišali, saj so spomladi pogost okras domačih cvetličnih aranžmajev. Redko kdo pa pozna njene ženske cvetove. Leska namreč spada med enodomne rastline, kar pomeni, da ima ločene cvetove s prašniki (moške) in tiste s pestiči (ženske), prisotni pa so na isti rastlini. Moški cvetovi so združeni v precej velika socvetja, razvijejo se poleti, prezimijo in se odprejo zgodaj spomladi. Ženski cvetovi pa so zelo majhni, skriti v cvetnih brstih, iz katerih izraščajo majhne karminasto rdeče brazde. Ta rastlina je vetrocvetka – cvetni prah iz moških na ženske cvetove raznaša veter.
Navadno lesko najdemo ob gozdnem robu in na površinah v zaraščanju. Različne okrasne sorte leske se sadijo v parkih in vrtovih, zato je prisotna tudi v mestih.
Leska lahko cveti že januarja
Na pojav cvetenja leske močno vplivajo vremenske razmere, pa tudi nadmorska višina in lega rastišča. Navadno cveti med februarjem in aprilom, ob ugodnih razmerah že januarja. V primeru, da je jesen pretopla, lahko na zaščitenih in sončnih legah cvetni prah na mačicah opazimo že decembra.
Seneni nahod
Številni ljudje so na cvetni prah leske alergični – alergija se imenuje seneni nahod. Najpogostejši simptomi so solzenje, smrkanje in kihanje. »Klinična slika zelo spominja na navadni prehlad. Pomembna razlika med obema je, da prehlad ne traja več kot teden dni, seneni nahod pa lahko traja tudi več mesecev in se pojavlja vsako leto v istem obdobju, v obdobju cvetenja rastline, na katere cvetni prah je bolnik preobčutljiv,« pravijo pri društvu pljučnih in alergijskih bolnikov Slovenije.
Bolnikom s senenim nahodom še svetujejo, naj se v obdobju cvetenja leske čim manj zadržujejo na prostem, pelodno napoved pa lahko spremljajo na spletni strani Inštituta za varovanje zdravja . Trenutno cvetita leska in jelša, v februarju in marcu pa bodo začeli cveteti tudi topol, jesen in breza.