Gre namreč za živahno, veselo, a čisto malo zamolklo barvo, povzeto po enem najdragocenejših naravnih barvil, karminu ali košenilji, ki ga izločajo kaparji na kaktusih iz rodu opuncij in ki ima lahko veliko nians. Opisana je kot barva, ki predstavlja ravnovesje med toplimi in hladnimi toni in to jo tudi loči od »električno« kričeče magente, ene od štirih temeljnih barv v barvnem modelu CMYK, ki jo uporablja sodobno tiskarstvo.
Če zaprem oči, sama to barvo zagledam v bohotnih dalijah, ki si jih je v lase vpenjala slikarka Frida Kahlo, cvetočih blazinicah kamnokreča, rdeči različici velikega zalega kobulčka, socvetjih zajčkov, ki so se sami zasejali ob kamnitem zidu, orientalskih lilijah ali monardi ... Rož, iz katerih sije ta barva, je nešteto, pa ne zato, ker bi žlahtnitelji cvetja hiteli ustvarjati križance v tej trendovski barvi (razvijanje novih sort namreč ne more dohitevati hitrih sprememb), temveč zato, ker se barva cvetov v naravi spreminja, zaradi dozorevanja, oksidacije cvetnih lističev, vpliva svetlobe na dojemanje barv, zato, ker se na cvetnih lističih odtenki pogosto prelivajo, skoznje proseva svetloba, njihova barva se spogleduje z rumenimi prašniki in listnim zelenilom.
Smo pa prepričani, da bo cvetličarska panoga med obstoječimi rastlinami, ki so na trgu, poiskala ta trendovski magentni odtenek in ga ponudila pri rezanem cvetju, pri drugih rastlinah pa v ospredje postavila kombinacije z njim.
Kot bi rekli mladi, v trend se boste najhitreje ufurali s šopki rezanega cvetja, s cvetjem v vazi in drugimi dekorativnimi dodatki morda celo ustvarili trendovsko rdečo nit: pomislite na malce starinske vrtnice, potonike, baročne orientalske lilije, jesenske odtenke rdeče hermelike in hortenzij, dalije, turške nageljčke … in tudi nešteto barvnih kombinacij z njimi. Letošnjo barvo so floristi posvojili tudi v kombinacijah cvetja za poročne šopke.
Ljubitelji hitrih sprememb lahko v trendovski barvi zasadite koritca pred vhodnimi vrati (bogastvo odtenkov pri grmastih krizantemah, rdečkastem resju, magentno rdeči odtenki ciklam in drobnocvetnih nageljčkov …), morda se poigrate s podobnimi ali kontrastnimi odtenki cvetov, jih kombinirate s pisanolistnimi koprivami, v katerih se magenta druži z zeleno, možnosti je neskončno tudi pri balkonskih sezonskih zasaditvah (pelargonije, vodenke za senco in vodenke nova gvineja, temne fuksije …)
Če si želite magentnih poudarkov na gredici z visokimi cvetočimi trajnicami, izberite pravi odtenek med sortami ameriških slamnikov, monard, dresni, naprstcev, visokih aster, volčjega boba, zalega kobulčka, hermelik ali poiščite sadike čudovitega makedonskega grabljišča, pri nižjih pa malinaste ali malce bolj zamolkle odtenke kamnokrečev, deltastih nageljčkov, armerie ali pečnika, rdečelistnih iskrivk …
Pri iskanju želenega odtenka nove vrtnice, ki si jo želite za vrt, vam svetujemo, da se ne ravnate le po fotografijah vrtnic, katerih sadike so na prodaj, temveč si sorto prej po možnosti ogledate v živo in ste v njenem opisu pozorni na odpornost za bolezni in na primernost za našo klimo.
Možnosti je nepreštevno, a ko sadite trajnice, vedite, da boste pri nekaterih vrstah želeni učinek dosegli šele po nekaj letih in da je dobro zasaditve dopolnjevati po vnaprej premišljeni barvni shemi, ki vam bo dalj časa všeč.
Ni pa nujno – pri zaljubljenosti v cvetice imajo vsake oči svojega malarja. Pri odločanju o zasaditvah bodite le pozorni na potrebe rastlin, mi vam za navdih predstavljamo nekaj možnosti.