Po besedah Edija Prošta, podpredsednika Društva ljubiteljev vrtnic Slovenije, so se vrtnice letos razcvetele skoraj teden dni prej, preden so pričakovali njihovi varuhi. Pogled na del grmov je bil že med prvomajskimi prazniki razkošen. V zbirki burbonk na samostanskem vrtu je nekaj manj kot 70 sort, velika večina tistih iz te skupine, ki so se zaradi zaželenih lastnosti, predvsem oblike cvetov, ohranile. Gre za njihovo največjo zbirko v Sloveniji in eno največjih v Evropi.
Burbonke predstavljajo prvi resen žlahtniteljski korak od šipkov proti vrtnicam, kakšne poznamo danes. Prva predstavnica, 'Rose Eduard', je leta 1819 nastala na otoku Ile de Bourbon, francoski posesti v Indijskem oceanu, ki jo danes poznamo kot Reunion, kot naključna križanka stare kitajske vrtnice z angleškim imenom 'Parson Pink' in evropske damaščanke 'Quatre Saissons', do konca 19. stoletja pa je število križancev zaradi nove lastnosti – večkratnega cvetenja do jeseni – hitro namnožilo.
»Te vrtnice v mnogočem spominjajo na svoje naravne starše, v večini gre za velike, impozantne grme,« pravi Edi Prošt, pred leti pobudnik zamisli za ureditev rožnega vrta na Kostanjevici, ki je skupni projekt frančiškanskega samostana, Društva ljubiteljev vrtnic Slovenije in novogoriške občine. »Za burbonke je značilna barvna lestvica od skoraj bele, različnih rožnatih odtenkov do škrlatne, medtem ko ni med njimi nobene rumene ali oranžne. Prva rumena vrtnica sploh, 'Mrs. Oakley', je namreč nastala šele leta 1920,« pojasni.
Četudi bodo strokovni vodeni ogledi po zbirki burbonk organizirani le med 9. in 15. majem, vsakokrat ob 11. uri, je rožni vrt na Kostanjevici za javnost odprt vse od 5. maja do konča meseca med 9. in 19. uro. Poleg prehoda skozi samostan je v tem času mogoče vanj priti tudi skozi prostore skupnosti Srečanje na vzhodnem koncu samostanskega kompleksa.
In še pomembno priporočilo. Komur je vsaj je vsaj toliko kot barva in oblika rožnih cvetov pomemben njihov vonj, potem se mora pomujati na kostanjeviški vrt dopoldne: »Vrtnice namreč najbolj dehtijo takrat, nekje med 10. uro in poldnevom,« opozori Edi Prošt. Več podrobnosti o prireditvah, ki se bodo maja zvrstile v okviru novogoriškega festivala vrtnic, si je mogoče prebrati na spletni strani Društva ljubiteljev vrtnic Slovenije.