Kaj narediti, če ima vaša orhideja dojenčka

6. 2. 2021 | Besedilo: J. B.

keiki, dendrobij, falenopsis, orhideje

Sobne orhideje so včasih muhaste, opazujemo jih, kako poganjajo cvetno steblo, potem pa se na njem namesto cvetnih popkov razvije mini rastlinica z listi in koreninami. Preberite, kaj lahko storite z njo.

Predvsem orhideje iz rodu falenopsisov, ki jih imamo v stanovanju najpogosteje, pa tudi dendrobijev lahko na cvetnih steblih namesto cvetov ali potem, ko so ti že odcveteli, razvijejo majhne rastline. Profesionalni gojitelji orhidej jim pravijo keiki, kar v havajskem jeziku pomeni dojenček, in pojasnijo, da so primerni za nadaljnje razmnoževanje rastline.

Vegetativno razmnoževanje

Če dojenčka odrežemo z delčkom stebla matične rastline, tako da male rastlinice ne poškodujemo, ga lahko posadimo v ločen lonček s substratom za orhideje. Če se nam bosta presaditev in nadaljnja oskrba posrečila, bo iz njega zrasla orhideja s popolnoma enakimi lastnostmi, kot jih ima stara rastlina, saj je to na neki način njen »potaknjenec«. Odrezani deli rastline imajo namreč enako gensko zasnovo kot matična rastlina, zato jim pravijo tudi kloni. Sicer pa takemu načinu razmnoževanja pravimo vegetativno, nespolno razmnoževanje.

Opisani način je pravzaprav edini način razmnoževanja orhidej v domačih razmerah.


Mlade rastlinice na cvetnem steblu lahko odrežemo in posadimo.Foto: Tnet/Shutterstock

Kdaj odrezati keiki

Novo rastlinico odrežemo z delčkom stebla matične rastline, ko ima dva ali tri listke in svoje zračne koreninice. Da je ne bi poškodovali, naj bodo listi vsaj petcentimetrski. Rez opravimo z razkuženimi škarjami.

Spodnji del keikija z delcem odrezanega stebla »posadimo« v substrat za orhideje tako, da ga vanj fiksiramo npr. s suho vejico, ki tvori rogovilico v obliki črke V, ali dvema paličicama, ki ju poševno zapičimo v substrat. Nič ne bo narobe, če kakšno koreninico zasujemo; to je seveda odvisno, v kakšno smer raste.

Sprva presajenega dojenčka le pršimo, ko požene v substrat korenine, pa ga zalivamo in dognojujemo s tekočim gnojilom podobno kot druge orhideje. Nekateri nad lonček s keikijem poveznejo naluknjano plastično vrečko ali plastenko, ki pomaga ustvariti »toplo gredico«. Njena vloga je predvsem zadrževanje zračne vlažnosti, ki pospešuje ukoreninjenje.

Zakaj nastajajo keikiji

Strokovnjaki domnevajo, da na cvetnem steblu orhidej pogosto poganjajo nove rastline namesto cvetov zaradi neprimerne temperature v prostoru, pomanjkanja svetlobe, poškodb ali slabega stanja rastline. Meni sta dva falenopsisa rojevala keikije, ko sem ju gojila na robu jedilne mize precej daleč od okna. Odkar sem orhideji prestavila k oknu, se to ni več zgodilo.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE