Trajnice: Navadni ožepek in mehiški ožep sta si le na daleč podobna

14. 5. 2020 | Besedilo: Julijana Bavčar | Fotografije: Shutterstock

mehiški ožep, kitajski ožep, trajnice, navadni ožepek, čebele

Poleg zelene je modra najbolj prijetna barva, ki jo uporabljamo v vrtovih, saj se ujame skoraj z vsemi drugimi barvami in deluje umirjeno. Modra barva cvetov se pri mnogih okrasnih rastlinah nagiba k vijolični, marsikdo pa posebej pri trajnicah vztrajno išče pravo globoko modrino. Po njej se odlikuje navadni ožepek, cenjen predvsem v zeliščnem vrtu. Kljub podobnemu imenu in silhueti je z njim le v daljnem botaničnem sorodstvu mehiški ožep.

Obe vrsti sta v osrednji Sloveniji prezimno trdni trajnici, privabljata čebele, cvetita dolgo čez poletje in sta v okolju, iz katerega izvirata, del tradicionalnega zdravilstva.

Navadni ožepek

Navadni ožepek (Hyssopus officinalis) je zimzelena trajnica, ki je doma v Sredozemlju in zahodni Aziji in uspeva na apnenčasti podlagi. Divje raste po suhih skalnatih in gruščnatih krajih. Ima delno olesenela dvignjena stebla, dolga do 60 cm in na vršičkih pokrita s finimi dlačicami. Številni listki so drobni, suličasti, poleti pa se v njihovih pazduhah razvijejo cvetovi. V naravi cveti modro do belo. Kot aromatična rastlina se uporablja v zdravilne, kozmetične, v kulinarične namene, celo za odišavljanje likerjev.

V okrasnem vrtu je navadni ožepek hvaležna poleti cvetoča trajnica, primerna za sončna, suha celo peščena rastišča. Da ohrani privlačen videz, potrebuje redno obrezovanje, spomladi ali po cvetenju. Razmnožujemo ga semeni spomladi, z delitvijo jeseni ali spomladi in s potaknjenci. Poleg modre različice poznamo tudi rožnato cvetočo ('Roseus') in belo različico ('Albus'). Slovenska imena za navadni ožepek so tudi izop ali ožep.

Mehiški ali janežev ožep

Mehiški ožep (Agastache foeniculum) je aromatična trajnica z vonjem po janežu, zato mu pravimo janežev ožep. Izvira iz Mehike in Severne Amerike. Zraste okoli meter visoko, stebla pa s stranjskim poganjki tvorijo gručasto, grmasto obliko. Ima aromatične liste jajčaste oblike, s fino narezanim robom, modri do modrovijolični cvetovi na vrhu poganjkov pa tvorijo velika pokončna socvetja. V vrtu potrebuje normalno vlažno rastišče, prenaša tudi občasno sušo. Cveti od julija do septembra.

Kitajski ožep ali korejska meta

Z drugega konca sveta izvira mehiškemu zelo podoben in botanično soroden kitajski ožep (Agastache rugosa). Ker njegov vonj spominja na metinega, mu pravijo tudi korejska meta. Od mehiške vrste se razlikuje tudi po sivkastem nadihu na spodnji strani listov.

Križanci

Žlahtnitelji okrasnih rastlin so vzgojili več sort ožepov, tudi križance med mehiško in kitajsko vrsto, med katerimi je zaradi modre barve zelo zanimiv 'Blue fortune'. Obstajajo tudi bele in vijolične različice, poleg tega pa se sortiment lahko precej razlikuje tudi po višini in kompaktnosti grmička. Sorta z vijoličnimi socvetji ‘Beelicious Purple’ tako zraste le slabega pol metra visoko.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE