Setveni koledar

Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Okrasni vrtovi

Kako trato najhitreje pripraviti na novo sezono?

Trava spomladi ne postane lepa in gosta sama po sebi. S temi opravili jo bomo najhitreje pripravili na novo sezono in do jeseni uživali v žametno zeleni trati.
P. P.
21. 4. 2021 | 11:01
22. 10. 2024 | 14:03
6:18

Vrtna trata je lahko uporaben in hkrati privlačen del vrta, lep kontrast barvastim gredicam, mehko igrišče za otroke in prostor za sprostitev. Ker pa taka ne postane sama po sebi, nas že na začetku pomladi čaka precej opravil. Trato moramo pripraviti na novo nepredvidljivo sezono, ki lahko prinese tako kot lanska dež ali pa nepredvidljivo sušo. S pravilno pomladno kuro bo trata pripravljena na vse možne izzive in bo ob primerni negi ostala lepa vso sezono.

Začnemo z ogledom in pregledom stanja trate na zemljišču okoli hiše. Letos je bil začetek pomladi izrazito hladen z veliko padavinami. Pozorni smo na pojave mahu, luknje v travi, krtine, bele kroge v trati in splošno razraščenost trave.

Nevšečnosti na trati, ki jih odpravljamo spomladi:

Mah med travo

Mah se pojavi na vlažnih, zakisanih in senčnih delih parcele, kjer travi ni uspelo zrasti. Pri delu s trato je dobro, da na začetku rešimo težavo z mahom. Začnemo s sredstvom Plantella Proti mahu, ki vsebuje kremenove peske, železo in hranila (dušik, fosfor, kalij). Posujemo po mahu zjutraj ali zvečer, pomembno pa je, da je mah vlažen, saj se ga tako sredstvo dobro oprime. Zaradi železa v sredstvu se po nekaj dneh mah posuši, porjavi in ga pograbimo stran z železnimi grabljami.  

Pomembno je, da ne grabimo zelenega mahu, ker ga s tem raznesemo po preostali parceli, ker se hitro prime in ukorenini. Kremenovi peski v sredstvu bodo rahljali zemljo, hranila pa omogočila dobro ukoreninjenost trave.

Z mahom povežemo tudi pojav zakisanja tal. To rešujemo s specialnim sredstvom za razkisanje tal Plantella Kalcivit, ki vsebuje veliko kalcija, s katerim naredimo pH nevtralen in ustvarimo pogoje za uspešno rast trave. Ko smo odstranili mah, sredstvo preprosto potresemo po tleh in ga vdelamo v zemljo z lopato in grabljami. Na prazna mesta dosejemo travo z obloženim semenom Plantella Contessa.

Zbita in slabo zračna tla 

Dobro je na začetku travo pokositi na primerno višino, ki je okoli 3-4 cm. Nato odstranimo odmrlo travo, kar storimo z železnimi grabljami in intenzivnim grabljenjem. Sledijo vile, ki jih zabadamo v tla in jih rahlo privzdigujemo, tako da naredimo zračne žepe. Uporabimo lahko tudi votle vile, ki jih zabadamo v tla in izvlečemo ven tako zemljo kot nekaj trave. To delamo do 10 cm globoko in na vsakih 10-15 cm.  

Če imamo veliko parcelo, uporabimo rahljalnik ali prezračevalnik, ki dobro razreže tla in odstrani odmrlo travo ter mah. Proces se imenuje tudi vertikuliranje. Zdaj pridejo na vrsto Plantella Izbrani kremenovi peski, ki jih posujemo po tleh in z njimi napolnimo nastala prazna mesta.

S tem izboljšamo strukturo tal, kar pomeni, da imajo tla več por, po katerih se dobro pretakata voda in zrak, ki sta pomembna za delovanje mikroorganizmov in dobro rast koreninskega sistema trav. Dobra struktura tal pomeni tudi dobro odcednost, tako da se voda ne zadržuje predolgo v območju korenin trav, ker bi s tem povzročila gnitje korenin in propadanje trate.

Širokolistni pleveli med travo

Pogledamo tudi za že razvitimi trdovratnimi pleveli. Pri teh so žal učinkoviti le selektivni herbicidi proti širokolistnim plevelom. Taki pripravki ne uničijo trave, temveč le širokolistne rastline, zato se reče, da so selektivni. Če ne želimo uporabljati teh sredstev, nam ostane le ročno odstranjevanje plevela.

Premalo hranil v tleh

Eno od najpomembnejših del spomladi je gnojenje trate, da bo ta imela na voljo hranila že na začetku rastne sezone. Moderno gnojilo s podaljšanim delovanjem je Plantella Formula 365 membransko gnojilo za trave, ki ga porabimo le 3 kg za 100 m2 trate. To gnojilo uporabimo zelo preprosto in le enkrat na leto. Majhne kroglice enakomerno potresemo po trati. Membrana pod vplivom temperature počasi sprošča hranila, zato trava ne divja, ampak raste zmerno skozi sezono in se globoko ukoreninja.

Plantella Specialno gnojilo za vse vrste trav  v obliki granul je dostopno rastlinam takoj v celoti. S tem gnojilom gnojimo trikrat letno, najbolje je začeti konec marca ali v začetku aprila. Gnojilo ima dodatek železa, zato dobro deluje proti mahu, ki se pojavlja med travo. Pakiran je v 1-, 3- in 5-kilogramskih pakiranjih za manjše parcele ter 20-kilogramskih za velike površine. Vedno dobro zalijemo trato pri gnojenju.

Želite uživati na sanjski zelenici? 

Ker je trata na istem mestu dolga leta, se je pri pripravah za njeno sejanje in vzdrževanje zares vredno potruditi.

V veliko pomoč pri negi so nasveti in ideje, zbrane v brezplačnem vodiču: Kako ustvarimo sanjsko trato?, saj je v njem Plantellina strokovnjakinja strnila praktične napotke o setvi in pripravi tal, nujnih opravilih za nego zelenice in idealnem času zanje ter reševanju največjih težav na trati, kot so mah, plevel in druge težave, da boste v žametni trati uživali do pozne jeseni.


Naložite svoj brezplačni vodič: Kako ustvarimo sanjsko trato?


Plantetellini strokovnjaki 


Naročnik oglasnega sporočila je Plantella, znamka visoko kakovostnih izdelkov za vrtnarjenje



VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine