Kako lahko prave vrtnice zdržijo leto, dve ali štiri?

1. 2. 2019 | Besedilo: Julijana Bavčar

preparirano cvetje, dehidracija, polnila

Bližajo se valentinovo, osmi marec, materinski dan, če o običajnejših priložnostih, da podarimo rožice, po možnosti vrtnice, niti ne govorimo. Veliko ljudi zapakirane cvetice ali cvetico v naglici kupi na bencinskih črpalkah ali drugih hitrih prodajnih mestih. Utegne pa se zgoditi, da bodo kdaj zaradi nepozornosti za cvet ali aranžma plačali tudi desetkratnik običajne cene. Seveda, saj so kupili prave vrtnice, ki zdržijo leto, dve, celo tri … Ali res lahko naravne cvetice trajajo toliko časa?

Če gremo s prstom čez cvetne lističe, je občutek prav tako žameten kot pri svežih rožicah, pod roko se vdajo … Njihovo trajnost zagotovijo tako, da prave cvetice potopijo v posebno raztopino, ki nadomesti njihove naravne sokove. Hoteli smo raziskati metode, ki jih uporabljajo proizvajalci tovrstnega prepariranega cvetja, vendar podjetja informacije o metodi in »stabilizacijskem procesu« pred konkurenco varujejo kot poslovno skrivnost. Nekaj podatkov pa smo le izbrskali.

!!galerija!!


Človekova želja, da bi za zmeraj ohranil cvetje v fazi najlepšega razcveta, je stara, v egipčanskih grobnicah so ob mumijah odkrili ohranjene cvetne vence, v viktorijanski Angliji je bila razširjena moda stiskanja cvetja s tehniko herbarija, narobe obrnjene šopke so od nekdaj sušili. A cvetje pri tovrstnih tehnikah je le približek svežega, lahko obledi, se začne drobiti … Odgovor na to so med drugim industrija svilenega, papirnatega, plastičnega cvetja – in ne nazadnje proizvodnja prepariranja pravega cvetja, ki je v svetu zelo močna panoga in prinaša veliko denarja.

FOTO: agnesb-happyb.com.hkOskrba prepariranih vrtnic 
Ponudniki obljubljajo, da obdržijo preparirane naravne vrtnice svoj videz in strukturo leto, dve, tudi štiri in več let. Najbolj obstojne naj bi bile tiste, zaprte v škatlah s pokrovi, in aranžmaji pod steklenimi zvonovi. Seveda se to cvetje ne hrani v vodi, v prostoru sta zaželena konstantna temperatura in zračna vlažnost, dobro se je izogibati bližine grelnih teles in izpostavljenosti sončni svetlobi.

Najpogosteje preparirajo vrtnice

Praviloma se nad njenimi izdelki navdušujejo drugi kupci, ne običajni ljubitelji svežega cvetja. Tako kot pri drugih okrasnih izdelkih lahko pri tovrstnem cvetju zapišemo, da se o okusih ne razpravlja.  Najprej se je prepariranje naravnega cvetja uveljavilo pri izdelavi poročnih šopkov, cvetličnih aranžmajih za osebne praznike, nad njimi so se navdušili opremljevalci notranjih prostorov in producenti reklam. V tej panogi od vsega cvetja preparirajo največ vrtnic.

Industrija prepariranega cvetja ima primat v deželah, ki vodijo v pridelavi rezanega cvetja: v Ekvadorju in Kolumbiji v Južni Ameriki, v Južnoafriški republiki, Keniji, pa tudi na vzhodu Azije na Tajskem, Japonskem, Kitajskem, v nekoliko manjšem obsegu tudi v nekaterih evropskih državah, ZDA, Kanadi. Marsikje morajo sveže vrtnice in druge cvetice do teh »tovarn« po zraku prepotovati četrt sveta, na primer iz Ekvadorja do ameriških in kanadskih mest.

Najprej dehidracija, nato prepariranje

Ne glede na metode, ki se uporabljajo (nekateri proizvajalci se sklicujejo na izsledke nanotehnologije), je  pogoj za preparacijo cvetja, da ga najprej dehidrirajo: iz prevodnega sistema rastline spravijo vodo in rastlinske sokove, da ga lahko potem napolnijo z nadomestnimi snovmi. Metode dehidracije so različne, pomembno pa je, da ohranijo strukturo rastlinskega tkiva nepoškodovano. Ena izmed njih je izsuševanje po metodi globokega zamrzovanja, ki so jo iznašli v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja. Nekatera podjetja pred tem cvetje potopijo v raztopino (formula je seveda skrivnost), ki iz njihovega tkiva izluži barvila, eterična olja, spet drugi proizvajalci trdijo, da cvetice ohranijo svoj naravni vonj … Ko so rastline dehidrirane, jih napolnijo z raztopino rastlinskih glicerinov, vode, posebnih olj, voskov in drugih »patentiranih substratov«, ki so poslovna skrivnost. Ni pa skrivnost, da jim dodajajo barvila, kakršna se uporabljajo v živilski industriji.  Z njimi namreč nadomestijo naravna barvila cvetja. V tem je torej skrivnost modrih vrtnic vseh odtenkov ali izredno popularnih vrtnic s cvetnimi lističi v mavričnih barvah (v enem samem cvetu).

Najpogostejši aranžmaji iz prepariranega cvetja 
Najpogosteje se prodajajo posamične vrtnice pod steklenim zvonom, cvetlični aranžmaji v pokritih prozornih steklenih ali plastičnih škatlah, cvetovi vrtnic, ki so kot čokoladni bomboni razvrščeni v škatli, bogati šopki vrtnic ali mešanega cvetja v t. i. klobučnih škatlah in poročni šopki. Na trgu se dobijo tudi vrtnice z zlatim, srebrnim ali platinastim polnilom.

In še nekaj je: ker je pri vrtnicah čas dehidracije cvetne glavice tudi desetkrat krajši kot čas, v katerem lahko dehidrirajo cvetno steblo z listi, ponavadi cvetove odrežejo od stebla in dele izsušujejo ločeno, po koncu postopka pa jih spet »sestavijo« skupaj. Ker pri vrtnicah s postopkom prepariranja dosežejo bolj naraven videz pri cvetovih in manj pri cvetnih steblih z listi, so pogosto naprodaj cvetni aranžmaji samo s cvetovi, cvetni šopki, pri katerih iz dizajniranih kartonastih škatel kukajo samo cvetni popki in razna druga »polnila aranžmajev«. Zelene dele vrtnic ponavadi vidimo pri primerkih, ki se prodajajo posamično.

Zanimivo je, da vsi proizvajalci prepariranega cvetja poudarjajo, da so v postopku uporabljene zdravju nenevarne, hipoalergene snovi, ki jih najdemo tudi v rastlinskem svetu.  Sama pa sem pri raziskovanju na spletu naletela na fotografijo iz ekvadorske farme cvetja Sisimpamba v Tabacundu, ki prikazuje delavca med postopkom, v katerem s topili ekstrahirajo iz vrtnic naravne sokove in barvila. Zaščiten je bil z dihalno masko.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE