Kupljeno ali nabrano rezano cvetje se v vazi obdrži različno dolgo, na to pa poleg vrste cvetic in tega, kako sveže so bile v cvetličarni, najbolj vplivajo higiena, menjavanje vode in temperatura.
Najdlje se v vazi obdržijo rezane orhideje, nageljčki, ranunkule, flamingovci in nekatere sorte vrtnic, precej hitro pa propadejo irisi, tudi narcise in drobne pomladne čebulnice, kot so zvončki in žafrani. Značilnost zadnjih dveh je, da preganjajo zimo, torej jim prija mraz.
Vaze s kovinsko notranjostjo, razen pocinkanih posod, niso primerne.
Najbrž ni odveč poudariti, da morajo biti vaze, preden jih shranimo, dobro oprane z vročo vodo in detergentom, če niso iz občutljivega stekla ali keramike, jih lahko operemo v pomivalnem stroju. V površno pomitih vazah se bodo ob ponovni uporabi prej razvile bakterije. Tudi skrbno pomite vaze pred uporabo splaknemo. Vaze s kovinsko notranjostjo, razen pocinkanih posod, niso primerne, saj voda v njih postane kisla, kar cvetju ne ustreza, med drugim povzroči razbarvanje in ožige tkiva.
Kupljene cvetice čim prej postavite v vazo z vodo, pred tem pa odstranite od 5 do 10 cm stebel (manj, če ste jih ravno nabrali na vrtu). Prirežite jih z nožem pod kotom 45 stopinj, da jih ne stisnete. Rezanje pod kotom pomeni tudi povečano površino stebla, s katero je to v stiku z vodo.
V vodi naj ne bo nikoli poškodovanih delov stebel in listov, ker pospešujejo gnitje. Še en razlog za odstranjevanje čim večjega števila listov s stebel je, da pospešujejo izhlapevanje skozi cvetico, zato se ta prej postara. A cveticam vseeno ohranite toliko listov, da ne boste škodovali njihovemu naravnemu videzu.
Najdlje se v vazi obdržijo rezane orhideje, nageljčki, ranunkule, flamingovci in nekatere sorte vrtnic.
Cvetličarski strokovnjaki na podlagi meritev obstojnosti rezanih cvetic priporočajo, da v vazo natočimo vodo iz pipe običajne temperature in dodamo predpisano količino hranila za cvetice, ki smo ga prejeli v cvetličarni. Kupiti ga je mogoče tudi v tekoči obliki.
Vodo redno menjamo, najraje vsak dan, vsekakor pa takrat, ko izgublja bistrost, saj to pomeni, da se v njej razvijajo bakterije. Priporočljivo je, da sluzaste dele stebel splaknemo pod tekočo vodo in jih občasno ponovno prirežemo. Ob menjavi vode pomijemo tudi vazo.
Cvetice v mešanih šopkih se obdržijo različno dolgo. Nekaterim cvetne glavice v vazi klonijo prej, spodnji deli stebel so tudi bolj nagnjeni h gnitju. Če iz mešanih šopkov sproti odstranjujemo ovenele cvetice in zelenje, naredimo preostanku šopka uslugo, saj bo ostal še nekaj dni lep. Tako razredčen šopek lahko ob menjavanju vode prestavimo v ožjo vazo.
Gotovo ste že opazili, da šopek iz rezanega cvetja zdrži dalj zunaj ogrevalne sezone. Večini cvetic ustrezajo čim nižje temperature, zato jih umaknimo čim dalj od grelnih teles. Nekatere gospodinje vaze s cvetjem čez noč postavijo na balkon (seveda tu temperatura ne sme biti blizu ničle ali pod lediščem) ali v balkonsko ložo. Obstajajo pa tudi cvetice iz toplejših okolij, kot so denimo flamingovci, strelicije in helikonije, ki jim temperatura naših ogrevanih domov pozimi še posebno ustreza, zato jih ne postavljamo v prostore, kjer je manj kot 15 stopinj Celzija. Šopkov tudi ne postavljamo na prepišna in močno osončena mesta.
Najbrž veste, da bližina jabolk pospešuje zorenje drugih vrst sadja. Podobno košarica z jabolki ali zrelim sadjem pospešuje dozorevanje cvetja in skrajša njegovo življenjsko dobo.
Za narcise je značilno, da izločajo sluz, ki drugim vrstam cvetlic ne ustreza, zato te prej propadejo. Če bi kljub vsemu radi občudovali mešani šopek z narcisami, postavite te v posebno vazo z vodo in jih vsaj kak dan ne družite z drugim cvetjem.