Setveni koledar

Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Okrasni vrtovi

Domača gnojila za sobne rastline

Sobne rastline moramo redno dognojevati, saj se hranila iz prsti v majhni posodi hitro izčrpajo. Pobrskali smo za najpogosteje uporabljanimi domačimi gnojili, ki nekaterim nadomeščajo namenska tekoča gnojila.
12. 4. 2021 | 12:53
22. 10. 2024 | 10:11
4:11

Sobne rastline najpogosteje sadimo in presajamo v kupljene namenske substrate, redkeje pa v mešanice naravne prsti, kot so krtinka, prst iz krtin, listovka, igličevka s prstjo iz preperelega komposta in peska.

Medtem ko pesek le povečuje zračnost prsti in v njem ni hranilnih snovi, so druge naštete prsti za rastline vir hranil. Osnovna hranila predstavljajo dušik, kalij in fosfor, v manjši količini pa so potrebni tudi železo, cink, magnezij, mangan, kalcij ... Ker pa sobne rastline rastejo v majhnem loncu, hranila iz prsti prej ali slej izčrpajo. Zato je potrebno dognojevanje – zanj poskrbimo, ko rastlina najbujneje raste (pomlad, poletje). V obdobju izrazitega počitka rastlin ne dognojujemo.

PREBERITE ŠE: Kolumna Jerneje Jošar: Sobne rastline za boljše počutje

Sobne rastline najpogosteje sadimo in presajamo v kupljene namenske substrate.
Foto:
Sobne rastline najpogosteje sadimo in presajamo v kupljene namenske substrate. Foto:
Ustrezno razmerje hranilnih snovi vodi za zalivanje dodamo s kupljenimi tekočimi gnojili, nekateri pa prisegajo tudi na čudežne domače pripravke. S temi moramo biti predvsem količinsko previdni; marsikatera gospodinja je namreč ugonobila svoje balkonsko cvetje, ker ga je preveč pridno zalivala z raztopino svojčas zelo popularnega kurjega gnoja.

Med domačimi dodatki, ki so najbolj priljubljena krepčila za sobne rastline, so kavna usedlina, jajčne lupine, bananin olupek, akvarijska voda, zeleni čaj in voda od kuhanja krompirja …

Kavna usedlina

Ker kava in kavna usedlina znižujeta pH zemlje, redno dodajanje kavne gošče k vodi za zalivanje prija predvsem rastlinam, ki imajo rade kislo zemljo (afriška vijolica, sobna azaleja, sobni citrusi …). Kavna usedlina obogati prst z dušikom, magnezijem in kalijem, hkrati pa jo tudi rahlja.

PREBERITE ŠE: Skrb za sobne rastline jeseni in pozimi

Zeleni čaj

Tudi dodatek zelenega čaja prija kisloljubnim sobnim rastlinam (naštete so pri kavni usedlini), saj njegovi tanini znižujejo pH prsti. Občasno lahko rastlino neposredno zalijemo z blagim dvakrat prekuhanim (seveda ohlajenim) čajem ali pa njegove lističe zagrebemo v prst.

Jajčne lupine

Dodatek mletih jajčnih lupin zemlji za lončnice to obogati s kalcijem in drugimi minerali. Podobno deluje tudi zalivanje z vodo, v katerih smo čez noč namakali zdrobljene jajčne lupine (namočimo jih v vrelo vodo). Še pogled na zelenjavni vrt: ker večina vrtičkarjev ve, da paradižniku in drugim plodovkam v poletni vročini kalcija primanjkuje (črne lise na plodovih), naj ponovimo, da je dodajanje prahu od jajčnih lupin zemlji takrat, ko se težave pokažejo, zaman. Za njihove težave ni razlog pomanjkanje kalcija v tleh, temveč to, da ga rastline zaradi neenakomernega namakanja težko prenesejo v vsa tkiva.

Bananin olupek

Tako kot banana je tudi njen olupek zakladnica kalija, pomembnega hranila za rastline. Uporabimo ga tako, da na koščke narezan olupek pomešamo med prst ali ga zmeljemo s paličnim mešalnikom z manjšo količino vode in goščo dodamo vodi za zalivanje. V prvem primeru se bo kalij sproščal bolj postopoma.

Akvarijska voda

Če imate ribji akvarij, v katerem redno menjujete vodo, lahko s to neposredno zalijete lončnice. Akvarijska voda vsebuje širok spekter hranil, saj so v njej tako ostanki ribje hrane kot ribji izločki. V prsti se bodo te snovi še ustrezno razgradile, da bodo rastlini služile za hranila.

Voda od kuhanja krompirja

Za občasno zalivanje rož lahko uporabimo tudi ohlajeno vodo, v kateri smo kuhali krompir. V njej je namreč ostalo veliko kalija in vitaminov.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine