Vrtnice pogosto najdemo na slovenskih vrtovih, velikokrat pa se bujno razraščajo tudi ob fasadah hiš in ograjah. Bolj kot so košate, lepše jih je videti, a vseeno zahtevajo tudi nekaj skrbi in obrezovanja. Mnogi so prepričani, da je slednje pri vrtnicah izredno zahtevno, a kot pravi Dan Bifano, vrtnar Oprah Winfrey, ki je med drugim s cvetočim grmičevjem zasadil tudi vrt Barbare Streisand, temu pravzaprav ni tako. Za portal Montecito landscape je izdal nekaj nasvetov, ki nam bodo gotovo prišli prav, ko se bomo obrezovanja lotili tudi sami. Čeprav se vrtnice obreže že kmalu po tem, ko se spomladi stali sneg, bo čas za nov cikel obrezovanja napočil že zgodaj jeseni.
PREBERITE ŠE: OBREZOVANJE VRTNIC: PREVEČ NI MOGOČE, NAROBE PA ZLAHKA
Ko obrezujemo vrtnice, moramo vedeti, katere dele lahko odščipnemo in katerih ne. Dan priporoča, da si zapomnimo pravilo treh D-jev, ki v angleščini pomenijo dead, dying in diseased. V slovenščino to prevedemo kot odmrle, odmirajoče in okužene dele vrtnic. Tako pri obrezovanju vedno odstranimo nezdrave dele vrtničnih grmov in tako poskrbimo, da se bolni deli ne bi širili.
Ko obrezujemo vrtnice, imejmo v mislih obliko vaze. To pomeni, da stebla in vejice prirezujemo tako, da se od korenin čim bolj vzporedno razraščajo v obliki črke V. Tako bomo poskrbeli, da bodo sončni žarki dosegli celo rastlino in preprečili, da bi zaradi zasenčenosti odmirali spodnji deli grma.
Vrtnični grmi morajo imeti v letu tudi čas za počitek. V zimsko spanje jih bo potisnil že prvi mraz, a tudi, v primeru, da se ta v koledarskem letu pojavi pozno, Bifano priporoča, da vrtnice zadnjič obrežemo v septembru ali zgodaj v oktobru. Z novembrom jim moramo nujno pustiti čas za počitek in niti pomisliti ne smemo, da bi jih morda še malce obrezali kdaj do spomladi. Na ta način bomo namreč prekinili zimovanje, kar grmu lahko škodi.
Vedeti moramo, da bodo vrtnice cvetele v vsakem primeru, tudi, če jih ne bomo optimalno porezali, pravi Bifano, zato naj se ne bojimo skrbi zanje. Ker so trajnice, bodo cvetele leto za letom in tako se moramo zavedati, da bomo pri njihovem obrezovanju iz leta v leto postali boljši. Predvsem pa moramo uživati v njihovi lepoti in se naužiti njihovega čudovitega vonja, še doda izkušeni vrtnar.
PREBERITE ŠE: TO JE NAJBOLJŠI ČAS, DA POŽANJETE SIVKO NA SVOJEM VRTU