Ker so v tem času navadno dobre razmere za rast, se lahko lotimo osvežitve trate. Zračenje tal in odstranjevanje odmrle rasti opravimo ročno ali strojno z grabljenjem, prebadanjem in rezanjem. Pri grabljenju si bomo pomagali z navadnimi ali posebnimi vzmetnimi grabljami, pri zračenju pa z vrtnimi vilami. Te zabadamo navpično v tla in z nagibanjem naprej in nazaj poskrbimo, da prodre zrak v globlje plasti.
Takoj po jesenskih vzdrževalnih delih se lahko lotimo še peskanja, s katerim bomo zapolnili jamice, ki so nastale pri zračenju. Uporabimo mešanico mivke, prsti in šote v razmerju 6 : 3 : 1, ki jo potresemo kilogram do tri kilograme na kvadratni meter.
Pri oskrbi trate bo spet nekaj več dela tudi s košnjo, rezilo pa, če to kosilnica omogoča, dvignemo za centimeter. Zdaj lahko dosejemo travo na prazna mesta, ki so nastala kot posledica velike poletne vročine. Obilna vlaga in pogostejše padavine bodo spodbudile kaljenje in kmalu se bodo prikazale drobne travne bilke. Zatravimo pa lahko tudi večje površine. Seveda je treba zemljišče pred tem dobro pripraviti. Predvsem odstranimo večje in manjše kamenje ter drug material, ki bi nas utegnil ovirati pri košnji.
Trato lahko pognojimo z gnojilom, ki vsebuje večji delež kalija in manj dušika. Kalij bo spodbudil gosto razraščanje talne ruše in močno razvejenost koreninskega sistema. Dušik in fosfor prideta v poštev v času spomladanske rasti.