Potonike: cvetlice, ki so preplavile socialna omrežja in vrtove

Potonike so ene izmed najbolj priljubljenih cvetlic, ki cvetijo v tem času, bohotijo pa se tudi na socialnih omrežjih.

Če se v teh dneh sprehodite mimo tržnice, ulice z vrtovi ali pa le s prstom podrsate po socialnih omrežjih, bodo vašo pozornost gotovo pritegnile močne barve velikih odprtih cvetov potonik. Kako jih ne bi opazili, v zadnjih letih so po popularnosti spet prekosile vrtnice in povpraševanje po njih se razrašča tako vztrajno kakor njihovi grmi.

Da bi o čudovitih cvetlicah izvedeli kaj več, smo se obrnili na Matejo Klep, ki na Instagramu stoji za profilom Potonike, sicer pa se na družinski kmetiji v Lancovi vasi ukvarja z vzgojo teh rastlin.


DA BODO V VAZI ZDRŽALE KAR SE DA DOLGO

Preden jih položimo v vazo, pod curkom tekoče vode pod kotom odrežemo 1 centimeter stebla, postopek pa ponovimo vsakih nekaj dni. Vodo sobne temperature, ki naj sega do višine 10 centimetrov, menjamo vsak dan, paziti pa moramo tudi, da se vanjo ne namakajo potonikini listi. 

Potonike na vrtu

Primeren čas za sajenje je konec avgusta ali v septembru, obvezno, preden zemlja zamrzne.

Na socialnih omrežjih lahko občudujemo velike in pisane cvetove, za njihovo ekstravaganco pa se skriva kar nekaj potrpežljivosti in vloženega dela. Lepota potonik je namreč rezultat izkušenega vrtnarjenja. »Primeren čas za sajenje je konec avgusta ali v septembru, obvezno, preden zemlja zamrzne,« nas poduči Mateja, ko jo povprašamo po nasvetu. »Potonike, ki so trajnice, potrebujejo sončno do polsenčno lego, kjer bodo dnevno deležne vsaj šestih ur sončne svetlobe. Zanje je pomembna tudi dovolj prepustna zemlja, saj jih bomo drugače uničili, če bodo njihove korenine stale v vodi,« nadaljuje in svetuje, da zemlji dodamo tudi nekaj komposta.


Primerne tudi za v lonec

Posadimo jih lahko tudi v cvetlični lonec, pomembno pa je, da je ta dovolj velik in opremljen z dobro drenažo, saj se potonike z leti zelo razširijo. Presajamo jih lahko šele po treh, še bolje pa petih letih, zelo previdni pa moramo biti pri zalivanju, saj smo že omenili, da ne marajo zastajanja vode v tleh. Vedeti moramo tudi, da prvi dve leti ne gre pričakovati cvetov, Klepova svetuje celo, da se cvet prvo in drugo leto odtrga, da s tem okrepimo korenino. Potonika bo namreč potrebovala vsaj tri leta, da bo dozorela in postala grm, ki bi ga vsi najraje imeli že ob nakupu.

Prvi dve leti ne gre pričakovati cvetov, Klepova svetuje celo, da se cvet prvo in drugo leto odtrga, da s tem okrepimo korenino. 

Sajenje potonik na domačem vrtu je torej nekakšna investicija v cvetočo prihodnost, do takrat pa si lahko dom olepšamo s svežimi šopki rezanega cvetja. Tudi pri njih moramo biti skrbni in preudarni, da se bodo cvetovi obdržali čim dlje. Preden jih položimo v vazo, pod curkom tekoče vode pod kotom odrežemo 1 centimeter stebla, postopek pa ponovimo vsakih nekaj dni. Vodo sobne temperature, ki naj sega do višine 10 centimetrov, menjamo vsak dan, paziti pa moramo tudi, da se vanjo ne namakajo potonikini listi. Šopek postavimo na svetel prostor, ni pa priporočljivo, da bi bil deležen direktnih sončnih žarkov ali prepiha.

NAMIG, ČE SE CVETOVI NE ODPREJO

Lahko se zgodi, da se cvetovi v šopku ne bodo odprli. Morda smo jih porezali, ko še niso bili primerno mehki. Ali pa smo jih šokirali s prehladno vodo. Če želimo pospešiti odpiranje, v vodo lahko dodamo malce sladkorja ali pa cvetove na hitro poškropimo pod nežnim curkom vroče vode. Tudi v toplejši prostor jih lahko poskusimo prestaviti.


Le nekaj cvetov v bogat šopek

Ko bodo v svoji polnosti zacvetele, bomo tako lahko uživali ob pogledu nanje in njihove pisane odtenke, to pa je tudi eden izmed razlogov, da so potonike tako popularne. »Preprosto čudovite so,« je prepričana Mateja Klep, ki do njih goji prav posebno ljubezen. »Nekatere božansko dišijo. Čar jim dajeta tudi kratek čas cvetenja in njihova bogata zgodovina. Predvsem pa, ker nas večino ljubiteljev potonik spomin veže na otroštvo, na naše babice. So pa za veliko ljudi dandanes tudi zelo lepa podlaga za fotografije na družabnih omrežjih,« je še prepričana Klepova, ki ima izmed vseh najraje tiste, ki se bohotijo v belih in rožnatih odtenkih.


Čarobnost potonik pa tiči tudi v njihovi univerzalnosti pri oblikovanju šopkov. Kombiniramo jih lahko z najrazličnejšimi cvetovi in zelenimi stebelci. Floristi in cvetličarji jim dodajajo vrtnice, bambus, evkaliptus, pajčolanko, celo tulipane in druge lepe cvetlice. Že majhno število cvetov naredi našo vazo bogato, zato ni čudno, da so tako priljubljene. In ko ljubiteljico ter strokovnjakinjo za to vrsto cvetja ob koncu pogovora povprašamo še po kakšnem posebnem triku pri skrbi za potonike, se zasmeji. »Veliko ljubezni in potrpežljivosti potrebujejo,« pravi, prepričani pa smo, da bo prav vsaka vložena minuta poplačana s čudovitim pisanim cvetom.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE