Razmnoževanje vrtnic: potaknjenci

29. 8. 2020 | Besedilo: Julijana Bavčar | Fotografije: Shutterstock

cepljenje, potaknjenci, razmnoževanje, vrtnice, speče oko

Vrtnico, ki nam je všeč, lahko preprosto razmnožimo s potaknjenci. Ti se sicer lahko ukoreninijo kadarkoli v letu, najlažje pa poleti in zgodaj jeseni, zato je zdaj čas za to opravilo.

S potikanjem zelenih, olesenelih ali na pol olesenelih poganjkov rastline v substrat, v katerem se bodo v nekaj tednih ukoreninili, dobimo rastlino z enakimi lastnostmi, kot je bila izvorna. Postopek se uporablja za mnoge okrasne in zeliščne grmovnice, balkonsko cvetje, pri vrtičkarjih je pogost tudi za razmnoževanje vrtnic.

Večina vrtnic se s potaknjenci zlahka ukorenini, tiste, ki težko razvijejo dovolj močan koreninski sistem, pa raje razmnožimo s cepljenjem (pogosto so takšne hibridne čajevke).

Rezanje zelenih potaknjencev

Poleti in zgodaj jeseni za potaknjence narežemo zelene (tj. letošnje) poganjke, ki so za svinčnik debeli in imajo od 3 do 5 spečih očes. To so mirujoče zasnove brstov, ki se skrivajo v pazduhi listnega peclja. Če se bo potaknjenec prijel, bo iz enega ali več očes spomladi odgnal nov poganjek. Poganjke, ki bi morebiti odgnali že pred zimo, moramo odstraniti, saj bi čez zimo verjetno pomrznili.

Velja, da se najhitreje ukoreninijo poganjki vrtnic takoj ali kmalu po cvetenju. Vendar za potaknjenec s poganjka ne odrežemo prav vrhnjega dela, temveč odrežemo cvet in steblo do prvega zdravega lista.

Poganjke za potaknjence je dobro nabrati v ne prevročem dnevu, vrtnice moramo nekaj dni pred tem redno zalivati. Primerni so samo zdravi poganjki brez znamenj bolezni na listih. Če jih ne nameravamo posadili takoj, jih shranimo v hladilniku v vlažni krpi in PVC-vrečki.

Sajenje potaknjencev

Potaknjence posadimo v rastni substrat za potaknjence ali v humozno vrtno zemljo z dodatkom peska, ki preprečuje zbitost. V prst na vrtu ali v lončku potisnemo spodnji del poganjka z 1 do 2 spečima očesoma (list in pecelj prej odstranimo), 2 do 3 očesa pa naj ostanejo nad zemljo. Listov pri teh ne odstranimo, saj jih bo potaknjenec potreboval za fotosintezo. Seveda pri sajenju pazimo, da so narezani poganjki obrnjeni v enako smer, kot so rasli (ne postavimo jih na glavo).

Če jih posadimo več, se med seboj ne smejo dotikati, med njimi naj bo vsaj nekaj centimetrov prostora, da se koreninice ne bi prepletle, saj bomo potaknjence pozneje presadili na stalno mesto.

Pomoč hormona za ukoreninjanje

Verjetnost in hitrost ukoreninjenja sta večji, če spodnji del potaknjenca poprašimo z namenskim hormonom za lažje ukoreninjanje. Povrhnjico tistega dela potaknjenca, ki bo šel v zemljo, lahko tudi popraskamo z nožem, kar prav tako pospešuje ukoreninjanje.

Oskrba potaknjencev

Del vrta, kamor jih bomo sadili, ali mesto, kamor bomo postavili lončke, naj bosta v senci. Substrat mora biti ves čas vlažen, v vročih dneh je priporočljivo pršenje potaknjencev z vodo, lahko pa nadnje poveznemo PVC-vrečko ali odrezano plastično steklenico, ki bosta preprečevali izsušitev tkiva. Potaknjenci bodu ukoreninjeni čez 4 do 6 tednov. Konec jeseni ali v začetku zime jih bomo lahko presadili na stalno mesto na vrtu in jih zaščitili s smrečjem.

Potikanje s pomočjo krompirja

Na spletu najdete tudi »strokovne« nasvete, kako ukoreninjati potaknjence vrtnic s pomočjo krompirja, celo banane. Pri tem načinu se spodnji del potaknjenca zapiči v krompirjev gomolj, vse skupaj pa posadi v zemljo. Krompir naj bi potaknjencu zagotavljal hranilne snovi, s svoje sočnostjo pa preprečil izsušitev.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE