Vrtnic v oktobru ne režemo, lahko odstranimo le kakšen predolg poganjek. Dokončno jih bomo oblikovali šele marca prihodnje leto.
Tudi z gnojenjem je treba počakati in enako velja za večino drugih vrtnih rastlin. Zdaj lahko še vedno sadimo, delimo in presajamo večino vrtnih trajnic, da se bodo do zime še pravočasno prilagodile na novo rastišče in pripravljene dočakale zimsko preizkušnjo. Sadike okrasnega drevja in grmičevje v posodah pred sajenjem najprej nekaj ur namakamo v vodi, nato previdno odstranimo vsebnik, skrajšamo poškodovane in nagnite korenine ter posadimo na stalno mesto.
Tudi trata naj bo v tem času deležna naše pozornosti. Ker je zaradi suše nismo mogli prezračiti že v septembru, lahko to storimo še v začetku oktobra. Od gnojil pridejo zdaj v poštev tista z večjim deležem kalija, ki vpliva na zgostitev in trpežnost ruše, dušik in fosfor pa sta primernejša za spomladanski čas. Redno odstranjujemo listje, da preprečimo okužbo s škodljivimi glivami, kosimo pa malo više kot navadno.
V jesenskem času nam nikakor ne bo zmanjkalo opravil. In če smo morali v septembru rastline zalivati kot sredi najhujše poletne vročine, bomo zdaj hiteli tudi zaradi tistih septembrskih opravil, ki so zaradi suše morala počakati.